Bitter Çikolatanın Sağlığımıza Faydalarını Biliyor musunuz?

Yayın Tarihi : 2017/05/23 15:26 • Güncelleme Tarihi : 2017/05/23 15:26 •
Sağlığımıza iyi gelen yiyeceklerin genelde damak zevkinehitap etmediği kanısı insanlar arasında oldukça yaygındır
Bitter Çikolatanın Sağlığımıza Faydalarını Biliyor musunuz?

Sağlığımıza iyi gelen yiyeceklerin genelde damak zevkinehitap etmediği kanısı insanlar arasında oldukça yaygındır. Ama önerilenmiktarda tüketildiği taktirde yemekten oldukça zevk aldığımız besinlerdevardır. Bu besinlerden bir tanesi de çikolatadır.
Çikolata içerisinde kakaoiçerir. Sağlığımıza iyi gelen asıl etken madde de budur. Çikolata içerisindekakao oranı arttıkça sağlığımıza olan olumlu etkisi de artmaktadır. Genelliklekakao oranı %60 ve üzerinde olan çikolatalar tercih edilmelidir. Bu çikolatalarbitter çikolata olarak bilinmektedir. Haftada yaklaşık 2 veya 3 kez 30-60grarasında tüketilen bitter çikolatanın sağlığımız üzerindeki bazı faydaları aşağıdaifade edilmiştir;

-Kakao içerisinde bulunan flavanoid maddesi antioksidan özelliğesahip olduğu için kalp sağlığının korunmasına yardımcı olur.

-Kan basıncını düşürür.

-Kan şekerinin hızlı yükselmesini engeller.

-Kötü huylu kolesterol (LDL) değerinin düşürülmesineyardımcı olur.

-Kişide olumlu duygular yaratır.

-Bilişsel fonksiyonları destekler.

Önerilen miktarlar dışında yenen çikolata bilindiği gibisağlığımıza fayda yerine zarar getirebilmektedir. Ayrıca kafein maddesineduyarlılığı olan kişilerin çikolata tüketiminden uzak durması önerilir. 

Bu konuya dair bir sorunuz varsa siz de uzmanlarımıza 7/24 Soru sorabilirsiniz.Soru sormak için tıklayın.Yorumlar

Yorum
?