Balkabağının Faydalarını Biliyor musunuz?

Yayın Tarihi : 2017/10/11 16:13 • Güncelleme Tarihi : 2022/04/12 22:15 •

Araştırmacılara göre bal kabağı, havuç ve ıspanaktan sonra A vitamini kaynağı olarak görülmektedir

Balkabağının Faydalarını Biliyor musunuz?

Balkabağı; bir yer bitkisidir. Uygun yaşam koşulu sağladığında çok büyük ağırlıklara ulaşabilir. Çok büyük bir besin kitlesi barındırması, lif içeriğinin zengin olması, aynı zamanda tatlı bir lezzete sahip olması, balkabağının tercih edilme sebeplerindendir. 

Hatta bebeklere ilk 6 ay anne sütü verildikten sonra, ek gıdayla birlikte verilen başlıca sebzelerinde arasındadır balkabağı. Hem tatlı olması bebeklere yemek yemeyi sevdirirken, aynı zamanda lif içeriği sayesinde bebeklerin yeni alışmaya başladığı katı besinleri kolay sindirebilmesi meselesini hakkıyla yerine getiren bir sebzedir.

Araştırmacılara göre bal kabağı, havuç ve ıspanaktan sonra güçlü bir A vitamini kaynağı olarak görülmektedir.

Bal kabağının cilt sağlığı ve parlaklığında önemli rolü olduğu ispatlanmıştır. Balkabağı sadece yemek olarak tüketilerek değil, aynı zamanda cilt kozmatik ürünlerine katılarak; yani direkt cilde uygulanarak da kullanılabilir. 

Ayrıca içindeki lif ve mannitol vasıtasıyla bağırsakları çalıştırır ve kabızlığı önler. Diyetlerle bu sebeple sıklıkla kullanılabilir. Bu zamana kadar balkabağı özellikle tatlı olarak sık kullanılıyordu. Ancak diyet ürünlerinin yaygınlaşmasıyla beraber, balkabağı da bu formatta yerini almaya başlamıştır. Özellikle balkabağı çorbaları lezzetli diyet çorbalarının başında gelmeye başlamıştır. Bu sebeple balkabağı alternatif kullanımları ortaya çıkmaktadır. 

Bal kabağı çok miktarda potasyum içerdiğinden kan tarafından glikoz ve kolesterol yağlarının emilimini de azaltır. Kilo vermeye yardımcıdır.

Balkabağını Kimler Yemelidir?

Balkabağı alerjik bir sebze değildir. Bu sebeple 6 aylıktan itibaren her birey gönül rahatlığıyla yiyebilir. 

Faydalı olmasının yanında, lezzetli di bir üründür bu sebeple tüketilmesinde hiç bir mahsur yoktur. Ancak mevsimine uygun ve aşırı tüketime uğramamak gerekir. Çünkü her besinin fazlası yanlış etkiler ortaya koyabilir. Ayrıca mevsiminde yenmeyen sebzelerin pek de faydalı olduğu söylenemez. Bu sebeple her sebzede geçerli olan kriterler, balkabağı için de geçerlidir. 

Bu konuya dair bir sorunuz varsa siz de uzmanlarımıza 7/24 Soru sorabilirsiniz.Soru sormak için tıklayın.Yorumlar

Yorum
?