Ateş, Diş Çıkarma Belirtisi midir?

30.12.2018 06:27
Bebeklerde diş çıkarma, ayrıcalıklı bir süreçtir. Bu süreçte bebeklerde bazı rahatsızlıklar meydana gelir. Peki bu dönemde ateşlenmek normal midir?
Ateş, Diş Çıkarma Belirtisi midir?
A

Bebeklerde diş çıkarma, ayrıcalıklı bir süreçtir. Bu süreçte bebeklerde bazı rahatsızlıklar meydana gelir. Peki bu dönemde ateşlenmek normal midir?

Bebekler ortalama 6-8. Aylarda diş çıkarırlar. Bu dönem bazı bebeklerde erken dönem diş çıkarma süreci 3-4 ay olurken, bazı bebeklerde daha geç dönem olan 15 aya kadar çıkabilmektedir. Bu dönemlerin hangisinde diş çıkacağı, tamamen bebeğe bağlıdır ve hangi dönemde olursa olsun bu süre dahilinde bir problem değildir. Önemli olan bebeğin 3 yaşına kadar 20 adet dişe sahip olmasıdır.

Diş çıkarma dönemi 2-3 ay erken belirtilere başlar. Bu belirtiler genellikle; iştahsızlık, salyada artış, keyifsiz uyku, kulak ağrısına bağlı kulak çekme, sürekli her nesneyi çiğneme isteği, ağlama krizleridir.

Halk arasında, diş çıkarma döneminde bebeklerin ateşlendiği söylenmektedir. Ancak bu bilgi doğru değildir. Sağlıklı bir bebek diş çıkarma döneminde ateşlenmez, ancak ateşlenirse enfeksiyon olabilmektedir. Bu sebeple bebeğin 38 derecenin üzerinde ateşi olduğunda dişe bağlanmamalı ve bebek doktor kontrolünde tutulmalıdır.

Diş çıkarma döneminde bebek daha çok anneyi emmek isteyebilir. Amacı karnını doyurmak değil, anne göğsünde rahatlamaktır. Ayrıca anne sütünün ağrı kesici etkisi vardır. bu sebeple bebek her istediğinde meme verilmeli ve bıkmamalıdır.

Ayrıca soğuk uygulama, bebeğin ağrılarını hafifletecektir.  Bunun için diş kaşına oyuncakları buz dolabında biraz soğutularak verildiğinde bebek rahatlayacak ağrıları hafifleyecektir.

Diş çıkarma dönemindeki sorunların ana kaynağı, kaşınan diş etleridir. Zaten her nesneyi ağzına alma ve emme refleksi de bu kaşıntının neticesidir. Bu sebeple bebeğin diş kaşımasına yardımcı gıdalar, dolapta soğutularak, verilmelidir. Örneğin; havuç orta kısmı, ananas ortası gibi besleyici ek gıdalar, serin bir şekilde bebeğe verilmelidir.

Diş çıkarma döneminde kullanılan, diş etlerine uygulanan krem ve jeller, kimyasal içeriğinden dolayı çok tavsiye edilen ürünler değildir. Bu sebeple çok zorunda kalmadıkça kullanılmamalı, bunun yerine sık sık emzirilmeli ve soğuk uygulamaları ile bebek rahatlatılmalıdır.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Sifiliz ( Frengi ) Hastalığının Nedir? Tedavisi Nasıldır?
Sifiliz etkeni Tripanoma Pallidum’dur
Uzmanlar Grip ve Benzeri Hastalıkların Tehlikesine Karşı Uyarıyor
Soğuk havalarla birlikte grip ve soğukla gelen hastalıkların tehlikesi ve alınacak tedbirlere dair uyarılar da gelmeye başladı
Derin Ven Trombozu (DVT) Nedir ?
Derin Ven Trombozu (DVT), vücudun derin toplardamarları içerisinde pıhtı oluşumu ile seyreden önemli bir sağlık sorunudur
Hipotiroidi Nedir? Hipotiroidi Belirtileri Nelerdir?
Tiroid hormonları az salgılanırsa bu da hipotiroidi hastalığı olarak bilinir
Gut Hastalığı Nedir? Gut Hastalığının Nedeni Nedir?
Gut hastalığı vücudumuzdaki ürik asit fazlalığından oluşur
Obsesif Kompulsif Kişilik Özellikleri Nedir?
Obsesif kompulsif  kişilik psikiyatrik bir sağlık sorunudur
Kurdeşen (Ürtiker) Nedir? Belirtileri ve Nedenleri Nelerdir?
Kurdeşen hastalığı cildimizde aniden başlayan ve bir kaç saat süren kaşıntılı ve alerjik kökenli bir cilt hastalığıdır
Guatr Nedir?
Tiroid bezinin normalden daha büyük olmasına guatr denir
Migren Hastalığı Nedir? Migren Atakları Nasıl Olur?
Migren, çoğunlukla ataklar halinde gelen bir baş ağrısı türüdür
Yüksek Tansiyon(Hipertansiyon) Nedir? Nasıl Düşürülür?
Kişilerin yaşına göre, kan basıncının normal değerlerinden yüksek olmasına halk arasında tansiyon yüksekliği, tıp dilinde ise hipertansiyon adı verilir
Tiroid Nodülü Nedir?
Tiroid nodülü sıklıkla görülebilen bir tiroid bezi hastalığıdır
Tiroidit Nedir?
Tiroid bezinin iltihabi durumuna verilen addır
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com