Ağız Kokusu Nedir? Nasıl Giderilir?

01.07.2017 10:00
Ağız kokusu, diş ve diş etlerinden mevcut olan bir rahatsızlığın ürünü olarak ya da bu rahatsızlıkların başlangıç aşamasındaki besin artıklarının birikmesi ile meydana gelen bakteri kaynaklı bir sorundur
Ağız Kokusu Nedir? Nasıl Giderilir?
A

Ağız kokusu, diş ve diş etlerinden mevcut olan bir rahatsızlığın ürünü olarak ya da bu rahatsızlıkların başlangıç aşamasındaki besin artıklarının birikmesi ile meydana gelen bakteri kaynaklı bir sorundur. Ağız kokusu, günümüzde ağız ve diş sağlığına gereken önemin verilmemesine bağlı olarak en sık karşılaşılan toplumsal sorunlar arasında yer almaktadır. Bahsedildiği üzere bazı hastalıkların habercisi olabilirken, kişinin çevresindekileri rahatsız edebilecek düzeyde ortaya çıkması ile psikolojik rahatsızlığa da neden olabilmektedir. Bu nedenle ağız kokusuna neden olabilecek bakteri plaklarının temizlenmesi için düzenli olarak doğru ağız bakımının yapılması ve diş hekimi kontrollerinin aksatılmaması ile fiziksel ve psikolojik sorun olarak adlandırılan ağız kokusunun önlenmesi için en etkili yöntemdir.

Ancak kişinin ağız kokusuna neden olabilecek patolojik ve fizyolojik nedenlerin değerlendirilmesi için mutlaka diş hekimine başvurması ve soruna yönelik tedavisini yaptırması gerekir. Bu sayede ağız kokusuna neden olabilecek sorunların tedavisi ile ağız kokusu sorunu da giderilebilecektir. Ayrıca sağlıklı diş ve dişetleri için komple ağız bakımının düzenli bir şekilde yapılması, diş aralarında biriken bakteri odaklı hastalıkları ve ağız kokusu sorununu önlemektedir.

Ağız kokusundan kurtulmak için neler yapılabilir?

Öncelikle ağız kokusunun tüketilen besinler dışında sürekli devam etmesi halinde, bazı diş ve dişeti hastalıklarının söz konusu olabileceğinin bilinmesi gerekir. Ayrıca ağız kokusunun bakteri kaynaklı olduğunun ve düzenli olarak günde 2 defa dişlerin fırçalanmasının neden önemli olduğunun göstergesidir. Kısacası ağız kokusu sorunu diş aralarında ve dil yüzeyinde kalan besin artıkları sonucunda meydana gelen bakterilerin bir ürünüdür. Bu nedenle mevcut ağız kokusu sorunlarının giderilmesi için dişlerin fırçalanması, diş ipi ve ağız bakım suyunun kullanılması gerekir. Bunun dışında ağız kokusuna neden olabilecek hastalıkların tedavisi için mutlaka diş hekimine başvurmanız tavsiye edilmektedir. Ağız kokusunda kurtulmak için yapılması gerekenler:

  1. Diş ipi kullanımı ve dil yüzeyinin temizlenmesi

Ağız kokusu sorunundaki en iyi mücadele örneği ağız hijyenini sağlamaktır. Bu nedenle dişler kadar diş araları, yanak içleri, dişetleri ve dil yüzeyinin de temizlenmesi gerekir.

  1. Ağız bakım suyu

nde 2 defa dişlerin fırçalanmasına ek olarak ağız bakım suyu ile bakteri plağının oluşumunun önlenmesi gerekir. Özellikle yatmadan önce ağız bakım suyu ile yapacağınız gargara ağız içi koruma görevi üstlenecek ve ağız kokusunu önlemeye yardımcı olacaktır.

  1. Bol bol su tüketimi

Ağız içi fonksiyonelliğini sağlayan tükürük bezleri, ağız içi hijyeni sağlamaktadır. Bu işlevselliği arttırmak ve ağız kokusunu önlemek için bol bol su tüketmeniz yardımcı olacaktır.

  1. Diş hekimi muayeneleri

Ağız ve diş sağlığını koruyabilmek ve kontrol etmek için mutlaka düzenli olarak diş hekimi muayenelerine gitmeniz gerekir. Ağız kokusu gibi çeşitli hastalıkların teşhis ve tedavi imkanından faydalanmak için en doğru yöntem diş muayeneleridir. Bakteri plaklarının neden olduğu çeşitli sorunların önlenmesi için diş hekiminizin tedavilerine ve tavsiyelerine sadık kalarak, ağız kokusu sorununun önüne geçebilirsiniz.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Mide İlaçları Kullananlar Dikkat!
Özellikle reflü, gastrit, ülser gibi hastalıklarsa; mide asiti miktarını düşürmek için mide koruyucular kullanılır
Bebeğin Burnu Nasıl Temizlenir?
Bebeğin burun temizliği çok önemlidir
Pazartesi Sedndromunu Işıkla Yenin
Pazartesi günleri çalışmaktan keyif alınmaması ve hafta sonunun ardından işe veya okula gitmenin istenmemesi sık görülen bir durum olup Pazartesi Sendromu olarak adlandırılır
Anne Sütünü Artırmak İçin Bol Su Tüketin
Su; H ve O bileşenlerinden oluşan polar yapıda bir maddedir
İshali Durdurmak Doğru Olmayabilir
İshal; suyun kalın bağırsak tarafından emilememesi ve dışarı atılmasıdır
Doğum Korkusu Nedir?
Dünya üzerinde sezeryan doğumun artışının ana sebebi; doğum korkusudur
Çocuğa Diş Bakım Eğitimi Nasıl Verilmelidir?
Diş fırçalama alışkanlığı, çocukluk çağında başlar
Bebeklerin Isırmasını Engellemeyin
Diş sağlığı; süt dişlerinden başlar
Duyguya Göre Beslenme Nasıl Olmalıdır?
Kişilerde olaylara göre tepkiler değiştiği gibi; duygulara göre beslenmesi de farklılık gösterir
Duş Jeli Vajina Kuruluğu Yapar
Vücut temizliği için kullanılan kimyasallar; vajina yapısını bozar
AB Kan Grubu Risk Grubu
Kan grubu üzerinde yapılan araştırmalar şaşırtmaya devam ediyor
Bayanların Stresi Gebeliği Azaltıyor
Gebeliğe engel olan pek çok durum vardır
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com