Ağız Kokusu Nedir? Nasıl Giderilir?

01.07.2017 10:00
Ağız kokusu, diş ve diş etlerinden mevcut olan bir rahatsızlığın ürünü olarak ya da bu rahatsızlıkların başlangıç aşamasındaki besin artıklarının birikmesi ile meydana gelen bakteri kaynaklı bir sorundur
Ağız Kokusu Nedir? Nasıl Giderilir?
A

Ağız kokusu, diş ve diş etlerinden mevcut olan bir rahatsızlığın ürünü olarak ya da bu rahatsızlıkların başlangıç aşamasındaki besin artıklarının birikmesi ile meydana gelen bakteri kaynaklı bir sorundur. Ağız kokusu, günümüzde ağız ve diş sağlığına gereken önemin verilmemesine bağlı olarak en sık karşılaşılan toplumsal sorunlar arasında yer almaktadır. Bahsedildiği üzere bazı hastalıkların habercisi olabilirken, kişinin çevresindekileri rahatsız edebilecek düzeyde ortaya çıkması ile psikolojik rahatsızlığa da neden olabilmektedir. Bu nedenle ağız kokusuna neden olabilecek bakteri plaklarının temizlenmesi için düzenli olarak doğru ağız bakımının yapılması ve diş hekimi kontrollerinin aksatılmaması ile fiziksel ve psikolojik sorun olarak adlandırılan ağız kokusunun önlenmesi için en etkili yöntemdir.

Ancak kişinin ağız kokusuna neden olabilecek patolojik ve fizyolojik nedenlerin değerlendirilmesi için mutlaka diş hekimine başvurması ve soruna yönelik tedavisini yaptırması gerekir. Bu sayede ağız kokusuna neden olabilecek sorunların tedavisi ile ağız kokusu sorunu da giderilebilecektir. Ayrıca sağlıklı diş ve dişetleri için komple ağız bakımının düzenli bir şekilde yapılması, diş aralarında biriken bakteri odaklı hastalıkları ve ağız kokusu sorununu önlemektedir.

Ağız kokusundan kurtulmak için neler yapılabilir?

Öncelikle ağız kokusunun tüketilen besinler dışında sürekli devam etmesi halinde, bazı diş ve dişeti hastalıklarının söz konusu olabileceğinin bilinmesi gerekir. Ayrıca ağız kokusunun bakteri kaynaklı olduğunun ve düzenli olarak günde 2 defa dişlerin fırçalanmasının neden önemli olduğunun göstergesidir. Kısacası ağız kokusu sorunu diş aralarında ve dil yüzeyinde kalan besin artıkları sonucunda meydana gelen bakterilerin bir ürünüdür. Bu nedenle mevcut ağız kokusu sorunlarının giderilmesi için dişlerin fırçalanması, diş ipi ve ağız bakım suyunun kullanılması gerekir. Bunun dışında ağız kokusuna neden olabilecek hastalıkların tedavisi için mutlaka diş hekimine başvurmanız tavsiye edilmektedir. Ağız kokusunda kurtulmak için yapılması gerekenler:

  1. Diş ipi kullanımı ve dil yüzeyinin temizlenmesi

Ağız kokusu sorunundaki en iyi mücadele örneği ağız hijyenini sağlamaktır. Bu nedenle dişler kadar diş araları, yanak içleri, dişetleri ve dil yüzeyinin de temizlenmesi gerekir.

  1. Ağız bakım suyu

nde 2 defa dişlerin fırçalanmasına ek olarak ağız bakım suyu ile bakteri plağının oluşumunun önlenmesi gerekir. Özellikle yatmadan önce ağız bakım suyu ile yapacağınız gargara ağız içi koruma görevi üstlenecek ve ağız kokusunu önlemeye yardımcı olacaktır.

  1. Bol bol su tüketimi

Ağız içi fonksiyonelliğini sağlayan tükürük bezleri, ağız içi hijyeni sağlamaktadır. Bu işlevselliği arttırmak ve ağız kokusunu önlemek için bol bol su tüketmeniz yardımcı olacaktır.

  1. Diş hekimi muayeneleri

Ağız ve diş sağlığını koruyabilmek ve kontrol etmek için mutlaka düzenli olarak diş hekimi muayenelerine gitmeniz gerekir. Ağız kokusu gibi çeşitli hastalıkların teşhis ve tedavi imkanından faydalanmak için en doğru yöntem diş muayeneleridir. Bakteri plaklarının neden olduğu çeşitli sorunların önlenmesi için diş hekiminizin tedavilerine ve tavsiyelerine sadık kalarak, ağız kokusu sorununun önüne geçebilirsiniz.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Defibrilatör Nedir ? Defibrilatör Ne Zaman Kullanılır?
Kalbin normal dışı hızlı atımını durdurarak tekrar normal kalp ritmine dönmesini sağlayan sağlık cihazına defibrilatör denir
Beslenme Şekliniz Kanser Riskini Belirliyor
Kanser hastalığında nedenlerinin de, korunma yollarının da başında beslenme geliyor
İnternette Sağlık Bilgisi: Sağlık Sitelerine Nasıl Güvenelim ?
Geçenlerde okuduğum ve Amerika Birleşik Devletlerinde  yapılan bir araştırma, ülke vatandaşlarının yaklaşık yarısının sağlık sorunları için interneti kullandığını bildiriyordu
Soğuk Havalarda Bağışıklık Sistemini Güçlendirelim
Kış aylarında bağışıklık sistemimizin güçlü olması soğuklarla ve bulaşıcı hastalıklarla mücadele etmemizde yardımcıdır
Gripten Korunmak İçin Dengeli Beslenme Çok Önemlidir
Havaların soğumaya başlamasıyla gip vakaları da artıyor
İyi Sağlık Sitesi Nasıl Anlaşılır? Sağlık Siteleri Güvenilir mi?
Günümüzde hemen herkes doktora gitmeden önce veya gittikten sonra,kendisinin ve yakınlarının sağlığıyla ilgili internetten araştırma yapıyor
Düzenli Egzersiz ve Sporun 10 Önemli Faydası
Düzenli spor ve egzersizin sağlığımız için faydalı olduğunu hemen herkes bilir
Diyete Girmeden Önce York Test Yaptırmak Yararlı Olabilir
Yaz ayları öncesinde, bir çok kişi  kilo verme telaşına düşer
tahlil.com
tahlil.com