Ağız Kokusu Nedir? Nasıl Giderilir?

01.07.2017 10:00
Ağız kokusu, diş ve diş etlerinden mevcut olan bir rahatsızlığın ürünü olarak ya da bu rahatsızlıkların başlangıç aşamasındaki besin artıklarının birikmesi ile meydana gelen bakteri kaynaklı bir sorundur
A

Ağız kokusu, diş ve diş etlerinden mevcut olan bir rahatsızlığın ürünü olarak ya da bu rahatsızlıkların başlangıç aşamasındaki besin artıklarının birikmesi ile meydana gelen bakteri kaynaklı bir sorundur. Ağız kokusu, günümüzde ağız ve diş sağlığına gereken önemin verilmemesine bağlı olarak en sık karşılaşılan toplumsal sorunlar arasında yer almaktadır. Bahsedildiği üzere bazı hastalıkların habercisi olabilirken, kişinin çevresindekileri rahatsız edebilecek düzeyde ortaya çıkması ile psikolojik rahatsızlığa da neden olabilmektedir. Bu nedenle ağız kokusuna neden olabilecek bakteri plaklarının temizlenmesi için düzenli olarak doğru ağız bakımının yapılması ve diş hekimi kontrollerinin aksatılmaması ile fiziksel ve psikolojik sorun olarak adlandırılan ağız kokusunun önlenmesi için en etkili yöntemdir.

Ancak kişinin ağız kokusuna neden olabilecek patolojik ve fizyolojik nedenlerin değerlendirilmesi için mutlaka diş hekimine başvurması ve soruna yönelik tedavisini yaptırması gerekir. Bu sayede ağız kokusuna neden olabilecek sorunların tedavisi ile ağız kokusu sorunu da giderilebilecektir. Ayrıca sağlıklı diş ve dişetleri için komple ağız bakımının düzenli bir şekilde yapılması, diş aralarında biriken bakteri odaklı hastalıkları ve ağız kokusu sorununu önlemektedir.

Ağız kokusundan kurtulmak için neler yapılabilir?

Öncelikle ağız kokusunun tüketilen besinler dışında sürekli devam etmesi halinde, bazı diş ve dişeti hastalıklarının söz konusu olabileceğinin bilinmesi gerekir. Ayrıca ağız kokusunun bakteri kaynaklı olduğunun ve düzenli olarak günde 2 defa dişlerin fırçalanmasının neden önemli olduğunun göstergesidir. Kısacası ağız kokusu sorunu diş aralarında ve dil yüzeyinde kalan besin artıkları sonucunda meydana gelen bakterilerin bir ürünüdür. Bu nedenle mevcut ağız kokusu sorunlarının giderilmesi için dişlerin fırçalanması, diş ipi ve ağız bakım suyunun kullanılması gerekir. Bunun dışında ağız kokusuna neden olabilecek hastalıkların tedavisi için mutlaka diş hekimine başvurmanız tavsiye edilmektedir. Ağız kokusunda kurtulmak için yapılması gerekenler:

  1. Diş ipi kullanımı ve dil yüzeyinin temizlenmesi

Ağız kokusu sorunundaki en iyi mücadele örneği ağız hijyenini sağlamaktır. Bu nedenle dişler kadar diş araları, yanak içleri, dişetleri ve dil yüzeyinin de temizlenmesi gerekir.

  1. Ağız bakım suyu

Günde 2 defa dişlerin fırçalanmasına ek olarak ağız bakım suyu ile bakteri plağının oluşumunun önlenmesi gerekir. Özellikle yatmadan önce ağız bakım suyu ile yapacağınız gargara ağız içi koruma görevi üstlenecek ve ağız kokusunu önlemeye yardımcı olacaktır.

  1. Bol bol su tüketimi

Ağız içi fonksiyonelliğini sağlayan tükürük bezleri, ağız içi hijyeni sağlamaktadır. Bu işlevselliği arttırmak ve ağız kokusunu önlemek için bol bol su tüketmeniz yardımcı olacaktır.

  1. Diş hekimi muayeneleri

Ağız ve diş sağlığını koruyabilmek ve kontrol etmek için mutlaka düzenli olarak diş hekimi muayenelerine gitmeniz gerekir. Ağız kokusu gibi çeşitli hastalıkların teşhis ve tedavi imkanından faydalanmak için en doğru yöntem diş muayeneleridir. Bakteri plaklarının neden olduğu çeşitli sorunların önlenmesi için diş hekiminizin tedavilerine ve tavsiyelerine sadık kalarak, ağız kokusu sorununun önüne geçebilirsiniz.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Su İçmek Kilo Vermede Önemlidir
Su içmek aynı zamanda kilo vermeyi desteklemek açısından da bir yarar sağlamaktadır
Alkol Kullananlarda Bağırsak Kanseri Riski Artıyor
İngiltere de yapılan bir araştırma, her gün az da olsa şarap ya da bira içmenin bağırsak kanserine yakalanma riskini artırdığını ortaya koydu
Kahvenin Sağlığımıza Bilinen 6 Önemli Faydası Nedir?
Kahveyi günlük hayatta sık olarak tüketiyoruz
Fitness ve Sağlıklı Yaşam
Günümüzde bütün çevremiz insanlığın işini kolaylaştıran icatlar ve tasarımlarla doludur
Saç Dökülmesine Karşı Alınacak Pratik ve Doğal Yöntemler
Saç dökülmesi estetik olarak kimsenin istemeyeceği bir sağlık sorunudur
Fitness Eğitmeni Can Coşkun Tahlil.com'da Yazılarına Başladı
Giderek daha çok okur kitlesine ulaşan Tahlil
Dudaklarınızın Güzel ve Doğal Görünmesini İçin Öneriler
Bayanlar dudaklarının güzel ve doğal görünmesine önem verir
Laboratuvar.com:Laboratuvar ile ilgili bilgiler
Laboratuvar sektörüyle ilgili tüm bilgilerin yer aldığı Laboratuvar
Beyin Sağlığı İçin Uyulması Gereken 4 Önemli Öneri
Beyin sağlığı günlük yaşam aktivitelerinde ve mesleki başarıda çok önemlidir
7 Nisan Dünya Sağlık Günü
Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Anayasası 7 Nisan 1948 tarihinde yürürlüğe girmiştir
 Size Yalan Söylendiğini Anlamaya Yarayan 20 İpucu
Günümüzde hemen herkes zararlı yada zararsız yalanlar söyleyebilmektedir
Boynunuzun Erken Kırışmasını Önlemek İçin Tavsiyeler
Boyun bölgemiz ihmal edildiği taktirde, yoğunlaşan yaşlanma izlerini hemen yansıtır
tahlil.com
tahlil.com