Adet Görmek Nedir? Adet Gören Biri Hamile Olabilir mi?

15.09.2018 11:33 | Güncelleme: 21.12.2018 03:42
Adet gören birisinin hamile olup olamayacağı doğurganlık çağındaki kadınlarda merak edilen bir konudur.Adet gördüğü halde hamile olmaktan korkan kadınlar olabildiği gibi tam tersi adet görmüş olsa da hamile olabileceği yönünde umudu olanlar da bulunmaktadır.Peki adet gören biri hamile olabilir mi? Bu çok merak edilen konuya Tahlil.com uzmanları açıklık getiriyor.
Adet Görmek Nedir? Adet Gören Biri Hamile Olabilir mi?
A

Adet gören birisinin hamile olup olamayacağı hakkında Tahlil.com'a özellikle de kadın okurlarımızdan yüzlerce soru geliyor.
Tahlil.com olarak bu konuda tüm okurlarımızın anlayacağı dilde bir yazı hazırladık.
Ne yazık ki çeşitli internet siteleri ve forum sitelerinde bu konuda bir bilgi kirliliği bulunmakta ve bir çok Tahlil.com okurunun da kafasında karışıklıklar oluşmakta.
Tahlil.com uzmanlarının bu konuya dair bilgilendirici yazısının ilginizi çekeceğini umuyoruz.

Adet Görme ve Adet Kanaması Nedir?

Adet görme ve adet kanaması farklı terimlerle ifade edilmektedir. Bu konuda en sık kullanılan ifade türleri aşağıda belirtilmiştir.
Aybaşı olmak, adet olmak, adet görmek, regl olmak, menstruasyon kanaması görmek  mens olmak, kanama görmek,hastalanmak,kirlenmek ve renkli olmak bayanlar arasında sıkça kullanılmaktadır.
Kadınlarda adet kanamasının oluşmasının temel  gayesi, adet döngüsünde meydana gelebilecek   bir hamileliğin oluşabilmesi,yerleşebilmesi ve elverişli zeminde  gelişebilmesi için rahim iç tabakasının hazırlanmasıdır.

Adet kanaması bayanlarda  ortalama 4 gün devam eder.Ancak kimilerinde ise  1 ile 7 gün arası da sürebilmektedir.
Bu süre kişinin yaşı, fizyolojik ve biyolojik durumu, hormon salınımı gibi durumlardan da etkilenebilmektedir. Adet kanaması sırasında bayanlar ortalama  20 ile 80 ml  arasında  kan kaybetmektedir.Bu miktarın daha az veya çok olduğu durumlarda ise mutlak suretle bir kadın doğum uzmanına başvurulmalıdır

Adet Döngüsü (adet dönemi) Nedir?

Adet döngüsü kadınlarda  son adet olunan tarihin ilk gününden bir sonraki adet tarihinin ilk gününe kadar geçen süreç  ve döngüde kadın vücudunda gerçekleşen değişiklikleri içine alan bir dönemdir.Bu dönem  kadınlarda ortalama  28 gün sürmektedir.
Ancak kimi kadınlarda  21 ile 35 gün arası dönemlere de ulaşabilmektedir.Kadınlarda  adet döngüsü ergenlik dönemiyle başlar. Bu döngü overlerde yani  yumurtalıklarda olgunlaşabilecek yumurta hücrelerinin sona erdiği  menopoz döneminde ise sona erer.

Ne Zaman Kadınlar Adet Görmez?

Kadınlar ancak gebe oldukları süreçlerde ve doğumu takiben  emzirmenin devam ettiği sürenin ilk dönemlerinde adet görmezler.Buradan da anlaşılacağı gibi gebelik durumunda kesinlikle adet görme gibi bir ihtimal bulunmamaktadır.

Hamile Birisi Neden Adet Görmez?

Adet dönemi sürecinde kadınların vücudunda farklı olaylar ve değişiklikler ortaya çıkmaktadır.Bu döngünün temel amacı kadınlarda üremenin temel çekirdeğini teşkil eden yumurtanın oluşmasıdır. Kadınlarda beyinden salınan  hormonlar döllenme için uygun bir yumurta oluşmasını sağlar.Bununla beraber de rahim yüzeyi de muhtemel bir gebelik için hazırlanır.Ancak döllenme gerçekleşmez ise, yani kadın hamile kalmaz ise kadının ürettiği yumurtanın ömrü sona erer.

