Kış Aylarında Ayak Bakımının Önemi

30.12.2018 04:54
Vücutta bulunan tüm damarların ortak geçiş noktası ayaklardır. Bu sebeple ayak bakımı, masajı, nemlenmesi son derece önemlidir.
Kış Aylarında Ayak Bakımının Önemi
A

Vücutta bulunan tüm damarların ortak geçiş noktası ayaklardır. Bu sebeple ayak bakımı, masajı, nemlenmesi son derece önemlidir.

Kış aylarında ayakların devamlı kapalı kalması, hava almaması, ayrıca havaların soğuk olması ayaklarda kurumalara, mantarlara yol açmaktadır. Bu yüzden kış aylarında ayak bakımına daha çok özen gösterilmeli ve dikkat edilmelidir.

Ayrıca kış aylarında havanın kapalı olması, sürekli kapalı alanlarda vakit geçirmek; daha çok strese maruz bıraktığından, vücudu rahatlatmak için ayak masajı ayrıca öneme sahiptir. Peki kış aylarında ayak bakımı nasıl yapılır?

Öncelikle çoraplar her gün değiştirilmelidir. Ayakkabılar özellikle su geçirmişse havalandırılmadan tekrar giyilmemelidir.

Ayak bakımı yapılmazsa dahi, her gün yıkamaya ve yıkama sonrasında kurulamaya özen gösterilmelidir. Nemli kalan ayaklar, terlediği zaman mantarlaşmalar başlayabilir.

Ayak tırnakları uzun bırakılmamalıdır. Uzun olan ayak tırnakları kışlık, kapalı ayakkabılar içinde, batıklara ve parmak ağrılarına sebep olabilir.

Ayakların sağlıklı ve nemli olması için, haftada birkaç kez ılık ve karbonatlı suyun içinde beklemesi uygun bir yöntemdir.

Kuruyan ayaklarda ölü deriler rahatsız edicidir. Böyle durumlarda kuruyan kısımlar, haftada bir kez topuk taşı ile temizlenmelidir. Topuk taşı temizliği yaparken canlı deriye zarar vermemek esas olmalıdır. Bu sebeple sürtünme hareketi gayet nazik ve yavaşça yapılmalıdır. Ardından ılık bir yıkama ve nemlendirme, ayaklarınızın sağlıklı kalmasını sağlayacaktır.

Şayet ayaklarda aşırı kuruma, yıpranma varsa daha özenli bir bakım gerekecektir. Bunun için uygun tarif; buzdolabı poşeti içine yapılan kürü, ayaklara geçirmek ve bir gece üzerine pamuk çorap giymek suretiyle bekletmektir. Bu kürde olması gerekenler; vazelin, e vitamini, Hindistan cevizi yağı. Bu malzemeler karıştırılmalı ve ayak tabanı, parmak araları dahi, temas etmesi sağlanmalı ve bu şekilde çorap geçirilerek bir gece bekletilmelidir.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Yeşilliklerinizi Kendiniz Yetiştirin!
Salata yapmakta kullandığınız yeşillikleri evinizin bir köşesinde siz de yetiştirebilirsiniz
Sebore: Yağ Hücrelerinin Aşırı Yağ Salgılaması
Sebore genellikle ergenlik döneminde görülen bir durumdur
Kontrollü Öksürük Akciğer Sağlığı İçin Çok Önemli
Çoğu kronik akciğer rahatsızlıklarında akciğerin düzenli olarak temizlenmesi, oluşabilecek enfeksiyonları engellemek için son derece önemlidir
Çinkonun Faydaları Nelerdir?
Çinko proteinlerin enerjiye dönüştürülmesi için çok önemli bir elementtir
Yumurta Son Derece Sağlıklı Bir Besindir
Yumurta hemen herkesin kolaylıkla ulaşabildiği bir besin kaynağıdır
Oruç Tutarken Vücudunuzun Su Dengesini Bozmayın'
Ramazan ayının yaz aylarına denk gelmesiyle birlikte oruç tutan kişilerin beslenme diyetlerine çok daha dikkat etmeleri sağlıkları açısından oldukça önemlidir
Deri Altında Görünen Her Damar Varis Anlamına Gelmez!
Kişinin cilt yapısına veya damar konumuna göre deri üzerinde damar yapısının görülmesi ve belirginliği değişebilir
Kahve Bağımlılığının Nedenleri Nelerdir?
Pek çok kişi güne bir kupa yoğun kahve içmeden başlayamadıklarını söyler
Yara İyileşmesini Yavaşlatan ve Hızlandıran Faktörler Nelerdir?
Yaranın oluşumuna göre ve vücutta bıraktığı hasara göre birçok yara şekli ve iyileşme tipi vardır
Yoga Nedir, Vücuda Yararları Nelerdir?
Yoga günümüzde popülerliği artmış uygulamalardan biridir
Sarı Leblebinin Sağlığa Faydaları Nelerdir?
Sarı leblebi aslen nohut kökenlidir
Protein Ağırlıklı Beslenmek Kaliteli Uyku Sağlıyor
Uykusuzluk çok geniş kitlelere yayılan bir toplum problemidir
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com