Tahlil Sonuçlarının Yorumu değerlendirir misiniz?

Merhaba; babamın check up için sonuçlanan tahlil sonuçlarını, özellikle yüksek olan değerler ile ilgili ve diğer değerlerini yorumlayabilir misiniz?Kendisi 63 yaşında 175 cm boy ve ortalama 85-90 kg arası, sigara kullanıyor. Mesleği uzun yol şoförü bütün günü oturarak geçirmektedir. Tahlil verdiği dönemde grip olduğunu belirtmişti ve balgamlı öksürüğü vardı fakat şu anda öksürüğü kesildi ve grip belirtileri kayboldu.

Tahlil.com Cevabı :

Merhabalar babanıza dair 2 dosyada sonuç göndermişsiniz.Tahlil sonuçlarınızı değerlendiriyorum.

1.Kan tahlili:
Edtalı Tam Kan: Bu tahlili normal olarak değerlendirebiliriz.Yüksek olan 2 parametre var. Monosit 0.88 çıkmış. Zaten üst sınır 0.82 . Bu kayda değer bir yükseklik değil. RDW-SD değerindeki tek başına minimal bir yükseklik de anlamlı değil. Bunun dışında bu tahlil raporundaki diğer parametreler ( en önemlileri  ve en üstte olan wbc, hgb, rbc, hct normal çıkmış. plt değeri de normal)  Bu temel değerlerin normal olması istediğimiz bir durumdur. Onlar da olması gerektiği gibi çıkmış. Sedimentasyon testi de normal çıkmış. Sonuç olarak bu tahlili normal olarak değerlendiriyoruz.

Hemoglobin A1C testi ise kan şekerinin son 3 aylık ortalamasını gösterir ve şeker hastalığı yönünden bir risk olup olmadığı konusunda bilgi verir. Bu değer de 5.1 ile tam olması gerektiği değerde çıkmış. Bu da gayet olumlu. Şeker hastalığı yönünden riskin bulunmadığı yönünde bir bilgi.

2. İdrar tahlili:Normal çıkmış

3.Biyokimya Testi: Burada CRP değeri yüksek çıkmış. Tek başına bir hastalık tanısı koydurmaz ancak kan verdiği dönemde gribal bir durum yaşadığını belirtmişsiniz. Muhtemelen buna bağlılır. Gribal durumlarda CRP yükselir. Zaten 8.2 çıkmış. Üst sınır 5. Ciddi ve korkutucu bir yükseklikten söz edilemez.

4.CEA  değeri yüksek çıkmış.  Üst sınır 5 iken 5.9 çıkmış. Bu bir tümör markırıdır evet ama asla tek başına kanser tanısı koydurmaz. CEA sadece kanserlerde yükselmez aynı zamanda sigara kullanımında  artabilir.  Bu yüzden yükselmesiyle hemen telaşa kapılmamak gerekir.Babanızın sigara içmesine bağlı yüksek çıkmış olabilir. Zaten bu da çok yüksek değil. Aslında genel taramalarda bu tahlilin yapılmasını önermiyorum. Boş yere kafa karıştırıyor. Belki bir kaç ay sonra tekrarlanıp değeri kontrol edilebilir. Muhtemelen sigara tüketimine bağlıdır.

5. Kan yağları yüksek çıkmış babanızın. Kolesteroi kötü kolesterol olarak bilinen LDL ve trigliserit değerleri oldukça yüksek. Bu önemli bir durum. Kalp hastalığı riski artabilir. Bu yönde düzenli egzersiz, diyet ve muhtemelen de kolesterol düşürücü bir ilaç tedavisi gerekecek.  Bu nedenle bir kardiyoloji ve ardından da endokrinoloji doktoruna tedavi için danışmakda yarar var. Bu konuda acele edip ilk fırsatta randevu alın.

6. Son olarak da ultrason sonucu olan raporunuzu yorumluyorum:
Karaciğerde yağlanma çıkmış. Grade 1 hepatosteatoz olarak belirtilmiş. Grade 1 henüz başlangıç aşamasında olduğunu gösteriyor. Şu aşamada düzenli egzersiz ve kilo verme bunu durudurmada işe yarayacaktır. Biraz kilo vermesi gerekiyor babanızın.
Sol böbrekte basit kortikal kistin çok anlamlı olmadığı düşünüyorum. Zaten babanının prostat bezinde de büyüme çıkmış. Bu yönde de üroloji doktoruna başvurmalı. Muayeneye gittiğinde doktora böbrekteki basit kisti de danışabilirsiniz.

Geçmiş olsun dileklerimle birlikte sağlıklı günler diliyorum.