Daha sonra gebelik için hazırlanmış olan  rahim iç tabakası da dışarı atılır.Bu süreçle birlikte de adet kanaması oluşur. Buradan da anlaşılacağı üzere gebe olunmadığı takdirde adet kanaması olacaktır.Gebelik oluşmuş ise, doğal olarak yeni bir adet döngüsüne gerek olmayacaktır.Bu durumda da yeni bir adet kanaması görülmeyecektir.
Oluşan adet kanaması gebeliğin olmadığının, bu nedenle de gebelik için hazırlanan rahmim tabakasının dışarı atıldığının da habercisidir. Adet kanamasını takiben ise, üreme çağındaki kadınlarda yeni bir adet döngüsü başlar, bunda da amaç kadını yeni bir gebelik sürecine hazırlamaktır.

Sonuç olarak adet gören birinin hamile olma ihtimali kesinlikle yoktur.Adet görülmüş olması hamilelik ihtimalinin tamamıyle ortadan kalkmış olduğunun en temel göstergesidir.

Üstüne görme durumu da adet görme ile sıklıkla karıştırılmaktadır.Bu konuda da detaylı bilgi almak isterseniz lütfen tıklayınız...

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...

YORUMLAR

kedi123 | 31.10.2018 03:08

Merhaba,3-4 aydır düzenli ve tam gününde adet görüyorum. Karnımdaki şişlik ve yaşadığım kabızlık hamilelik belirtisi olabilir mi? Adetim normalde 5 gün sürer yine 5 gün sürdü ve geçen ay tam gününde oldum. Geçen ay hamilelik testi yaptım negatif çıktı.

Tahlil.Com | 05.11.2018 04:08

Cinsel birlikteliğin  ardından  adet görülmüş olması  hamilelik mümkün olmadığını gösteren bir bulgudur.
Gebelik ihtimali yoktur bu durumda.
Zaten gebelik testi sonucunuz da negatif çıkmış.

Adet gören birinin neden hamile olamayacağı hakkında daha ayrıntılı  bilgi almak ister ve bu konuda yazılarımız ile verdiğimiz cevapları okumak isterseniz tıklayınız....
Ayce | 19.08.2018 05:00

Merhaba 31 mayısta erkek arkadaşımla birlikte oldum boşalma olmadı 8-9 haziranda adet oldum 19unda test yaptım negatif çıktı tekrar normal adet oldum fakat bu ay 7-8 gün geç oldum ve kanamam iki aya göre çok az rengi normal ama miktarı az 4.gündeyim 4 gündür pedim dolmuyor bile tuvalette kan geliyor bazen bugün midemde çok şişlik var göbeğim normalden fazla midem bulanıyor nefes alırken şişliği rahatsız ediyor 3 aydır arada oluyor böyle

Tahlil.Com | 19.08.2018 08:04

Yaşadığı ilişki sonrası adet gören birinin hamile olmasının mümkün olmadığını söyleyebiliriz.
Hamilelik belirtiler veya sizin hissiyatınız ile teşhis edilmez.Hamileliğin tanısı için tüm dünyanın kabul ettiği gebelik testi yöntemleri var.
Gereksiz ayrıntılarla kafa yormanıza gerek yok.

Halk arasında üstüne görme denen tıp dilinde de yerleşme kanaması olarak bilinen ve adet kanamasından tamamen farklı bir kanama vardır.
Ne yazık ki bu konuda internette yalan yanlış bilgiler dolaşıyor.Üstüne görme kanaması asla adet kanaması gibi yoğun olmaz.Zaten gebeliklerde nadiren görülen bir durumdur.
Üstüne görme ile adet kanaması nasıl ayırt edilir konusunda detaylı bilgi almak isterseniz tıklayınız....

 

Ender_vay | 26.02.2015 02:34

Korunmasız olarak sürtünme ile ilişkiye girdim.ilişkiden sonraki 2ay adet gördüm ama üstüne görme olabılırmı??

Tahlil.Com | 26.02.2015 02:42

Biz cevap vermekten bıkmıyoruz sizler de sormaktan.
Adet gören birinin hamile olmasının mümkün olmadığını binlerce kere yazdık.Üstüne görme denen olayın da internetteki bilgi kirliliği nedeniyle kafa karışıklığına yol açtığını da defalarca belirttik.

Biraz vakit ayırıp aşağıda yazdıklarımızı ezberleyene kadar dikkatle okuyun.Hatta mümkünse yazıcıdan çıktı alıp bir de fosforlu kalemle üstünden geçin.

