Kalp Krizi Sonrası Egzersiz

Yayın Tarihi : 2016/05/03 12:48 • Güncelleme Tarihi : 2016/05/03 12:48 •
Kalp Krizi Sonrası Egzersiz

İlaç tedaviniz düzenlendi ve kalbinizi güçlü kılabilmekiçin doktorunuz sizi uyardı…

egzersiz yapacaksınız!!

NASIL? 

Egzersiz ile kalp damar hastalıklarınızın iyileşmesine önemlikatkı sağlayabilirsiniz.  Kalp krizisonrası yapılacak egzersizin derecesi krizin kalbinizde yol açtığı hasarınciddiyetine göre belirlenir.

Bunu anlamak için, doktorunuz taburculuk aşamasındayürüme bandında efor kapasitenizi  belirleyebilirya da  günlük aktivitelerinizi sorgulayaraksizi nasıl ve hangi sıklıkta egzersiz yapmanız konusunda bilgilendirir. Yaşadığınızyer kalp rehabiltasyon merkezlerinin olduğu bir yerleşim yerinde ise bumerkezlere başvurmanız yararlı olur. Ülkemizde bu imkanın kısıtlı olduğugerçeği göz önüne alınırsa neler yapabiliriz. Bir göz atalım; 

Aerobik egzersiz olarak bilinen tempolu yürüyüş, yavaşkoşu, yüzme, bisiklete binme, merdiven çıkma gibi egzersizleri yapılabilirsiniz. 

Haftada 3 veya 5 gün olmak kaydıyla, 10 dakika ısınmayıtakiben 20-30  dakika tempolu yürüyüş,vesonrasında 5-10 dakikalık soğumayı içeren günlük egzersizler kalp sağlımızıkorumada yardımcı olacaktır. 

Egzersiz ile kalp damar hastalığı gelişiminde önemli roloynayan yağ ve şeker metobolizmanız olumlu etkilenir. Yüksek tansiyonunkontrolüne yardımcı olur.

Egzersiz aynı zamanda kriz sonrası yaşadığınız stresiunutturan, kilo vermenizi ve  sigarayıbırakmanızı kolaylaştıran en etkili tedavidir. 

Bu konuya dair bir sorunuz varsa siz de uzmanlarımıza 7/24 Soru sorabilirsiniz.Soru sormak için tıklayın.Yorumlar

Yorum
?