Adet Görmek Nedir? Adet Gören Biri Hamile Olabilir mi?

15.09.2018 11:33 | Güncelleme: 21.12.2018 03:42
Adet gören birisinin hamile olup olamayacağı doğurganlık çağındaki kadınlarda merak edilen bir konudur.Adet gördüğü halde hamile olmaktan korkan kadınlar olabildiği gibi tam tersi adet görmüş olsa da hamile olabileceği yönünde umudu olanlar da bulunmaktadır.Peki adet gören biri hamile olabilir mi? Bu çok merak edilen konuya Tahlil.com uzmanları açıklık getiriyor.
Adet Görmek Nedir? Adet Gören Biri Hamile Olabilir mi?
A

Adet gören birisinin hamile olup olamayacağı hakkında Tahlil.com'a özellikle de kadın okurlarımızdan yüzlerce soru geliyor.
Tahlil.com olarak bu konuda tüm okurlarımızın anlayacağı dilde bir yazı hazırladık.
Ne yazık ki çeşitli internet siteleri ve forum sitelerinde bu konuda bir bilgi kirliliği bulunmakta ve bir çok Tahlil.com okurunun da kafasında karışıklıklar oluşmakta.
Tahlil.com uzmanlarının bu konuya dair bilgilendirici yazısının ilginizi çekeceğini umuyoruz.

Adet Görme ve Adet Kanaması Nedir?

Adet görme ve adet kanaması farklı terimlerle ifade edilmektedir. Bu konuda en sık kullanılan ifade türleri aşağıda belirtilmiştir.
Aybaşı olmak, adet olmak, adet görmek, regl olmak, menstruasyon kanaması görmek  mens olmak, kanama görmek,hastalanmak,kirlenmek ve renkli olmak bayanlar arasında sıkça kullanılmaktadır.
Kadınlarda adet kanamasının oluşmasının temel  gayesi, adet döngüsünde meydana gelebilecek   bir hamileliğin oluşabilmesi,yerleşebilmesi ve elverişli zeminde  gelişebilmesi için rahim iç tabakasının hazırlanmasıdır.

Adet kanaması bayanlarda  ortalama 4 gün devam eder.Ancak kimilerinde ise  1 ile 7 gün arası da sürebilmektedir.
Bu süre kişinin yaşı, fizyolojik ve biyolojik durumu, hormon salınımı gibi durumlardan da etkilenebilmektedir. Adet kanaması sırasında bayanlar ortalama  20 ile 80 ml  arasında  kan kaybetmektedir.Bu miktarın daha az veya çok olduğu durumlarda ise mutlak suretle bir kadın doğum uzmanına başvurulmalıdır

Adet Döngüsü (adet dönemi) Nedir?

Adet döngüsü kadınlarda  son adet olunan tarihin ilk gününden bir sonraki adet tarihinin ilk gününe kadar geçen süreç  ve döngüde kadın vücudunda gerçekleşen değişiklikleri içine alan bir dönemdir.Bu dönem  kadınlarda ortalama  28 gün sürmektedir.
Ancak kimi kadınlarda  21 ile 35 gün arası dönemlere de ulaşabilmektedir.Kadınlarda  adet döngüsü ergenlik dönemiyle başlar. Bu döngü overlerde yani  yumurtalıklarda olgunlaşabilecek yumurta hücrelerinin sona erdiği  menopoz döneminde ise sona erer.

Ne Zaman Kadınlar Adet Görmez?

Kadınlar ancak gebe oldukları süreçlerde ve doğumu takiben  emzirmenin devam ettiği sürenin ilk dönemlerinde adet görmezler.Buradan da anlaşılacağı gibi gebelik durumunda kesinlikle adet görme gibi bir ihtimal bulunmamaktadır.

Hamile Birisi Neden Adet Görmez?