Cinsel beraberlik veya ilişki  sonrası adet görülmüş olması hamilelik şansının bulunmadığını belirtir.
Ancak adet sonrası tekrar bir  korunmasız ilişki olur ise, bundan sonraki süreçte yine bir gebelik olasılığı bulunmaktadır.
Adet kanamasının ne anlama geldiğini ve adet gören birinin neden hamile olamayacağını anlamak için aşağıdaki bağlantıyı da dikkatle okumanızı öneriyoruz.

Adet gören biri aynı zamanda hamile olabilir mi?

Üstüne görme olarak da bilinen ve gebelerde görülen yerleşme kanaması da sıklıkla adet görmekle karıştırılıyor,
Bir kere şu konuyu lütfen unutmayın.Üstüne görme nadir görülen bir durum olup adet kanamasıyla da kolaylıkla ayırt edilebilir.
Aşağıdaki bağlantıda adet görme ile üstüne görme arasındaki farkın ne olduğu anlatılıyor, bunu da okumanızı öneriyoruz.


Hamilelik ihtimali ve benzer sorulara verdiğimiz cevapları okumak için  tıklayınız.....

mmmm90 | 06.01.2015 07:38

Merhaba ben gecen ay 6 gun i ce adet oldum bu ay ise daha 2 hafta var ama hafif kahve rengi akintilar, kasik arisi ve arada bi 2 3sanielik karnn arisi sanki adet olucakmisim gibi sizce neden olabikir ciddi bi sorun olabirmi

Tahlil.Com | 06.01.2015 10:14

Kahverengi akıntı kadınlarda sıklıkla merak edilen bir konudur.
Kahverengi akıntının ne anlama geldiği, bir gebelik belirtisi olup olmadı gibi sorular da sıklıkla Tahlil.com'a geliyor.
Vajinal akıntılardan biri olan kahverengi akıntı bir çok nedene bağlı olabilir.Aşağıdaki bağlantıda kahverengi akıntının nedenlerine dair yazımızda konuya dair detaylı bilgi bulabilirsiniz.

| 23.11.2014 03:49

Prezervatifi takarken ucuna elden bulaşmış olma ihtimali olan zevk suyundan hamile kalınabilirmi? Bunun üstüne üç defa gününde adet görülmesi gebeliğin oluşmadığına dair bir bulgumudur? Bazı doktorlar gebeliğe rağmen 9 ay boyunca periodik olarak adet görülebilir diyor? (Tüm makalelerinizi okudum)

Tahlil.Com | 23.11.2014 11:20

Makalelerimizi okumuşsunuz ama bir faydası olmamış.On kere daha okuyun en az.Ya da bu tür saçma sapan bilgileri veren ''gebeliğe rağmen 9 ay boyunca periodik olarak adet görülebilir diyen'' doktorlara bu soruları sorun o zaman.
Hamileliğin nasıl oluştuğu konusunda yeterli bilgi sahibi olmadığınız anlaşılıyor.
Cinsel konularda bilgi sahibi olmadan ve çoğunlukla da  erken yaşlarda bu tür beraberlik yaşayanlardan Tahlil.com'a  buna benzer yüzlerce soru geliyor.Bu soruların çoğu da cinsel bilgisizlikten kaynaklanan sorular.
Muhtemelen yaşınız da küçük.Bu tür durumlarda hamilelik şansı yoktur.
Size önerimiz hamilelik oluşumu ve konuya dair sitemizde yazdığımız yazıları dikkatle okumanız ve bu konuda sorulmuş soru ve cevapları gözden geçirmeniz.Aşağıdaki bağlantıda konuya dair detaylı bilgi ve benzer soru ile cevapları okuyabilirsiniz.

gizem-uysal99 | 26.10.2014 01:43

Sevgilimle Eylulun 14ü gibi sürtünme yoluyla iliskiye girdik sevgilim disari bosaldi ama silmeden 2-3dk sonra tekrarsürtündü vajinama ertesi gün yani 15sinde adet gördüm fakat yazida en fazla 35gun aralikta olur diyo ben adet olali 39gun oldu ama hala adet olmadim sizce hamilemiyim teste gerek varmi

Tahlil.Com | 26.10.2014 08:13
Test yaptırmanızda fayda var.
habibe29 | 23.09.2014 05:36

