Vdrl pozitif test sonucumu yorumlar mısınız?

Merhaba,Yurtdışı işi için istenen tetkiklerden olan vdrl raporunu yaptırdım.Sonucu sizlere ekte gönderdim.Aklıma takılan durum Vldr sonucu oldu.Bu sonuç ne anlama gelmektedir.İşe girmeme engel midir?Diğer sonuçlarla birlikte yorumlarsanız sevinirim.İyi çalışmalar dilerim.

Tahlil.com Cevabı :

Merhaba, test sonuçlarınızı inceledim. VDRL testi, sifilis diğer adıyla frengi hastalığı tanısında kullanılan bir testtir. Size de yurt dışı görevi öncesi tarama testi olarak yapılmış.Normalde bu testin negatif olması gerekir ancak sizde pozitif çıkmış.
Bu normal değil. VDRL, frengi yönünden bir tarama testidir. Ancak kimi zaman yanlış pozitif sonuçlar da verebilir. VDRL pozitifliğinde tercihen doğrulama testleri ile bu pozitifliğin konfirme edilmesi gerekir. Bu nedenle de daha hassas ve doğrulayıcı testlere ihtiyaç olur. Bu amaçla da  FTA-ABS testi genellikle tarama testlerinde pozitif sonuç vermiş örneklerde doğrulama testi olarak kullanılmaktadır.
Ayrıca Western blot (WB) testi de  FTA-ABS testinden duyarlı ve hatta daha özgüldür.
Sonuç olarak tek başına VDRL testi ile frengi tanısı koyulamaz. Tek başına bu test ile yurt dışında çalışmanıza engel olunmamalı görüşündeyim.
Yukarıda belirttiğim çok daha güvenilir testler ile sonucun teyit edilmesi gerekir.

Bu test ile beraber yapılan Hepatit B ve C testleri ile HIV testleri de negatif çıkmış yani bu etkenler yönünden de bir enfeksiyonuz bulunmuyor.

Sonuç olarak VDRL non treponemal bir testtir. Yalancı pozitif sonuçlar verebilir, bir tarama testidir.Bu nedenle sadece bu testin pozitifliği ile frengi tanısı koyulamaz. VDRL testi sizde olduğu gibi pozitif ise, bir sonraki adım sonuçları daha güvenilir ve treponemal bir test ile doğrulamaktır. FTA-ABS daha spesifik bir sifiliz testidir.Bu nedenle sonuca itiraz edip bu konuda daha güvenilir bir test ile doğrulama talep etmeniz uygun olacaktır.

Sağlıklı günler dilerim.