Cinsel Yolla Hastalık Bulaştığı Nasıl Anlaşılır?

25.12.2017 09:58 | Güncelleme: 30.05.2021 07:27
Cinsel yolla bulaşan hastalıklar dünya genelinde oldukça yaygındır
Cinsel Yolla Hastalık Bulaştığı Nasıl Anlaşılır?
A

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar dünya genelinde oldukça yaygındır. Gerekli korunma alınmadığında hızla salgına dönüşebilir. Cinsel yolla bulaşan hastalıkların genel belirtileri cinsel organda yanma, kaşıntı, kızarıklık, yüksek ateş, kokulu akıntı ve cinsel işlevsizliktir. