PATOLOJİ RAPOR

11.12.1971 tarihinde doğdum. KAsım ayında gittiğğimde menepoz başlangıcı olduğu söylendi. O zamandan beri belli aralıklar ile kanamam oluyor. 1 hafta önce doktora gittim rahim duvarı kalınlaşmam olduğu için rahimden parça alınıp sonuca gönderildi.30.12.2022 tarihinde mide küçültme ameliyatı geçirdim. Yaklaşık 1 aydır kanamam var. Patoloji sonucum hakkında bilgi edinmek istiyorum.

Tahlil.com Cevabı :

Merhabalar. Patoloji sonucunuzda endişe verici, kanser veya kötü bir hastalık yönünden bir bulgu yok. Bu yönde içiniz rahat etsin. Sonuçların açıklamasına gelince:

Sonuç raporunuzda 2 tanıdan söz edilmiş.Bunları açıklayalım. Ancak her 2 tanı da bir hastalık bulgusu değil.

1.DİSSOSİYE NONNEOPLASTİK ENDOSERVİKAL MUKOZA FRAGMANLARI: (UTERUS, ENDOSERVİKAL KANAL; KÜRETAJ:)  : Endişe verici bir durum yok.Kanser düşündürmeyen normal endoservikal mukoza fragmanları görülmüş Endoservikal hücre yapılan testler sonucunda görülmesi gereken ve kaygılanmanızı gerektirmeyen bir durumdır.

2.ATROFİK ENDOMETRİUM :Bu sonuç da sizi korkutmasın. Adetten kesilen kadınlarda görülebilen normal durumdur. Zaten doktorunuz da menopoz sürecinde olduğunuzu size belirtmiş. Bu süreçle uyumlu bir sonuç çıkmış. Bu da doğal bir durum.

Ancak bu sonuçlarınız mide küçültme ameliyatı süreciyle direkt olarak alakalı değil. Kanamalarınız zamanla azalacaktır. Ancak devam ederse doktorunuza tekrar muayene olup takiplerinizi yaptırmanızı öneririz.

Geçmiş olsun diliyoruz. Sağlıklı günler dileriiz.