Kolesterol Nedir? Kolesterol Yüksekliği ve Kolesterol Testi

Yayın Tarihi : 2018/06/22 19:00 • Güncelleme Tarihi : 2023/09/15 09:08 • Yazar: Biyolog Nesibe Şanaldı Alpoğlu

Kolesterol hemen her hücrede bulunan bir moleküldür. Kanda bulunan yağ oranı ve kalp hastalığı riski yönünden klinik olarak önemli bir kan testidir.

Kolesterol Nedir? Kolesterol Yüksekliği ve Kolesterol Testi

Kolesterol Nedir?

Kolesterol hemen her hücrede bulunan bir moleküldür. Kolesterol vücudumuz için gerekli olup bazı yaşamsal hormonların yapısına katılır. Ayrıca her hücrenin akışkanlık kontrolünden de sorumludur.

Kolesterol Testi Normal Değeri Nedir?

Kanda kolesterol testi normal değeri 200 mg/dl nin altında olmalıdır. Bu değerin üstindeki değerler ise yüksek kolesterol olarak değerlendirilir.
200 mg/dl ile 240 mg/dl arası olan olan kolesterol değerleri ise sınırda yüksek olarak değerlendirilir.

Kolesterol Yüksekliği:

İnsanda kanda bulunan kolesterol düzeylerinin yüksek olması istenen bir durum değildir.
Hiperkolesterolemi yani yüksek kolesterol düzeyleri kişide birçok sağlık  risklerine neden olabilir.
Yüksek kolesterol düzeyleri kan damarlarında yağ birikimlerine yol açar. Bu yağ birikimleri damarlardan dokulara yeterli miktarda kan geçişine engel olabilir (aterosklerozis) ve bu da kalbin iş yükünü artırabilir, kalp krizine neden olabilir.
Bunun yanısıra  beyne giden kan akımının azalması inmeye (stroke) neden olabilir.
Yüksek kolesterol seviyeleri herhangi bir belirtiye neden olmaz.

Kolesterol Testini Neden Yaptırmalıyız?

İnsanda yüksek kolesterol düzeylerinin tespit edilmesi için tek yol kan tahlili yaptırmaktır.
Bu nedenle 20 yaşından itibaren her beş yılda bir kan kolesterol düzeylerinin ölçülmesi önerilmektedir.
Eğer sonuçlarınız istenen aralıkta çıkmamışsa ya da ailede yüksek kolesterol, diyabet (şeker hastalığı), kalp hastalığı, sigara veya başka bir risk faktörü varsa doktorunuz daha sık tetkik yaptırmanızı isteyebilir.
Çocukların da en azından bir kez kolesterol tahlili yaptırması önerilmektedir. Eğer aile öyküsü daha erken yaşta ve daha sık aralıklarla takip edilmesi gerekebilir.  
Herhangi bir risk faktörü ya da aile öyküsü yoksa ez azından bir kez 10 yaşında kolesterol tahlili yapılması önerilmektedir.

Zaten genel kan testlerinde kolesterol değeri bakılmaktadır.

Lipid Profili Testi:

Kan kolesterol düzeyini ölçmek için lipid profili denilen bir grup test yapılır.

Bu testler Total kolesterol, Trigliserid, LDL-Kolesterol ve HDL-Kolesterol düzeylerini içerir. Bu tetkikler için açlık numunesinin alınması çok önemlidir (su dışında hiçbir şey yenilip içilmemelidir).
En az 10-12 saat açlık sonrası kan verilmelidir. Sonuçlar hastanın yaşına, sahip olduğu risk faktörlerine ve eşlik eden hastalığı olup olmadığına göre değerlendirilir.


 

Bu konuya dair bir sorunuz varsa siz de uzmanlarımıza 7/24 Soru sorabilirsiniz.Soru sormak için tıklayın.Yorumlar

Yorum
d************* :

Merhaba adım Didem bazı değerlerim düşük çıkmış ama zahmet olmazsa yorumlarmısınız hocam Kan üre azotu (BUN) 5 mg/dL 6 - 20 Total Kolesterol 107 mg/dL 120 - 200 HDL Kolesterol 53 mg/dL 40 - 60 LDL Kolesterol 46 mg/dL 70 - 130 CRP (Türbidimetrik) 0.720 mg/dL 0.0 - 0.5


Cevap:

Değerlerinizde sorun yok oldukça iyi görünüyor..

E********** :

Hocam adım engin 34 yaşındayım. tahlillerimi yorumlarsanız sevinirim 3 12 2012 tarihinde hbv dna 5.95 ul çıktı 10 06 2013 tarihinde hbv dna 975 ul.çıktı ve son tahlillerim 17 11 2013 hbv dna 215 ul çıktı. vürüs devamlı azalıyor . acaba vürüs yok olurmu?


Cevap:

Azalması oldukça olumlu, zamanla Hepatit B virusunun negatifleşmesi olabilmektedir.ޞu aşamada kontrollerinizi sürdürmelisiniz.

?