Kış Aylarında Ayak Bakımının Önemi

30.12.2018 04:54
Vücutta bulunan tüm damarların ortak geçiş noktası ayaklardır. Bu sebeple ayak bakımı, masajı, nemlenmesi son derece önemlidir.
Kış Aylarında Ayak Bakımının Önemi
A

Vücutta bulunan tüm damarların ortak geçiş noktası ayaklardır. Bu sebeple ayak bakımı, masajı, nemlenmesi son derece önemlidir.

Kış aylarında ayakların devamlı kapalı kalması, hava almaması, ayrıca havaların soğuk olması ayaklarda kurumalara, mantarlara yol açmaktadır. Bu yüzden kış aylarında ayak bakımına daha çok özen gösterilmeli ve dikkat edilmelidir.

Ayrıca kış aylarında havanın kapalı olması, sürekli kapalı alanlarda vakit geçirmek; daha çok strese maruz bıraktığından, vücudu rahatlatmak için ayak masajı ayrıca öneme sahiptir. Peki kış aylarında ayak bakımı nasıl yapılır?

Öncelikle çoraplar her gün değiştirilmelidir. Ayakkabılar özellikle su geçirmişse havalandırılmadan tekrar giyilmemelidir.

Ayak bakımı yapılmazsa dahi, her gün yıkamaya ve yıkama sonrasında kurulamaya özen gösterilmelidir. Nemli kalan ayaklar, terlediği zaman mantarlaşmalar başlayabilir.

Ayak tırnakları uzun bırakılmamalıdır. Uzun olan ayak tırnakları kışlık, kapalı ayakkabılar içinde, batıklara ve parmak ağrılarına sebep olabilir.

Ayakların sağlıklı ve nemli olması için, haftada birkaç kez ılık ve karbonatlı suyun içinde beklemesi uygun bir yöntemdir.

Kuruyan ayaklarda ölü deriler rahatsız edicidir. Böyle durumlarda kuruyan kısımlar, haftada bir kez topuk taşı ile temizlenmelidir. Topuk taşı temizliği yaparken canlı deriye zarar vermemek esas olmalıdır. Bu sebeple sürtünme hareketi gayet nazik ve yavaşça yapılmalıdır. Ardından ılık bir yıkama ve nemlendirme, ayaklarınızın sağlıklı kalmasını sağlayacaktır.

Şayet ayaklarda aşırı kuruma, yıpranma varsa daha özenli bir bakım gerekecektir. Bunun için uygun tarif; buzdolabı poşeti içine yapılan kürü, ayaklara geçirmek ve bir gece üzerine pamuk çorap giymek suretiyle bekletmektir. Bu kürde olması gerekenler; vazelin, e vitamini, Hindistan cevizi yağı. Bu malzemeler karıştırılmalı ve ayak tabanı, parmak araları dahi, temas etmesi sağlanmalı ve bu şekilde çorap geçirilerek bir gece bekletilmelidir.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Yaş Aralıklarına Göre Olması Gereken Nabız ve Kalp Atış Hızı
Nabız, kalp atış hızı olarak bilinir. Dakikada kalbin kaç kere attığı öölçülür. Nabız ölçümü muayene sırasında doktorların sık olarak ölçtüğü bir yaşamsal bulgudur.
3 Saat Diyetinin Özelliği Nedir?
3 saat diyeti; yemek yeme arasındaki sürenin 3 saatten az tutulmasını öngören bir diyet türüdür.
Düzenli Adet Gören Kadınlarda da Adet Gecikmesi Olabilir
Düzenli olarak adet gören kadınlar da bazen adet gecikmesi olabilir. Bu durum hemen bir gebelik belirtisi olarak algılanmamalıdır.
Okula Yeniden Alışma Süreci
Uzun süren yaz tatili ardından okul zillerinin tekrar duyulma vakti geldi. Yazın özellikle okuldan, derslerden tamamen uzaklaşan, tekrar yapma, test çözme alışkanlığı olmayan öğrenciler bu süreci biraz…
Bombay kan grubu ; Yeni bir kan grubu mu, önemi nedir ?
Tüm kan gruplarına (A,B,AB ve 0) kan verebilirken, bunlardan kan alamayan Bombay kan grubu hakkında biraz bilgi sahibi olalım.Bombay kan grubu yeni bir kan grubu olarak değerlendirilebilir.
Erkeklerde FSH ve LH Hormonu Salınımı Nasıldır?
Erkeklerde FSH ve LH hormonlarının salınımı hipotalamustan salgılanan GnRH hormonu vasıtasıyla olmaktadır.
Çocuklarda Tırnak Yeme Alışkanlığı Nedir?
Tırnak yemek çoğunlukla 3-4 yaşlarından sonra başlar
Diş Ağrısı Nedir?Nedenleri Nelerdir?
Devamlı diş ağrısı çeken insanlar, bir süre sonra diş ağrısı nedenlerini araştırmaya başlar
Bradikardi ve Taşikardi Nedir?
Normal kalp atım sayısının artarak değerlerin üzerine çıkması durumuna taşikardi denilmektedir
Okula Dönüş Psikolojisi
Uzun bir tatilin sonunda okula dönüş vakti geldi
Okul Döneminde Hastalıklar Çoğalıyor
Okulların açılmasıyla hastalıklar çoğalıyor
Sonbahar Mevsiminde Çiftler Arası Kavgalar Neden Artar?
Sonbahar mevsimi, yaz sonrası kışa hazırlandığımız mevsimdir
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com