Selam hocam.nen 19 augustos normal adet gördum her ay 3.4 gun önce adet göryurdum bu ay belim biraz ağirdi ve gögsumde biraz ağir vardi adet olcağimi düsundum .amma bu ayin 15 bir damla kan keldi bi daha gelmedi bende hamilelik test yaptim pozitif cikti.amma 2 gun oldu knimam va r davami

Tahlil.Com | 23.09.2014 07:08
Takip edilmeniz gereklidir, beta HCG değeriniz takip edilmeli ve ultrasonografik inceleme yapılmalıdır..
Yigitkavrar | 16.09.2014 03:52

Hocam merhabalar ben agustosun 15 ınde kız arkadasımla denizde sürtünme yoluyla ilişkiye girdim... vajina bölgesine penisimi 2-3 saniye kadar dokundurdum direk vajinanın dış kısmına temas ettı ıcerıye gırme olmadı yani altımızda bısey yoktu. kız arkadasım 30 agustosta adetını gordu normal 4 gun boyunca adetını gordu... sizce kız arkadasım hamıle mı ? bu ustune gorme durum dıye bırsey okudum kız arkadasımda bu ustune gorme denılen durumun belırtılerı yok...ayrıca denızde boşalma olmadı ...yanı hıssetmedım nolur yardımcı olun ben cok korkuyorum.. bır daha asla boyle bırsey yapmayacagım bu bana guzel bır ders oldu... boşalma olsa ben hıssederım galıba degıl mı ? cevabınız ıcın sımdıden tesekkurler

Tahlil.Com | 16.09.2014 05:27
Bu durumda hamilelikten bahsedilemez.
| 25.08.2014 12:05

Hocam tip 1 diyabetim testosteron seviyem 208 referan araligida 280-800 seker hastaligimla ilgisi varmidir

Tahlil.Com | 25.08.2014 11:35
Tip 1 Diabet ile testesteron düşüklüğü arasında direkt bir ilişki bulunmamaktadır.
begüm | 24.08.2014 11:58

Erkek arkadaşımda boxer bende pantolon külot ve ped olduğu halde sürtünme yoluyla birlikte olduk sadece göğüsüme boşaldı tenim tenime değmedi. hamilelik yok dediniz. Ama benim adetlerim düzensiz belirli günü yok bu olaydan sonra ertesi gün adet olmam karıştırıyor?

Tahlil.Com | 25.08.2014 09:54
Hayır gebelik söz konusu değil.
DAHA FAZLA GÖSTER
Sünnet Sonrası Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar
Sünnet, hafif sayılabilen bir müdahale olsa da yine de cerrahi bir işlemdir ve ciddiye alınması gerekir
Hangi Yiyecekler Gaz Yapar?
Gaz sancısı geldiğinde insanı deliye çeviren, bir de şişkin bir karınla bizi gezmek zorunda bırakan, çoğu zaman rahatsızlık veren bir durumdur
Argan Yağı Nedir?
Argan yağı dökülen saç ve kırılan tırnaklara çözüm olabilir
Antikorla İle Gelen Bağışıklık
Eskiden insanlığa büyük kayıplar verdiren pek çok hastalık günümüzde hafif olarak atlatılıyor
Hamilelikte Rahat Uyumak İçin Öneriler
Hamilelik sürecinin özellikle ilerleyen zamanlarda genişleyen karın ve hareketlenen bebekle birlikte uyumak gerçekten güçleşir
Bölgesel Zayıflamanın Püf Noktalarını Biliyor musunuz?
Fazla kilolarınızdan kurtulsanız da vücudunda hiç zayıflamayan ve orantısız duran bölgeleriniz mi var? O zaman bu yazımız tam da sizin için
Çocuğunuz Vejeteryan mı ?
Çocuklarınızın büyümesiyle birlikte sizin dışınızda gelişen, hayat görüşlerine ve yaşam tarzlarına uygun olarak davranış değişiminde bulunabilirler
Yüz Yıkamanın Faydaları Nelerdir ?
Güne yüzünüzü yıkayarak başlamanız hem fiziksel hem ruhsal sağlığınızı koruyacaktır
Gebelikte Egzersiz
Düzenli olarak egzersiz yapmak insan vücudu için çok önemlidir
Virüs Nedir?
Virüs, DNA veya RNA genetik materyali taşıyan ancak canlı bir doku olmaksızın kendini çoğalamayan biyolojik yapıdır
Ortodonti Nedir?
Ağız ve diş sağlığıyla ilgilenen bölüm, ortodonti olarak isimlendirilmektedir
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com