Bebeğin Konuşması İçin Yapılması Gerekenler

02.05.2018 04:34
Bebek, ebeveyn elinde adeta bir hamurdur
Bebeğin Konuşması İçin Yapılması Gerekenler
A

Bebek, ebeveyn elinde adeta bir hamurdur. Siz nasıl yönlendirirseniz, hayatı boyunca o yönde hareket eden bir birey olacaktır. Bu sebeple konuştuğunuz her kelime, takındığınız her tavır, yaptığınız her eylem bebek tarafından kayıt altına alınır ve vakti geldiğinde aktif olarak kullanılır.

Her işte olduğu gibi konuşmada da bebeğin ilk öğretmeni, daha fazla vakit geçirdiği ebeveynidir. Hatta konuşacağı ilk kelimeler dahi çoğu zaman anne babanın ilgisine göre belirlenir. Çünkü bebek en fazla neyi işitirse, onu taklit ederek başlar işe. 

Bebeklerin ortalama konuşma zamanları 15-18 aylık evredir. Bu dönemde artık ağzından anlamsız değil, anlamlı kelimeler çıkarma eğilimindedir. Tabii ki işe kolay, kısa ve en çok duyduğu kelimelerle başlayacaktır.

Henüz bu aylara gelmeden dahi, bebekle anne sadece fiziksel değil psikolojik temasa da özen göstermelidir. Bazı vakitler, başka hiçbir şeyle uğraşmadan, bebeğinin karşısına oturup onunla tane tane konuşmalı, ilgilendiğini göz göze bakarak bebeğine ifade etmelidir. Bu konuşmalar esnasında en önemli davranış, konuşan kişinin devamlı gülümsemesidir. Gülümsemek her zaman pozitif mesajlar iletir ve karşınızdaki bir bebek dahi olsa bu gülümsemeyi algılayabilir.

Ayrıca daha ilk aylardan bebeğinize düzenli olarak kitap okumanız, onun daha çabuk ve akıcı konuşma özelliğinin yanında, ileri yaşlarda kitap okuma alışkanlığını kazanmasına da yardımcı olacaktır. 

Konuşma dönemine yaklaşan bebeklere destek için kitaplar alınmalıdır. Bu kitaplar bir sayfada en fazla iki nesne olan büyük ne net resimli kitaplar olmalıdır. Bu nesne hakkında uzun uzun konuşulmalı ve ismi her söylendiğinde parmakla gösterilmelidir. Aynı şey sokakta, evde gördüğünüz nesnelerle de yapılabilir. Özellikle dokunarak öğrenmek bebekler için çok daha kolaydır.

Bebeğiniz yeni bir kelime söylediğinde sevincinizi ifade edin. Alkışlamak, öpmek, sevinmek ve sizin de tekrar etmeniz bebeğin bu kelimeyi daha net öğrenmesini sağlayacaktır.

Bebeğin kendiliğinden tekrar ettiği bir nesneyi muhakkak o anda gösterin. Bu sayede gerçekten ne söylediğinin farkında olarak öğrenmesini sağlamış olursunuz.

Ağız Kokusunu Gidermek İçin 6 Tavsiye
Beslenme ve Sağlıklı Yaşam Koçu Arzu Karabulut ağız kokusu giderme hakkında bilgi verdi
Tenisçi Dirseği Nedir?
Tenisçi dirseği, dirseğin dış kısmında ki tendonların dejenerasyonu sonucu oluşan ve dirseğin dış kısmından ön kola yayılan ağrı şeklinde ortaya çıkan ortopedik rahatsızlıktır
Halı Saha Maçı Yapan Orta Yaşlılarda Kalp Krizi Riski Var mı?
Halı sahada futbol oynamak orta yaş ve üstü erkekler için sıklıkla tercih edilen bir spor aktivitesi
Karaciğer Yağlanması Neden Olur?
Karaciğer yağlanması ülkemizde her 5 kişiden birinde görülür
Ayrılık Acısı Saplantıya Dönüşmesin!
Hepimizin yaşamında kısa veya uzun süreli ayrılık acısı hatırası vardır
Doğum Sonrası Ne Zaman Diyete Başlanmalı?
Doğumdan önce normal kiloya sahip olan kadınların hamilelik boyunca 11
Gebelik İçin En Uygun Yaş Aralığı Nedir?
Kadınlarda gebelik için en iyi yaş 25 ile 27  yaş arasıdır
Diş Eti İltihabı Ağız Kokusuna Yol Açabilir
Günümüzde kötü ağız kokusu ( halitosis ) geçmişe göre daha sık görülmekte ve sosyal ilişkilerde önemli sorunlara yol açabilmektedir
Stresin Beyin Üzerinde Olumsuz Etkileri Nelerdir?
Yapılan son araştırmalar stres ve hafıza kaybı arasında bir bağ olduğunu ve stresin birçok hastalığın oluşumunda önemli rol oynadığını ispatlamıştır
Oturarak ve Ayakta Çalışmak Arasında Fark Var mıdır?
Hareketsizlik pek çok hastalığın ana kaynağıdır
Ödev Yaparken Nasıl Destek Olunur?
Ödev; çocuğun sorumluluk bilincini geliştirdiği gibi, aile içi dayanışmayı da artırır
Uyku Pozisyonu Karakter Meselesi
Ruh hali ve kişilik; insan fark etmese de fiziksel hayatına yön verir
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com