Adet dönemi sürecinde kadınların vücudunda farklı olaylar ve değişiklikler ortaya çıkmaktadır.Bu döngünün temel amacı kadınlarda üremenin temel çekirdeğini teşkil eden yumurtanın oluşmasıdır. Kadınlarda beyinden salınan  hormonlar döllenme için uygun bir yumurta oluşmasını sağlar.Bununla beraber de rahim yüzeyi de muhtemel bir gebelik için hazırlanır.Ancak döllenme gerçekleşmez ise, yani kadın hamile kalmaz ise kadının ürettiği yumurtanın ömrü sona erer.

Daha sonra gebelik için hazırlanmış olan  rahim iç tabakası da dışarı atılır.Bu süreçle birlikte de adet kanaması oluşur. Buradan da anlaşılacağı üzere gebe olunmadığı takdirde adet kanaması olacaktır.Gebelik oluşmuş ise, doğal olarak yeni bir adet döngüsüne gerek olmayacaktır.Bu durumda da yeni bir adet kanaması görülmeyecektir.
Oluşan adet kanaması gebeliğin olmadığının, bu nedenle de gebelik için hazırlanan rahmim tabakasının dışarı atıldığının da habercisidir. Adet kanamasını takiben ise, üreme çağındaki kadınlarda yeni bir adet döngüsü başlar, bunda da amaç kadını yeni bir gebelik sürecine hazırlamaktır.

Sonuç olarak adet gören birinin hamile olma ihtimali kesinlikle yoktur.Adet görülmüş olması hamilelik ihtimalinin tamamıyle ortadan kalkmış olduğunun en temel göstergesidir.

Üstüne görme durumu da adet görme ile sıklıkla karıştırılmaktadır.Bu konuda da detaylı bilgi almak isterseniz lütfen tıklayınız...

YORUMLAR

45 | 17.09.2020 11:20

Kız arkadaşımla bir ilişkiye girdik yarım saat sonra Regl oldu hamile kalır mı ?

Tahlil.Com | 18.09.2020 10:39

Adet gören birinin hamile olma  olasılığı yoktur.Bu konuda ne yazık ki, bir çok internet sitesinde yalan yanlış bilgiler yer almakta ve okurlarımızın da kafası karışmaktadır.
Adet gören birinin neden hamile olamayacağına  dair Tahlil.com'da defalarca soru cevapladık ve bilgilendirici yazılar yazdık.
Size önerimiz aşağıda sizin için hazırladığımız bağlantıları dikkatle okuyarak konuya dair bilgi sahibi olmanız.

 
Üstüne görme olarak da bilinen ve gebelerde görülen yerleşme kanaması da sıklıkla adet görmekle karıştırılıyor, aşağıdaki yazımızda da adet görme ile üstüne görme arasındaki farkın ne olduğu anlatılıyor, bunu da okumanızı öneriyoruz.
 

 

Rabişşim | 20.04.2020 10:53

Merhaba biz erkek arkadaşımla 14 martta ilişkiye girdik ilişkiden 15 gün sonra regl olmam lazımdı ama olmadım. İlişkinin üstünden 37 gün geçti ve ben bugün regl oldum acaba bu yerleşme kanaması olabilir mi? Hamile miyim?

Tahlil.Com | 24.04.2020 07:20

 

Herhangi bir  cinsel beraberlik sonrası adet gören bir kadının hamile olup olmayacağı ihtimali çok sık merak edilen bir konu.
İlişki sonrası adet kanaması görülmüş ise hamilelik olasılığı ortadan kalkmıştır.
Tahlil.com'da bu ve benzeri binlerce soru cevapladık yüzlerce yazı yayınladık.
 
Konu hakkında detaylı bilgi sahibi olmak ve sorulmuş benzeri sorular ile verdiğimiz cevapları okumak içintıklayınız....

 

Hasan | 16.04.2020 05:36

Hocam merhabalar ben geçen ay koz arkadaşımla bir birliktelik yaşadım ve içine boşalmadım ve 3 4 gün sonra adet gördü . Bu ay adetinde gecikme oldu hocam hamile olma riski varmıdır?

