Cinsel Birliktelik Sonrası Baş Ağrısı Neden Olur?

Yayın Tarihi : 2017/12/19 11:57 • Güncelleme Tarihi : 2024/02/07 12:28 •

Cinsellik, vücutta önemli bir fonksiyondur. Kişinin vücudunda sadece o anlık değil, uzun süreli değişimlere de sebep olur.

Cinsel Birliktelik Sonrası Baş Ağrısı Neden Olur?

Cinsel ilişki sonrası çoğu kişide yoğun baş ağrısı görülür. Özellikle orgazm yaşanan birlikteliklerde bu durum yaygındır. Bunun nedeni kan akış hızının artması ve bunun sonucunda damarlarda oluşan yoğun baskıdır. Genellikle orgazm sonrası kısa süre sonra bu baş ağrısı geçer. Ancak uzun süreli geçmeyen baş ağrıları mutlaka incelenmelidir. 

Cinsellikle Meydana Gelen Fiziksel Değişimler

Cinsellik, vücutta önemli bir fonksiyondur. Kişinin vücudunda sadece o anlık değil, uzun süreli değişimlere de sebep olur. Tabii bahsedilen durum, düzenli cinsel ilişkidir.

Evliliğin en özel noktası, yaşanan cinselliktir. İki kişi arasında yaşanan bu hadise; evliliğin seyrinde, verimliliğinde, mutluluğunda yadsınamaz güzelliklere sahipken, aynı zamanda kişinin bireysel olarak da fiziğini ilgilendiren iyiliklere sebeptir.

Düzenli cinsel ilişki yaşayan insanlar; tıpkı düzenli spor yapan insanlar gibidir. Özellikle haftada 3 gün, uzun süreli cinsellik yaşayan kişilerde, cinsellik yaşamadığı günlerde dahi metabolizma hızlı, kan yoğunluğu istenen seviyede ve mutluluk hormonu fazlalıkla salgılanır.

Ancak düzenli cinsel ilişki yaşamıyorsanız, cinsellik sıklığı çok da fazla değilse, bu durumda kişilerde özellikle kadınlarda baş ağrısı görülebilir. Bunun bir kaç sebebi vardır.

Cinsellikte Baş Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Cinsellikte baş ağrısının bir sebebi, vajinismusla aynıdır. Hatta bu kişiler, hem vajinismus hem de baş ağrısını birlikte yaşarlar. Kast edilen kişiler; cinselliği ayıp olarak algılayıp, partneriyle tam bir uyum yaşayamayan, cinselliği içselleştiremeyen kişilerde gerçekleşir. Bu kişiler; gerek cinsellik öncesi, gerek cinsellik esnasında büyük bir suçluluk duyarlar ve bu duygu, beyinde kötü senaryoların yazılmasına sebep olur. Bu senaryolar bir araya geldiğinde yoğun baş ağrısına sebep olur.

Cinsellikte baş ağrısının diğer sebebi ise, kişinin cinselliği az yaşamasıdır. Cinsellikte, kan damarları çok aktif olarak çalışır, kalp daha hızlı kan pompalar, metabolizma artar ve vücut terler, kalp hızlı atar dolayısıyla vücutta ciddi bir çalışma olur. Kişinin vücudu eğer bu tempoya alışık değilse baş ağrısı yaşayabilir. Bu tip baş ağrısını yaşayan sayısı oldukça azdır. Çünkü kişi cinselliği az yaşamasına rağmen aktif bir spor hayatı yaşıyorsa veya çalışma hayatında zaten yeterince hareketliyse; vücudun çalışmasına zaten alışık olduğu için bu durumu tolere edebilir.

Bu konuya dair bir sorunuz varsa siz de uzmanlarımıza 7/24 Soru sorabilirsiniz.Soru sormak için tıklayın.Yorumlar

Yorum
N******* :

Merhaba bn adetimin son günlerinde erkek arkadaşımla uzerimde pantolon tayt ped ve kilotla surtunerek ilişkiye girdim ondada esorfmn ve külot vardı hamikemiyim çok stres yaşıyorum


Cevap:

Üzerlerinde kıyafet veya çamaşır varken ilişkiye giren genç okurlarımızdan sıklıkla bu tür sorular geliyor. Bu soruların bir çoğu da cinsel konularda bilgisizlikten kaynaklanıyor.
Öncelikle merakınızı giderelim  bu tür ilişkilerde hamilelik şansı yoktur veya yok denecek kadar azdır..Bu konuya dair çok daha detaylı bilgiyi, sorulmuş benzer soru ve Tahlil.com uzmanlarınca verilmiş cevapları  aşağıdaki bağlantılarda bulabilirsiniz.

Giysiler varken ilişkide hamile kalınır mı?

Hamilelik nasıl anlaşılır? Hangi tür ilişkilerde hamilelik ihtimali bulunmaktadır?

 

?