Beta HCG Değerlerine Göre Tahmini Gebelik Haftası

12.09.2018 11:01 | Güncelleme: 10.07.2020 11:03 | Yazar: Dr. Cem Argun
Beta HCG, gebelik tanısında kullanılan güvenilir bir hormon testidir. Beta HCG değeri normalin üstünde bulunan kadınlarda gebelik akla gelir.Beta HCG değerlerine göre kadınlarda tahmini gebelik haftası hesaplanabilir.
Beta HCG Değerlerine Göre Tahmini Gebelik Haftası
A

Kanda Beta HCG testi, gebelik tanısında kullanılan güvenilir ve duyarlı bir hormon tahlilidir. Kanda Beta HCG değeri normalin üstünde olan ve gebelik lehine değerlendirilen Beta HCG değerleri olan Tahlil.com okurları ise sıklıkla, Beta HCG değerlerine göre tahmini gebelik haftalarını merak etmekteler.

Her ne kadar gebelik haftasını belirlemede ultrason muayenesi çok daha güvenilir bir yöntem olsa da, kanda çıkan Beta HCG değerine göre tahmini gebelik haftasını belirlemek de mümkündür. Aşağıda bilgilerinie sunduğumuz tablo ile tahmini gebelik haftanız konusunda fikir sahibi olabilirsiniz.
Beta HCG değerine göre tahmini gebelik haftasını öğrenmek için aşağıdaki Beta HCG değerlerini inceleyebilirsiniz.

Tahlil.com uzmanlarının okurlarımız için geliştirdiği GEBEMATİK uygulamasını kullanarak da kandaki Beta HCG değerinizi girerek hamile olup olmadığınızı ve hamileyseniz de tahmini olarak kaç haftalık hamile olduğunuzu hemen öğrenebilirsiniz.

GEBEMATİĞİ KULLANMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Aşağıdaki tablodan da Beta HCG değerlerine göre tahmini gebelik haftanızı öğrenebilirsiniz:

Tahmini Gebelik Haftası ve bu haftaya denk gelen Beta HCG Değer Aralıkları:

3 haftalık gebelikte   Beta HCG Değeri:   6 – 50
4 haftalık gebelikte   Beta HCG Değeri:   50 –425
5 haftalık gebelikte   Beta HCG Değeri:   50-7300
6 haftalık gebelikte   Beta HCG Değeri:   1080- 56000
7-12 haftalık  gebelikte     Beta HCG Değeri :  7,650 – 290,000  

Her ne kadar kanda Beta HCG değerleri gebelik haftasının belirlenmesinde fikir verse de gebeliğin kesin tanısı ve güvenilir gebelik haftası için kadın doğum uzmanları tarafından yapılan ultrason muayenesi çok daha belirleyici ve güvenilirdir.

 

YORUMLAR

meltem06_894 | 07.01.2018 10:28

adet gunum15 gün gecikti kan testi yaptirdim beta 23 cikti ve adet oldum doktorun bi hafta sonra tekrar test yapacak acaba hamile olabilir miyim?

Tahlil.Com | 05.11.2014 06:28

Halk arasında Kimyasal gebelik olarak bilinen durumu  geçiriyor olabilirsiniz.Aşağıda kimyasal gebelik ile ilgili detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Kimyasal gebelik ( biyokimyasal gebelik) nedir?

ececapkur | 14.04.2015 04:17

Merhaba,
Tüp bebek transferinin 12.gününde kan tahlilimde beta hcg 41 olarak ölçüldü.Doktor hamilelik var dedi.Bu değer sizce nasıl?Bilgilerinizi rica ederim.Teşekkürler.

Tahlil.Com | 14.04.2015 10:05

Bizlere belirtmiş olduğunuz kanda yapılan Beta HCG değerleriniz gebelik bulgusu.
Ancak sürekli olarak belirtiğimiz gibi sağlık gebelik varlığını ortaya koymak için ise  önümüzdeki süreçte ultrason muayenesi ve muayene sonrası da gebelik kesesinin ultrasonda gözükmesini de  beklemek gerekir.
Buna paralel olarak da Beta HCG değerlerinde düzenli  bir artış da gözlenmelidir.

Size önerimiz ise, bu aşamada doktorunuza  kontrollerinizi sürdürün
Takip eden süreçte hamileliğinizin sağlıklı olup olmadığını gözlemlemek için yapılacak ultrason muayenesi ve Beta HCG testlerinin sonuçlarını da sabırla bekleyin.

Aşağıdaki bağlantılardaki konuların da ilginizi çekeceğini umuyoruz.

Gebelik varlığında kese ne zaman ultrason muayenesinde görülür?