Tahlil.Com | 17.04.2020 03:40

 Herhangi bir  cinsel beraberlik sonrası adet gören bir kadının hamile olup olmayacağı ihtimali çok sık merak edilen bir konu.

İlişki sonrası adet kanaması görülmüş ise hamilelik olasılığı ortadan kalkmıştır.
Tahlil.com'da bu ve benzeri binlerce soru cevapladık yüzlerce yazı yayınladık.
 
Konu hakkında detaylı bilgi sahibi olmak ve sorulmuş benzeri sorular ile verdiğimiz cevapları okumak içintıklayınız....

 

Bursa 1616 | 05.04.2020 01:34

Merhaba 4 hafta önce kız arkadaşım ile ilişkiye girdik sonra sık sık bulantılar oluştu ve 5 gün erken adet oldu bu gebelik belirtisi olabilir mi

Tahlil.Com | 17.04.2020 03:49

Biz cevap vermekten bıkmıyoruz sizler de sormaktan.
Adet gören birinin hamile olmasının mümkün olmadığını binlerce kere yazdık.Üstüne görme denen olayın da internetteki bilgi kirliliği nedeniyle kafa karışıklığına yol açtığını da defalarca belirttik.

Cinsel beraberlik veya ilişki  sonrası adet görülmüş olması hamilelik şansının bulunmadığını belirtir.
Ancak adet sonrası tekrar bir  korunmasız ilişki olur ise, bundan sonraki süreçte yine bir gebelik olasılığı bulunmaktadır.
Adet kanamasının ne anlama geldiğini ve adet gören birinin neden hamile olamayacağını anlamak için aşağıdaki bağlantıyı da dikkatle okumanızı öneriyoruz.

Adet gören biri aynı zamanda hamile olabilir mi?

Üstüne görme olarak da bilinen ve gebelerde görülen yerleşme kanaması da sıklıkla adet görmekle karıştırılıyor,
Bir kere şu konuyu lütfen unutmayın.Üstüne görme nadir görülen bir durum olup adet kanamasıyla da kolaylıkla ayırt edilebilir.
Aşağıdaki bağlantıda adet görme ile üstüne görme arasındaki farkın ne olduğu anlatılıyor, bunu da okumanızı öneriyoruz.
 
 
Hamilelik ihtimali ve benzer sorulara verdiğimiz cevapları okumak için  tıklayınız.....

 

Tugcemelis | 29.03.2020 11:27

Merhaba ilişkiden üç yada dört gün sonra adet oldum fakat biraz kasık agrım ve şeffaf akıntım oldu adetten bir hafta sonra hamilelik ihtimali var Mıdır ?

Tahlil.Com | 17.04.2020 04:02

 Korunmalı veya korunmasız bir cinsel beraberlik sonrası adet gören bir kadının hamile olması mümkün değildir.

Tahlil.com'da bu ve benzeri binlerce soru cevapladık  yüzlerce yazı yayınladık.
Umarız bu konularda kafa karışıklıklarının önüne geçebiliyoruzdur.
Sizin durumunuzda da ilişki sonrası adet görüldüğü için gebelik ihtimalinden söz edemeyiz.
Konu hakkında detaylı bilgi sahibi olmak ve sorulmuş benzeri sorular ile verdiğimiz cevapları okumak için tıklayınız....
 

 

Kedi51662 | 21.03.2020 02:22

Erkek arkadaşımla ilişkiden sonra içime bosalmis olmasından korkuyorum ilişkinin akşamında regl oldum 2 gün sonrasında kanamam durdu hamile olma olasiligim varmıdır

Tahlil.Com | 21.03.2020 02:00

Yaşadığı ilişki sonrası adet gören birinin hamile olmasının mümkün olmadığını söyleyebiliriz.

Halk arasında üstüne görme denen tıp dilinde de yerleşme kanaması olarak bilinen ve adet kanamasından tamamen farklı bir kanama vardır.
Ne yazık ki bu konuda internette yalan yanlış bilgiler dolaşıyor.Üstüne görme kanaması asla adet kanaması gibi yoğun olmaz.Zaten gebeliklerde nadiren görülen bir durumdur.
Üstüne görme ile adet kanaması nasıl ayırt edilir konusunda detaylı bilgi almak isterseniz tıklayınız....

 

kedi123 | 31.10.2018 03:08

Merhaba,3-4 aydır düzenli ve tam gününde adet görüyorum. Karnımdaki şişlik ve yaşadığım kabızlık hamilelik belirtisi olabilir mi? Adetim normalde 5 gün sürer yine 5 gün sürdü ve geçen ay tam gününde oldum. Geçen ay hamilelik testi yaptım negatif çıktı.

Tahlil.Com | 05.11.2018 04:08

Cinsel birlikteliğin  ardından  adet görülmüş olması  hamilelik mümkün olmadığını gösteren bir bulgudur.
Gebelik ihtimali yoktur bu durumda.
Zaten gebelik testi sonucunuz da negatif çıkmış.

Adet gören birinin neden hamile olamayacağı hakkında daha ayrıntılı  bilgi almak ister ve bu konuda yazılarımız ile verdiğimiz cevapları okumak isterseniz tıklayınız....
Ayce | 19.08.2018 05:00

Merhaba 31 mayısta erkek arkadaşımla birlikte oldum boşalma olmadı 8-9 haziranda adet oldum 19unda test yaptım negatif çıktı tekrar normal adet oldum fakat bu ay 7-8 gün geç oldum ve kanamam iki aya göre çok az rengi normal ama miktarı az 4.gündeyim 4 gündür pedim dolmuyor bile tuvalette kan geliyor bazen bugün midemde çok şişlik var göbeğim normalden fazla midem bulanıyor nefes alırken şişliği rahatsız ediyor 3 aydır arada oluyor böyle

Tahlil.Com | 19.08.2018 08:04

Yaşadığı ilişki sonrası adet gören birinin hamile olmasının mümkün olmadığını söyleyebiliriz.
Hamilelik belirtiler veya sizin hissiyatınız ile teşhis edilmez.Hamileliğin tanısı için tüm dünyanın kabul ettiği gebelik testi yöntemleri var.
Gereksiz ayrıntılarla kafa yormanıza gerek yok.

Halk arasında üstüne görme denen tıp dilinde de yerleşme kanaması olarak bilinen ve adet kanamasından tamamen farklı bir kanama vardır.
Ne yazık ki bu konuda internette yalan yanlış bilgiler dolaşıyor.Üstüne görme kanaması asla adet kanaması gibi yoğun olmaz.Zaten gebeliklerde nadiren görülen bir durumdur.
Üstüne görme ile adet kanaması nasıl ayırt edilir konusunda detaylı bilgi almak isterseniz tıklayınız....

 

Ender_vay | 26.02.2015 02:34

Korunmasız olarak sürtünme ile ilişkiye girdim.ilişkiden sonraki 2ay adet gördüm ama üstüne görme olabılırmı??

Tahlil.Com | 26.02.2015 02:42

Biz cevap vermekten bıkmıyoruz sizler de sormaktan.
Adet gören birinin hamile olmasının mümkün olmadığını binlerce kere yazdık.Üstüne görme denen olayın da internetteki bilgi kirliliği nedeniyle kafa karışıklığına yol açtığını da defalarca belirttik.

Biraz vakit ayırıp aşağıda yazdıklarımızı ezberleyene kadar dikkatle okuyun.Hatta mümkünse yazıcıdan çıktı alıp bir de fosforlu kalemle üstünden geçin.

Cinsel beraberlik veya ilişki  sonrası adet görülmüş olması hamilelik şansının bulunmadığını belirtir.
Ancak adet sonrası tekrar bir  korunmasız ilişki olur ise, bundan sonraki süreçte yine bir gebelik olasılığı bulunmaktadır.
Adet kanamasının ne anlama geldiğini ve adet gören birinin neden hamile olamayacağını anlamak için aşağıdaki bağlantıyı da dikkatle okumanızı öneriyoruz.

