Gebelikte Cinsel İlişkide Nelere Dikkat Edilmelidir?

26.04.2018 01:32 | Güncelleme: 24.01.2021 10:40
Sağlıklı ve risksiz bir hamilelikte, belirli dönemleri hariç, cinsel ilişkinin yaşanması anneye veya bebeğe herhangi bir zarar vermez
Gebelikte Cinsel İlişkide Nelere Dikkat Edilmelidir?
A

Gebeliğin özellikle ilk aylarında, anne adayı biraz tedirgin ve hassas olabilir. Her an, her durumda sanki bebeğine zarar gelecekmiş gibi düşünerek cinsel ilişkiden de kaçınabilir. Bu son derece doğal bir tepkidir. Ancak gebelik sağlıklı ilerliyorsa bu kaçış, sadece anneye gerginlik yaşatır. Bu sebeple gereksiz bir stres ortaya koyar. 

Gebe olmak, cinsel ilişkiye engel bir durum değildir. Çünkü gebelik, ilişki bölgesi ile daha farklı bir bölgede ve yeterince uzağındadır. Bu sebeple, eğer gebeliğe bağlı bir durum yoksa, cinsel ilişkiye bir mani de yoktur. Ancak hangi durumlarda cinsel ilişkinin zararsız, hangi durumlarda zararlı olduğu kişilerin kafasını karıştırmaktadır. Ancak unutulmamalıdır ki, cinsel ilişkinin riskli olduğu durumları doktorunuz, kontrolünüzde muhakkak belirtir.

Hangi Durumlarda Cinsel İlişki Olmamalıdır?

Sağlıklı ve risksiz bir hamilelikte, belirli dönemleri hariç, cinsel ilişkinin yaşanması anneye veya bebeğe herhangi bir zarar vermez. Ancak hamileliğin riskli olduğu düşünülen bazı durumlarda anne ve bebeğin sağlığı için cinsel ilişkiden kaçınmak gerekebilir. Erken doğum riski, vajina kanamalarının varlığı veya plasentanın rahim ağzını önemli ölçüde kapamış olması durumunda cinsel ilişkiden kaçınmak ve doktordan bu konu ile ilgili gerekli bilgileri almak gerekmektedir.

Gebelikte Cinsel İlişkide Nelere Dikkat Edilmelidir?

Gebelikte cinsel ilişki, doktor belirtmediği ve özel bir durum olmadığı sürece risksiz bir durumdur. Ancak bazı tedbirlere uymak, anne ve bebek sağlığı için gereklidir. 

Kesinlikle ön sevişme yapılmalıdır. Bu sayede anne adayı rahatlamalı ve kasılmaktan kurtulmalıdır.

Ilişki esnasında karın bölgesine baskı yapacak veya anne adayını zorlayacak pozisyonlardan kaçınılmalı ve yorulmaması sağlanmalıdır. 

Ilişki sonrası anne adayı, dinlenmeli ve duşunu ılık almalıdır.

Ilişki olduğu günler ekstra spor yapmamalı, yapacaksa da abartmamalıdır.

Bu hususlara dikkat edildiği sürece gebelikte cinsel ilişkinin bir mahsuru yoktur. 



Ertesi gün Hapı Sık Kullanımda Etkisini Yitirir
Ertesi gün hapı; bir gecelik ilişkilerde korunma yöntemi olsa da, devamlı bir korunma yöntemi değildir
Erkeğin Cinsellikte En Çok Zevk Aldığı 3 Nokta Nedir?
Kadınlar gibi erkeklerin de  cinsellikte zevk aldığı G noktaları vardır.Erkek partnerini memnun ve mutlu etmek isteyen kadınlar bu 3 önemli noktayı bilmelidir.
Cinsellikte İdrar Yolu Enfeksiyonundan Korunma Yolları
Cinsellik, fizyolojik olarak çok önemli bir eylemdir. Düzenli cinsel ilişkinin vücuda pek çok faydasının olmasının yanında, doğru yapılmayan cinsellik de pek çok hastalığın sebebi olmaktadır.   
Menopoz, Cinselliği Bitirir mi?
Menopoz; kadının adetinin tamamen bittiği, yumurtlama şansının bittiği dönem ve sonrasıdır. Menopoza giren kadınlar bundan sonraki süreçte cinsel istek ve işlevlerinin nasıl olacağını merak eder.Menopoz…
Prostat Masajı Neden Yapılır?
Prostat masajı; prostat bezine uygulanan, sağlık açısından oldukça önemli olan, dokunuş masajlarıdır. Peki prostat masajı neden yapılır.Günümüzde bir çok çift cinsel uyarının sağlanması ve fantezi için…
Arkadan İlişkinin (anal ilişki) Tehlikeleri Nelerdir?
Arkadan ilişki veya ters ilişki sağlık yönünden tehlikeli bir ilişkidir.Bu ilişki kadınlar için son derece ağrılı olabildiği gibi sağlığa da zararlıdır.
Disparoni ( Ağrılı Cinsellik ) Nedir?
Cinsel ilişki sırasında ağrı ve veya acı duyulmasına veya rahatsızlık duymaya tıbbi olarak disparoni adı verilir
Düzenli Cinsel Yaşam Migren Hastalığına İyi Geliyor
Uzmanlar  migren hastalarının düzenli seks yapmasının baş ağrılarını azalttığını savunuyor
Kadınlarda Cinsel İlişkide Karşılıklı Uyum ve Çekici Bulma Çok Önemli
Cinsel uyumsuzluğun kişiye göre değişen farklı sebepleri vardır
Kadında Cinsel Arzunun Azalması Nedir? Neden Olur?
Kadınlarda cinsel hayattaki sorunlardan biri de cinsel arzunun azalması veya tümüyle ortadan kalkması durumudur
Kızlarda Cinsellik İçin En İdeal Yaş nedir?
Buluğ çağlarında  henüz bedeni hakkında tam olarak bilgi sahibi olmadan yaşanan cinsellik çoğu zaman sağlıklı sonuçlar vermez
Çift Cinsiyetlilik Nedir?
Çift cinsiyetlilik, temelde cinsiyetin net olarak anlaşılamaması, yani kız görünümünde erkek ya da erkek görünümünde kız olma durumuna verilen ad
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com