Kimyasal gebelik nedir?

Gebelik haftasına göre tahmini Beta HCG değerleri nelerdir?

serp6268 | 06.04.2015 10:50

Mrb benim son adetim 5 mart duzenlı oluyorum 31 mart test yaptım 88.5 cıktı 03 martta ıse 588.8 kac haftalık hamıleyım

Tahlil.Com | 07.04.2015 01:36

Doktorlarımız gebelik araştırılması yönünden Beta HCG test sonucu değerlerini merak edenler için Gebematik tasarladılar.;
Tahlil.com doktorlarına  sormanıza gerek kalmadan Gebematik kullanarak gebe olup olmadığınızı gebelik var ise de  tahmini olarak kaç haftalık olduğunu öğrenebilirsiniz.

 Gebematiğimizi hemen kullanmak için tıklayınız....

songulkara_85 | 26.03.2015 12:31

Merhaba hocam 6 gün önce ovitirelle çatlatma iğnesi oldum bugün kan tahlili verdim sonuç 24.23 çıktı doktorum gebelik var dedi ama Yorumları okuyorum ilacın etkisi de olabilir diyorlar sizce hamile olabilirmiyim

Tahlil.Com | 26.03.2015 11:50

Beta HCG değeriniz yüksek, bu da hamilelik lehine,ancak ultrason muayenesi ile de bunun önümüzdeki günlerde teyit edilmesi gerekmekte.

Beta HCG değerleri ve buna göre tahmini gebelik haftasının hesaplanmasında dair aşağıda detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Beta HCG değerlerine göre tahmini gebelik haftası

Aysel_novruzova_95 | 09.03.2015 03:39

Merhaba.kan testi yaptirdim 1.20 cikdi.son adet tarihim06.02.2015di.idrarda 3kez test yapdim ucundede hamilelik cikdi 1de silik bi cizgi 3de ise hamile olduqumu gosderdi simdi hamilemi olabilirmiyim??

Tahlil.Com | 09.03.2015 05:04

İdrar ile yapılan gebelik testlerinin nasıl yorumlanacağı ve ne zaman yapılacağı çoğu zaman merak konusudur.Tahlil.com doktorları idrar ile yapılan gebelik testlerinin yorumlanması için GEBEMATİK geliştirdiler.
İdrarile paılan gebelik testini yorumlatmak ve sonucun ne anlama geldiğini öğrenmek için gebematiğimizi hemen kullanabilirsiniz.

bayramozanburcu | 25.02.2015 07:08

Merhaba bugün hcg testi yaptirdim 11.48 cikti ne anlama geliyor hamilemiyim acaba yoksa değilmiyim? Tskler...

Tahlil.Com | 26.02.2015 11:15

Beta HCG değeriniz yüksek, bu da hamilelik lehine,ancak ultrason muayenesi ile de bunun önümüzdeki günlerde teyit edilmesi gerekmekte.

Beta HCG değerleri ve buna göre tahmini gebelik haftasının hesaplanmasında dair aşağıda detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Beta HCG değerlerine göre tahmini gebelik haftası

srp_vrl | 30.01.2015 10:06

Beta-HCG DEGERİM 1730 kac haftalık haileyim bebeği ne zaman görebiliriz.

Tahlil.Com | 31.01.2015 03:43

Tahlil.com'un kanda Beta HCG testi sonucunu  merak eden okurları için günün her saatinde gebe olup olmadıklarını öğrenebilecekleri  bir GEBEMATİK uygulaması bulunuyor.

Aşağıdaki bağlantıyı tıklayıp,GEBEMATİK sayfamızı ziyaret edin.  
Beta HCG değerinizi açılacak ilgili sayfaya girin hamilelik  olup olmadığın, hamilelik varsa da  tahmini kaç haftalık hamilelik  olduğunu hemen öğrenebilirsiniz.

bcakmak.bc.bc | 21.01.2015 10:45

Sevgilimle surtunme yoluyla iliskiye girdik onda kulot bende birsey yoktu bosaldim ve kulotunda islaklik vardi. Adet gunune daha var ayrica midesi bulaniyor hamilelik ihtimali varmi?

