Tek Başına Beta HCG Yüksekliği Kesin Gebelik Belirtisi midir?

Yayın Tarihi : 2018/09/12 22:02 • Güncelleme Tarihi : 2023/04/05 11:59 •

Anne adaylarının en sık merak ettiği konulardan biri tek başına Beta HCG testi yüksekliğinin kesin olarak gebelik anlamına gelip gelmediğidir.
Kadınlarda tek başına Beta HCG yüksekliği kesin bir gebelik tanısı koydurmamalıdır.

Tek Başına Beta HCG Yüksekliği Kesin Gebelik Belirtisi midir?

Doğurganlık çağındaki kadınların en sık merak ettiği konulardan biri tek başına Beta HCG testi yüksekliğinin kesin olarak gebelik anlamına gelip gelmediğidir.
Adet gecikmesi sonrası yapılan Beta HCG testi yüksek çıktığında bu sonuç gebelik lehine bir bulgudur. Ancak tek başına Beta HCG yüksekliği kesin bir gebelik belirtisi değildir.Kaldı ki bazı yumurtalık kanserlerinde de Beta HCG değerinde yükseklik görülebilmektedir.
Kesin olarak bir gebelikten söz edebilmek için, bundan sonraki süreçte Beta HCG değerlerinde yükselme olması ve ultrason muayenesinde de gebelik kesesinin görülmesi gerekmektedir.

Bu konuya dair bir sorunuz varsa siz de uzmanlarımıza 7/24 Soru sorabilirsiniz.Soru sormak için tıklayın.Yorumlar

Yorum
t********* :

Merhaba ben adetime 1 gun kala kan testi yaptirdim 105.53 cikti hamilemiyim acaba bide evde idrar testi yaptim sonuc negatif cok merak ediyorum acaba sorumu cevaplar misiniz


Cevap:

Değeriniz hamileliği destekler niteliktedir. Adet gecikmesi yaşarsanız gebelik testini tekrarlayabilir veya bir kadın doğum uzmanına muayene olabilirsiniz. 

e******* :

hocam beta değerlerim 29.05.2014 - 58, 04.06.2014 - 350, 06.06.2014 - 476, 09.06.2014 - 886 doktor dış gebelikten şüpheleniyor.. sonuçlarımı değerlendirebilir misiniz?..


Cevap:

Sonuçlarınıza göre artış biraz düşük ancak kesin tanı ultrasonografik inceleme ile yapılır..

H*************** :

Merhabalar ben yurtdisinda kaliyorum son adet tarihim 7 subat ve hcg degerime ayin 14 unde bakildiginda 89 du ve dun eko ya girdim bebegimin 6. Haftaya kadar gelistigini ve kalp atislarini duymadiklarini soylediler ama hicbir sekilde alttan muayene etmediler yardimci olursaniz sevinirim


Cevap:

Bebek kalp atışlarının  6.haftadan itibaren duyulması gereklidir, alttanmuayene edilmesi mutlaka gerekli değildir, öncelikle bebeğin durumunun açığa kavuşturulması gereklidir..

f**** :

ben 11 haftalik hamileyim sat'ime gore dun doktora gittim ve bebegin buyumemis 6 haftalikken gelisimi durmus dedi. Ancak ne kalp atisini ne de baska biseyi kontrol etti ultrasonla hizlica bakti ve birkac gun sonra dusmesi lazim dedi. Ayni gun test yaptirdim ve hcg oranim 85 cikti bu nedemek?


Cevap:

Doktorunuzun dediği ile sonucunuz uyumlu görünüyor..

o************* :

Dün beta hcg baktırdım ultrasona göre 6 haftalık ama kalp atışı falan da yok daha:(( sonucum >15000 çıkmış bu ne anlama geliyor.maksimum kaç olabilir yani büyüktür 15000 dediğine göre


Cevap:

Tahlil.com sizler için Gebematik geliştirdi. Tahlil.com doktorlarının tasarladığı Gebematiği kullanarak, yapılan gebelik testine göre  hamile olup olmadığınızı hamileyseniz de tahmini haftasını öğrenebilirsiniz.Gebematiğimizi kullanmak için tıklayınız.....

s********** :

6+3 haftalık hamileyim ultrasonda sadece kese görünüyor. bu normal mi?


Cevap:

Gebelik haftanız 6+3 veya 6-3'dür.. Gebelikte embriyo genellikle 6 haftadan sonra görülmektedir..

s******** :

ilişkiden 60 gün sonra idrarda gebelik testi doğru sonuç verirmi?


Cevap:

Gebelik var ise, testte de gebelik çıkacaktır.

r*************** :

Mrb benim. Bir dusuk bir kurtajim var bir yil sonra catlatma ignesi ile hamile kaldim doktora ilk gittigimde yapilan kan testi 46 cikti hcg degeri bir hafta sonra doktor bir sey gormedigini soyleyip bugun tekrar kan testi yapti bugunku deger ise 576 cikti buna gore tekrar sorun mu var yoksa deger yukselirmi daha yurt disinda oldugum icin surekli gidip gelemiyoruz doktorlara soramiyoruz cevap icin tsk


Cevap:

Her ne kadar Beta HCG değerleriniz hamilelik bulgusu olsa da, Tahlil.com'da özellikle vurguladığımız konu, ultrason muayenesinde gebelik teyid edilmeden kesin bir hamilelikten söz edilmesinin çok da doğru olmadığıdır.ޞu aşamada doktorunuzun önerileri doğrultusunda kontrollerinizi sürdürün önümüzdeki günlerde yapılacak ultrason muayenesi ve beta hcg gibi diğer tahlillerin sonuçlarını bekleyin.Aşağıdaki bağlantılardaki konuların da ilginizi çekeceğini umuyoruz.Gebelik varlığında kese ne zaman ultrason muayenesinde görülür?http://tahlil.com/gebelikte-kese-ne-zaman-ultrasonda-gorulurKimyasal gebelik nedir?http://tahlil.com/biyokimyasal-gebelik-kimyasal-gebelik-nedir-nasil-anlasilirGebelik haftasına göre tahmini Beta HCG değerleri nelerdir?http://tahlil.com/beta-hcg-testigebelik-tanisinda-yorumlanmasi

d************** :

Beta hcg değeri yükselmeden gebelik mümkünmüdür? Psikolojik olarak yükselmesini engelliyor olabilir miyiz?


Cevap:

Her iki sorunuzunda cevabı hayır

d************** :

Beta hcg değeri yükselmeden gebelik mümkünmüdür? Psikolojik olarak yükselmesini engelliyor olabilir miyiz?


Cevap:

Olamazsınız, beta hcg ile ilgili yazımızı okursanız bu konuda bilgi sahibi olabilirsiniz.http://tahlil.com/tag/beta-hcg

a********** :

adetimin son günü ilişkiye girdim sizce hamile kalabilirmiyim


Cevap:

Düşük ihtimal.

m********** :

hocam ilk önce cvp vermıs olduğunuz sorularım için size cok teşekkür ederım ben 25 ocakta adet gördüm ve aradan 2 ay gectı 22 mart itibari ile tekrar adet oldum hocam sormak istediğim soru su ben adet görmeme rağmen böbreklerımde sancı var bunun için kime görünmelıyım acil cvp verırsenız ii olur


Cevap:

Bir üroloji doktoruna görünmende fayda var.

d************** :

Merhaba benim sorun yalancı gebelikle ilgili çünkü beta hcg sonuclarım


Cevap:

Beta HCG sonucunuz hamilelik olmadığını gösteriyor, hamilelik beklentisi olan anne adayları sizin gibi gebe olmadıkları halde kendilerini buna inandıracak bir takım belirtiler şekillendiriyorlar kafalarında.

d************** :

yorumunuz için teşekkür ederim. peki sadece beta hcg sonucum ile gebelik kesin yoktur diyebilirmiyiz? gebelik olmasına ragmen beta hcgde cıkmama olasılıgı gibi bir durum olabilir mi yoksa?

d************** :

.benim sadece 3ay önce ilişkîm oldu(kasım27) ve mart ayında 3tane kanda b-hcg baktırdım sonuçlar


Cevap:

Testlerinize göre gebelik yok ama diğer sıkıntılarınız için mutlaka bir kadın doğum uzmanına görünmenizde fayda var.

a***** :

adet gecikmesinden 2 gun sonra evde test yaptim pozitif cikti.ertesi sabah da kan testi yaptirdim beta hcg sonucu 331.henuz ultrason yaptirmadim bu testi birkac gun araliklarla yaptirmadan tek bu teste gore kesin hamileyim denilebilirmi.su an cok merak ediyorum


Cevap:

Hamilelik bulgusu sonuçlarınız, ultrason muayenesinde de gebelik görülünce kesin hamilleikten söz edebiliriz.

r********* :

Ben tup bebek yaptirdim.5.gun trasferi 2 embriyo transfer edildi.doktor ikiser gün arayla dört beta testi istedi.sonuclar sirasiyla 105-144-286-1174 cikti.evde de idrar testim pozitif cikti.haftaya ultrasyona gideceğiz. Sizce test donuclarindaki artış nasil.33 yasindayim.


Cevap:

Olımlu gözüküyor, ultrason muayenesi detaylı bilgi verecektir.

y** :

Mrb HocamAdetim 15 gün gecikti. 43 yaşındayım. bugün beta hcg testi yaptı doktor ve sonuç 7,8 çıktı. tam birşey söyleyemem bi daha yapmamız gerekiyor dedi. yardımcı olursanız sevinirim..


Cevap:

Beta HCG değeri 10 u geçmedikçe hamilelikten pek söz edilemez.Bir sonraki test daha net bilgi verecektir.Bu sonoçla hamilelik var diyemeyiz.

s******** :

merhabalar hocam ben gebelik şüphesi için idrar tahlili yaptırdım negatif çıktı yinede içim rahat etmedi adetim 1 hafta günü geçti kan tahlili yaptırdım. sonucu ise beta HCB 0.100 çıktı birim yerinde ise baştan aşağı menapoz :8.1premenapo non-pre :4.95 hafta :217-82457 hafta :4059-1537679 hafta :59109-13590111 hafta :27107-2016153 hata :12540-69747 çıkan test sonuçları böyle sizce bunun anlamı nedir birde ben 24 yaşındayım ve uzun zamandır adetlerimi hep 2 gün şeklinde görüyorum çok az miktarda vede düzensiz bi şekilde oluyorum sizce bunun nedeni ne olabilir ? cevabınız için şimdiden çok teşekkür ederim ..


Cevap:

Bu sonuçların anlamı çok basit, hamile değilsiniz.Adet düzensizliğiniz için bir kadın doğum uzmanına başvurun ilave tahliller isteyebilir.

a**** :

hocam beta hcg sonucum 0.514 youmlarmısınız tesekkur ederım


Cevap:

Negatif sonuç, hamilelik yok

?