Ateş, Diş Çıkarma Belirtisi midir?

30.12.2018 06:27
Bebeklerde diş çıkarma, ayrıcalıklı bir süreçtir. Bu süreçte bebeklerde bazı rahatsızlıklar meydana gelir. Peki bu dönemde ateşlenmek normal midir?
Ateş, Diş Çıkarma Belirtisi midir?
A

Bebeklerde diş çıkarma, ayrıcalıklı bir süreçtir. Bu süreçte bebeklerde bazı rahatsızlıklar meydana gelir. Peki bu dönemde ateşlenmek normal midir?

Bebekler ortalama 6-8. Aylarda diş çıkarırlar. Bu dönem bazı bebeklerde erken dönem diş çıkarma süreci 3-4 ay olurken, bazı bebeklerde daha geç dönem olan 15 aya kadar çıkabilmektedir. Bu dönemlerin hangisinde diş çıkacağı, tamamen bebeğe bağlıdır ve hangi dönemde olursa olsun bu süre dahilinde bir problem değildir. Önemli olan bebeğin 3 yaşına kadar 20 adet dişe sahip olmasıdır.

Diş çıkarma dönemi 2-3 ay erken belirtilere başlar. Bu belirtiler genellikle; iştahsızlık, salyada artış, keyifsiz uyku, kulak ağrısına bağlı kulak çekme, sürekli her nesneyi çiğneme isteği, ağlama krizleridir.

Halk arasında, diş çıkarma döneminde bebeklerin ateşlendiği söylenmektedir. Ancak bu bilgi doğru değildir. Sağlıklı bir bebek diş çıkarma döneminde ateşlenmez, ancak ateşlenirse enfeksiyon olabilmektedir. Bu sebeple bebeğin 38 derecenin üzerinde ateşi olduğunda dişe bağlanmamalı ve bebek doktor kontrolünde tutulmalıdır.

Diş çıkarma döneminde bebek daha çok anneyi emmek isteyebilir. Amacı karnını doyurmak değil, anne göğsünde rahatlamaktır. Ayrıca anne sütünün ağrı kesici etkisi vardır. bu sebeple bebek her istediğinde meme verilmeli ve bıkmamalıdır.

Ayrıca soğuk uygulama, bebeğin ağrılarını hafifletecektir.  Bunun için diş kaşına oyuncakları buz dolabında biraz soğutularak verildiğinde bebek rahatlayacak ağrıları hafifleyecektir.

Diş çıkarma dönemindeki sorunların ana kaynağı, kaşınan diş etleridir. Zaten her nesneyi ağzına alma ve emme refleksi de bu kaşıntının neticesidir. Bu sebeple bebeğin diş kaşımasına yardımcı gıdalar, dolapta soğutularak, verilmelidir. Örneğin; havuç orta kısmı, ananas ortası gibi besleyici ek gıdalar, serin bir şekilde bebeğe verilmelidir.

Diş çıkarma döneminde kullanılan, diş etlerine uygulanan krem ve jeller, kimyasal içeriğinden dolayı çok tavsiye edilen ürünler değildir. Bu sebeple çok zorunda kalmadıkça kullanılmamalı, bunun yerine sık sık emzirilmeli ve soğuk uygulamaları ile bebek rahatlatılmalıdır.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Zika Virüsü Nedir? Zika Belirtileri,Tanı ve Tedavisi Nasıldır?
Zika Virüsü ve buna bağlı gelişen enfeksiyon konusunda merak  edilenleri Tahlil
Rahim Yumruları (Myom) Nedir?
Rahim, kadın vücudunda bebeğin geliştiği yataktır
Düz Kafa Sendromu Nedir? Neden Olur?
Düz kafa sendromu, yeni doğan bebeklerde çoğunlukla yatış pozisyon yanlışlığından kaynaklanan bir şekil bozukluğudur
Huzur Bozan Misafirler: Tahtakuruları
Tahtakurusu, oldukça küçük boyutlu bir parazit böcektir
Wilms Tümörü Nedir? Wilms Tümörü Belirtileri Nelerdir?
Wilms tümörü çocukları böbreklerinde oluşan habis ve karışık tümördür
Meniere Nedir?
Eğer aşırı derecede başınız dönüyorsa ve bu durum sizi çok rahatsız ediyorsa  meniere hastalığı belirtisi olabilir
Meme Kanseri Riskini Artıran Faktörler Nelerdir?
Meme kanseri kadınlar arasında en sık görülen kanser çeşididir
Uyurgezerlik Neden Olur?
Genetik yatkınlıktan dolayı da meydana gelen uyurgezerlik birçok kişinin sebebini bilmeden yaşadığı bir sorundur
Delüzyonel Parazitoz Nedir?
Delüzyonel parazitoz hastalığı, kişide herhangi bir parazitik canlı ile enfekte olmamasına karşın buna inanması ve parazitik enfeksiyon belirtileri göstermesi halidir
H1N1 En Çok Yaşlı ve Çocukları Tehdit Ediyor!
Ülkenin pek çok ilinde salgın olan ve halk arasında 'domuz gribi' olarak bilinen H1N1 virüsü en çok yaşlı ve çocuk gibi bağışıklığı nispeten zayıf bireyleri tehdit ediyor
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com