Sistit miyim? İdrarda protein ve bilirübin çıkmış.

Hocam merhaba,Halsizlik, kırmızı idrar, mide bulantısı, gece terlemesi, iştahsızlık şüphesiyle hastaneye gittim. Ağrı, yanma, sızı vs. hiçbir şey yok. Kan sonuçlarımda hiçbir sorun yok. İdrar analiz raporunda ise: Protein: pozitif Glukoz, keton, lökosit: negatif Bilirubin: pozitif Ürobilinojen: normalDansite: 1010 Görünüm: bulanıkTortu: pozitif Koku: özgü Mikroskobisi (40/10)Her sahada 7-8 lökosit, 10-15 eritrosit ve 15-20 epitel görüldü. yazıyor. Gittiğim doktor hafif sistit teşhisi koydu. Siz de inceleyebilir misiniz?

Tahlil.com Cevabı :

Merhabalar. Sistit mesane enfeksiyonudur. Bunun kesin tanısı ise idrar kültürü ve antibiyogram testi ile koyulur. İdrar kültüründe varsa eğer enfeksiyona yol açan mikroorganizma bulunur. Antibiyogram testi ile de enfeksiyona en iyi gelen ilaç ( örneğin antibiyotik)) araştırılır.Bu şekilde enfeksiyona yol açan mikroorganizmayı  yok etmek için nokta atış yapılır. Bu nedenle size idrar kültürü ve antibiyogram testi yapıldıktan sonra sistit tanı ve tedavisi uygulanması en doğru seçenektir.
İdrar tahlilinizde, Mikroskobisi (40/10)Her sahada 7-8 lökosit, 10-15 eritrosit ve 15-20 epitel görüldü şeklinde bilgi var. Ancak tek başına bu bilgiler her ne kadar enfeksiyon şüphesi doğursa da kesin olarak sistit diyemeyiz. Örneğin idrarda görülen 10-15 eritrosit bir idrar yollarında taş veya kum dökme belirtisi de olabilir. Bu nedenle size ultrason muayenesi ve doktor gerek görürse radyolojik inceleme de yapılabilir.
Ancak sonuçlarınızı incelediğimzde ' İdrar analiz raporunda ise: Protein: pozitif ' olarak bir bulgu var. Bu normal değil. Normalde idrarda protein olmaz. İdrarda protein kaçağınız var. Bu da anormal bir durum. Bu bir böbrek hastalığının da habercisi olabilir.Başka nedenleri de olabilir. Ama kesinlikle önemli bir durum ve araştırılmalı.
Ayrıca idrarda  Bilirubin: pozitif  şeklinde bir bilgi var. Bu da normal değil. Normalde idrarda bilirübin olmaz. Bu da araştırılmalı karaciğer hastalıkları ve sarılık gibi durumlarda olabilir.

Sonuç olarak belirttiğiniz rahatsızlıklar da göz önüne alındığında sadece bu bulgulara bakılarak sistit tanısı koyulması yerine idrar kültürü tahlili ile varsa sistite yol açan mikroorganizmanın bulunması ve buna uygun tedavi planlanması, ayrıca idrarda protein ve bilirübin pozitifliğinin araştırılmasına yönelik ileri tetkikler yapılması uygun olacaktır. İlk aşama da bir üroloji, dahiliye doktorlarına başvurmanızda ve tüm karını içeren ultrason muayenesi yaptırmanızda yarar var. Buna göre şikayetlerinizin nedenine yönelik tedavi planlanması uygun olacaktır.

Geçmiş olsun dileklerimizle birlikte sağlıklı günler dileriz.