Beta HCG Değerinize Göre Tahmini Gebelik Haftası Bilgisi

12.09.2018 11:05 | Güncelleme: 28.06.2020 11:18 | Yazar: Biyolog Nesibe Şanaldı Alpoğlu
Gebe kadınların en çok merak ettiği konulardan biri de kanda  gebelik testi yaptırıp Beta HCG değerlerini öğrendikten sonra tahmini gebelik haftalarını hesap etmektir.
Beta HCG Değerinize Göre Tahmini Gebelik Haftası Bilgisi
A

Beta HCG Nedir?

Beta HCG; gebeliğin ilk haftalarında devamlı miktarı artan ve bu sebeple gebeliğin belirlenmesinde kullanılan hormon testidir. İdrar ve kan testi ile belirlenen gebeliklerin referans parametresidir.

İdrarla Beta HCG Analizi

İdrarla belirlenen gebeliklerde de bu hormondur testin pozitif ve negatif olmasını sağlayan. Beta HCG ye duyarlı bir test oluşturulur ve değer yüksek çıktığında ikinci çizgi belirir.

Ancak Beta HCG değerinin idrarla görülmesi daha uzun vakit alır. Gebelik rahim kesesine indiğinde boşaltım sistemine Beta HCG hormonu dahil olur. Böylece yapılan idrarın içeriğindeki Beta HCG, gebeliği işaret eder.

Ayrıca idrar tahlilinde yanılma şansı daha yüksektir. Bu sebeple idrar tahlilinin pozitif çıktığında sağlıklı bir gebelik olduğundan emin olunması için mutlaka kan tahlili yapılmalıdır.

İdrar tahlilinde yanılma ihtimalini azaltmak için, sabah ilk idrarla tahlil yapılmalıdır. Uzun süre boşaltım kanalında kalan idrar, Beta HCG idrarın tamamına bulaşır ve testin doğru çıkma ihtimali böylelikle artar.

İdrar tahlilinde negatif çıktığında ise, henüz erken bir dönemde olabileceği unutulmamalı ve adet tarihi geçtiği takdirde birkaç gün sonra test yenilenmelidir.

Kanda Beta HCG Analizi

Gebeliği asıl belirleyen, hatta sağlıklı bir gebeliğin olup olmadığının ilk analizi Beta HCG testi ile belirlenir.

Sağlıklı bir gebelikte gün aşırı Beta HCG değerinin iki katına çıkması beklenir. Beta HCG değerine göre gebelik haftasının da değerlendirilmesi bu yolla mümkün kılınabilir.

Ancak çoğul gebeliklerde Beta HCG değeri daha hızlı bir yükselme gösterir. Yani gebeliğin çoğulluğu belirlenmediği sürece Beta HCG değerine göre gebelik daha büyükmüş gibi algılanabilir.

Bu sebeple kanla yapılan pozitif Beta HCG değeri ultrasonla teyit edilmelidir.

Gebe kadınların en çok merak ettiği konulardan biri de kanda  gebelik testi yaptırıp Beta HCG değerlerini öğrendikten sonra tahmini gebelik haftalarını hesap etmektir.

Beta HCG değerinize göre tahmini gebelik haftasını öğrenmek ve bu konuda Tahlil.com'a sorulmuş ve uzmanlarımzca cevaplanmış yüzlerce soruyu görmek için tıklayınız...

 

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...

YORUMLAR

aysunatila | 09.03.2014 06:07

39 yaşındayım . 7.03.2014 tarihinde beta HCG 652 çıktı. bugün yani tam iki gün sonra 1509 çıktı. daha önce iki kez dış gebelik geçirdiğim için endişelendim.bu artış normal midir? yoksa tam iki katı mı olması gereklidir?

Tahlil.Com | 09.03.2014 07:22
Test düzeyindeki artış normaldir..
İmpotans (Erektil İşlev Bozuklukları,İktidarsızlık) ve Tanısı
Erkeklerin cinsel sorunlarının en önemlisi, erektil fonksiyon bozuklukları( iktidarsızlık) veya impotans olarak bilinmektedir. İmpotans (Erektil İşlev Bozuklukları,İktidarsızlık) tanısında farklı…
ASMA (Anti-Düz Kas Antikoru) Nasıl Değerlendirilir?
ASMA; kronik ve aktif hepatit tanısında kullanılan testtir.
Gıda İntolerans Testi (Gıda Duyarlılık Testi) Nedir?
Gıda intolerans testi bir diğer adıyla da gıda duyarlılık testleri son yıllarda sıkça gündeme gelen testlerdir. Günümüzde gıda alerjisi ve/veya intoleransı olduğu düşünülen…
Spermiogram Testi Nasıl Yapılır?
Spermiogram; erkeğin sperm kalitesinin ölçüldüğü testtir.
DİGOKSİN TESTİ
Bu test kalp hastalarında kullanılan digoksin ilacının kandaki düzeyinin belirlenmesi için kullanılan bir testtir. Biyokimya laboratuvarlarında çalışılmaktadır.
Ödem, Şişkinlik ve Gaz Şikayetleri ile York Test İlişkisi
Şişkinlik, aşırı gaz ve ödem günümüzde özellikle aktif iş temposu olan bir çok kişinin ortak sorunudur.
Eritropoietin Testi Neden Yapılır?
Bu test, kandaki eritropoietin miktarını ölçer.
Hamilelikte Grup B Strep Testi ve Önemi
Streptokok cinsine ait bazı bakteri grupları insanın bağırsak ve genital bölgesinde kolaylıkla çoğalabilirler.
Sponsorluk Başvurusu
Her ay yüz binlerce kişinin ziyaret ettiği Tahlil.com'a reklam vermek ve sponsorluk başvurusu için bize yazabilirsiniz.
Serolojik Tahlil Parametreleri Nelerdir?
Doktorlarca en çok istenen serolojik tahlillerden bazıları aşağıdaki gibidir;-ELİSA testleri olarak da bilinen Hepatit B tahlili olan HBsAG ve antikoru gösteren Anti HBs, -Hepatit C’yi…
Tahlil.com Doktorları Hergün Sorularınızı Cevaplıyor
Tahlil.com doktorları sitemize sorulan soruları sırayla cevaplıyor.
Fetal Ense Kalınlığı Nedir?
Fetal ense kalınlığı (NT) (Nukhal geçirgenlik=Nuchal translucency) gebelik sırasında ultrason muayenesinde  bebeğin boynunun arka kısmında koyu renkli olarak görünen bölümün…
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com