Adet gören biri aynı zamanda hamile olabilir mi?

Üstüne görme olarak da bilinen ve gebelerde görülen yerleşme kanaması da sıklıkla adet görmekle karıştırılıyor,
Bir kere şu konuyu lütfen unutmayın.Üstüne görme nadir görülen bir durum olup adet kanamasıyla da kolaylıkla ayırt edilebilir.
Aşağıdaki bağlantıda adet görme ile üstüne görme arasındaki farkın ne olduğu anlatılıyor, bunu da okumanızı öneriyoruz.


Hamilelik ihtimali ve benzer sorulara verdiğimiz cevapları okumak için  tıklayınız.....

mmmm90 | 06.01.2015 07:38

Merhaba ben gecen ay 6 gun i ce adet oldum bu ay ise daha 2 hafta var ama hafif kahve rengi akintilar, kasik arisi ve arada bi 2 3sanielik karnn arisi sanki adet olucakmisim gibi sizce neden olabikir ciddi bi sorun olabirmi

Tahlil.Com | 06.01.2015 10:14

Kahverengi akıntı kadınlarda sıklıkla merak edilen bir konudur.
Kahverengi akıntının ne anlama geldiği, bir gebelik belirtisi olup olmadı gibi sorular da sıklıkla Tahlil.com'a geliyor.
Vajinal akıntılardan biri olan kahverengi akıntı bir çok nedene bağlı olabilir.Aşağıdaki bağlantıda kahverengi akıntının nedenlerine dair yazımızda konuya dair detaylı bilgi bulabilirsiniz.

DAHA FAZLA GÖSTER
Parfümün Zararları
Yaz mevsiminin gelmesiyle insanlar daha çok terliyor ve ter kokusunu kapatmak için parfüm, deodorant gibi maddeler daha çok kullanılıyor
Beyin Üzerinde Etkili Besinler
İlerleyen yaşla birlikte hafızanın da zayıflaması normal fakat bu zayıflığı azaltmak bizim elimizde
Plasebo Etkisi Nedir?
Plasebo, fiziksel olarak herhangi bir hastalığı tedavi edecek içeriğe sahip olmayan, ancak gerçek tıbbi ilaçlara şekil olarak benzerlik gösteren maddelerdir
Gebelikte Göğüslerde Hassasiyet Ne Zaman Başlar?
Anne adayları gebelik döneminde oldukça hassas olurlar
Ahududunun Faydaları
Ahududu genelde sık tüketmediğimiz ama sağlığımız için de yararlı bir meyvedir
Gıda Zehirlenmesine Dikkat
Gıda zehirlenmesi sık karşılaşılan bir durumdur
Yağ Bezeleri Yüksek Kolesterolün Habercisi Olabilir
Yağ bezeleri veya diğer adıyla lipoma, daha çok burun, göz, çene, ense gibi yağlı bölgelerde sıklıkla görülen tedavi edilebilir tümörlerdir
Ergenlik Aşamaları Nelerdir?
Ergenlik dönemi, herkesin hayatı boyunca geçireceği bir süreçtir
Su İhtiyacı Su İçerek İle Giderilmelidir
Su, günlük olarak yetişkin bir bireyin 2-2,5 litre arasında tüketmesi gereken hayati bir sıvıdır
Kemoterapinin Yan Etkileri Nelerdir?
Kemoterapi kanserli hastalara tedavide sıklıkla uygulanan bir tedavi yöntemidir
Sanatoryum Nedir?
Sanatoryum, akciğer hastalıkları üzerinde uzmanlaşmış ve özellikle verem gibi birebir tedavi gerektiren solunum yolu hastalıkları üzerine çalışan hastanelerdir
Doğum Kontrol Hapları Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Doğum kontrol hapları cinsel ilişki sonrası hamileliğin oluşmasını engellemek amacı ile ilişki öncesinde kullanılması gereken ilaç grubudur
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com