Tahlil.Com | 21.01.2015 10:58

Sürtünme yoluyla cinsel beraberlik  özellikle evlilik öncesi  genç çiftler tarafından  çok sık başvurulan bir yöntemidir.Bakire kızlar bakireliklerine zarar gelmesin diye bu ilişkiyi sıklıkla tercih etmektedir.
Tahlil.com'da bu konuda binlerce soru yanıtladık.Elimizden geldiğince de sizin gibi genç okurlarımızı bilgilendirmeye çalışıyoruz .
Sürtünerek boşalma sonrası, sperm hücrelerinin vajina içine girmesi halinde bir hamilelik olasılığı bulunmaktadır.Bu da çok yüksek bir olasılık değildir.
Fakat  bu konuda bir endişeniz var ise ve beklenen adet tarihinde de en az 1 haftalık bir gecikme olursa gebelik testi yapılması kafanızı rahatlatacaktır.
Konuya dair yazdığımız yazı, verdiğimiz cevaplar ve bu konuda Tahlil.com doktorlarının uyarı ve önerilerini okumak için tıklayınız....

my.pc_store | 19.01.2015 11:21

En son 8 aralık 2014adet oldum ve esimle dışarı boşalma yöntemikorunuyoduk ve adet gelmeyince suphelendim ama hamilelik belirtilerini hepsini hemen heen yasadim ve test yaptm testte tek çizgi çıktı 

Tahlil.Com | 20.01.2015 09:44
Bir kaç gün sonra kanda beta hcg testine baktırabilirsin.
seyma_drk | 11.01.2015 12:40

Merhabalar, adet gecikmesinin 11. Günü beta hcg değerim 14159.00 çıktı. Kontrolüm icin randevu aldım. Sorum şu ki niye bu kadar yüksek sizce? Söylediğim herkes çok yüksek diyor. Bir sorun mu var?

Tahlil.Com | 11.01.2015 01:03

Tahlil.com'a göndermiş olduğunuz  Beta HCG değerleriniz hamilelik bulgusu olarak değerlendirilir.
Beta HCG değerinin tek başına yüksek olmasına çok kafa yormayın.

sitemizde sürekli vurguladığımız gibi, kesin gebelik tanısı için ultrason muayenesiyle de gebelik kesesinin görülmesi gerekmektedir.
Bununla birlikte Beta HCG değerlerinin de hamileliğin seyriyle birlikte periyodik olarak yükselmesi de sağlıklı bir gebelik lehinedir.

Bu bakımdan sadece Beta HCG değerlerine bakarak kesin bir gebelik varlığından söz etmek doğru değildir.olsa da, Tahlil.com'da özellikle vurguladığımız konu, ultrason muayenesinde gebelik teyit edilmeden kesin bir hamilelikten söz edilmesinin çok da doğru olmadığıdır.
  

Size önerimiz ise, bu aşamada doktorunuzun önerileri doğrultusunda kontrollerinizi sürdürmeniz.Önümüzdeki günlerde yapılacak ultrason muayenesi ve Beta hcg gibi diğer tahlillerin sonuçlarını bekleyin.Aşağıdaki bağlantılardaki konuların da ilginizi çekeceğini umuyoruz.

Gebelik varlığında kese ne zaman ultrason muayenesinde görülür?

Kimyasal gebelik nedir?

Gebelik haftasına göre tahmini Beta HCG değerleri nelerdir?

DAHA FAZLA GÖSTER
Böbrek Hastalıklarında GFR (Glomerüler Filtrasyon Hızı) Testi Nedir?
GFR;  Glomerüler Filtrasyon hızı anlamına gelmektedir. Böbrek fonksiyonlarını ölçmede kullanılmaktadır.
Hemoglobin Elektroforezi Nedir?
Hemoglobin Elektrofezi kan hücrelerindeki hemoglobin türlerini ve sayılarını ölçen bir çeşit kan testidir. Bu ölçüm sonucunda kan bozukluğuna sahip olup olmadığınızı…
Bombay Fenotipi ve Bombay Kan Grubu Nedir?
Son dönemlerde ortaya çıkan kan grubundan haberiniz var mı? Kolay kolay ayırt edilemediği için Bombay adlı kan grubunu henüz duymamış olmanız çok mümkün. Bu yüzden…
Hematoloji Testleri Nelerdir? Hematoloji Testlerinin Yorumu
Hematoloji testleri doktorlarca en sık istenen tahlillerdir.Başlıca kematoloji testleri ise tam kan sayımı (hemogram), sedimentasyon ve koagulasyon testleridir.Hematoloji testlerinin nasıl yorumlandığı…
Anti-Mullerian Hormonu (AMH) ve Anti-Mullerian Testi
Anti-Mullerian Hormon erkeklerde testisin Sertoli hücreleri tarafından, kadınlarda ise over granulosa hücreleri tarafından üretilmektedir.
Kanser Tanısı ve Takibinde Kullanılan Tahliller
Kanser tanısı ve takibinde kullanılan tahliller hastanın cinsiyeti,yaşı ve kanserin türüne göre farklılıklar gösterir.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com