SOĞUK ALGINLIĞI

24.09.2016 07:34
Soğuk algınlığı, burun akıntısı, boğazda kaşınma hissi ve burun akıntısı ile başlayan belki de en sık bilinen virüslerin sebep olduğu bulaşıcı bir hastalıktır
SOĞUK ALGINLIĞI
A

Soğuk algınlığı, burun akıntısı, boğazda kaşınma hissi ve burun akıntısı ile başlayan belki de en sık bilinen virüslerin sebep olduğu bulaşıcı bir hastalıktır.
Soğuk algınlığı, burun akıntısı, boğazda kaşınma hissi ve burun akıntısı ile başlayan bulaşıcı bir hastalıktır. Genellikle hafif belirtilerle 1- 2 hafta içinde kendiliğinden düzelmektedir.

Çocuklarda sık görülmesinin nedeni, kreşlerde, okullarda diğer çocuklarla sık temas halinde olmasından kaynaklanır. Çocuklar böyle toplu yerlerde sürekli virüsü birbirlerine bulaştırırlar. Soğuk algınlığına neden olan 200'ün üzerinde virüs saptanmıştır.  Bu tip virüsler yılın soğuk ve kuru dönemlerinde daha kolay ürer.Soğuk havadaki nem oranının düşük olması burnun kurumasına ve kendi savunma mekanizmasının bozulmasına yol açar. Böylece virüs kolayca buruna yerleşerek soğuk algınlığına yol açar. 110 dan fazla rhinovirüs çeşidi mevcuttur. Havanın kuru ve soğuk olmasının yanı sıra bireysel faktörlerde soğuk algınlığı şansını artırmaktadır. Bunların başında yetersiz beslenme, sigara kullanılması, bademcik ve geniz eti problemleri, stres gelmektedir.

Genellikle hastalıklı kişilerin tükürükleri, burun akıntıları yoluyla kolayca bulaşır. Virüsler deride veya dış ortamda 2-3 saat canlı kalabilmektedir. Bu nedenle virüs bulaşmış, telefon ahizesi, para, kapalı ortamlar  yoluyla kısa sürede hastalık bulaşabilir.


Hastalık genellikle virüsün alınmasından 2-3 gün sonra başlar. İlk belirti burun akıntısıdır. Bunun dışında burun tıkanıklığı, hapşırık, boğaz ağrısı, öksürük ve baş ağrısı olabilir. Ateş, hafiftir. 37-38 derece arasında seyreder. Halsizlik, kırgınlıkta görülebilir. Eğer bakterilerde olaya eklenirse, orta kulak iltihabı, sinüzit, bronşit veya pnömoni  gelişebilir ve buna bağlı belirtilerde değişir.

Soğuk algınlığının tedavisi yoktur. Tedavide belirtilerin ortadan kaldırılması amaçlanır. Yapılması gerekenler ; yatak istirahati, sıvı alınımının artırılması, tuzlu su ile burun lavajı ve boğaz gargarası, burnun nemlendirilmesi, ateş düşürücü ve ağrı kesici ilaçlar alınması, bol C vitamini içeren meyve ve sebzelerin tüketilmesi gerekmektedir.

Bunların dışında dekonjestan ilaçlar olan ve piyasada grip ilacı olarak satılan ilaçlar hastalığı iyileştirmez veya süresini kısaltmaz. Sadece belirtileri azaltır.Bu nedenle doktor tavsiyesi olmadan kullanılmamalıdır. Antibiyotikler ise bakteri enfeksiyonu yoksa asla alınmamalıdır. 
 
Aslında tedaviden daha önemli olan nokta önlem almaktır. Yani hastalığın bulaşmasını engellemektir. Esas önlemler; dışardan geldiğimizde ellerimizi sabun ile yıkamalıyız ve bunu çocuklarımızda alışkanlık haline gelmesini sağlamalıyız. Mümkünse soğuk algınlığı olan kişilerle yakın temastan kaçınmalıyız.Hapşırır veya öksürürken elimiz ile burnumuzu ve ağzımızı kapatmalıyız.Kış aylarında bol sıvı almalı ve beslenmemize özen göstermeliyiz
Özellikle kaloriferli evlerde yatak odasındaki nem oranını normal sınırlar içinde tutmalıyız.
Beklenmeyen bir durum karşısında, örneğin kulak ağrısı, şiddetli baş ağrısı, balgamlı öksürük, burun akıntısının sarı-yeşil renk alması, ateşin yükselmesi gibi hallerde derhal doktora başvurmalıyız.

 PRP Nedir ve Estetik Amaçla Neden Uygulanır?
PRP veya Platelet Rich Plazma kişinin kendi kanından Platelet/Trombosit yönünden zenginleştirilmiş plazmadır
Teflon Tava Tehlikesi
Uzun yıllardır kullanılan teflon tava ve tencereler sayesinde yemek hazırlamak oldukça kolay hale geliyor
Emzikli Kadınlar İçin Beslenme Kılavuzu
Emziklik süresince asitli ve kafeinli içeceklerden uzak durmalı, bunların yerine süt, ayran, meyve suyu gibi içecekler tercih edilmelidir
Berberler Cilt Kanserini Fark Edebilir
Her insan kendi dalında uzmanlaşmak ister ve gerekli eğitimleri alır
Kardeş Kıskançlığını Önlemek İçin Neler Yapılmalı?
Yeni doğan bebeğiniz için evde sevinç yaşanırken kendisini hazır hissetmeyen küçük yaşta çocuğunuz bu duruma biraz öfkeli olabilir
Kafeinin Burun Kanamasına Etkisi Nedir?
Burun içindeki damarların zarar görmesinin burun kanamasına sebep olduğunu hepimiz bilmekteyiz
Vücut Pirsingi Riskleri Nelerdir?
Vücut pirsingi son zamanlarda gençler arasında oldukça merak uyandıran bir aksesuardır
Bebeklerde Ayak Kokusunun Sebepleri Nelerdir?
Minik bebeklerinizin sevimli ayaklarında bazen hoş olmayan koku fark edebilirsiniz
Limonla El Bakımı Nasıl Yapılır?
Limon cilt sağlığı ve güzellik için kullanılan doğal ürünlerden biridir
Kepçe Kulak Ameliyatı Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Kulakta en yaygın görülen yapı bozukluklarından bir tanesi olan kepçe kulak, çocukluk veya yetişkinlik döneminde kişinin sosyal yaşamını olumsuz etkileyen bir durumdur
El Titremesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler
El titremesi tremor olarak bilinmektedir
Lens Bakımı Nasıl Olmalıdır?
Lensler genellikle görme bozukluklarının düzeltilmesinde kullanılır
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com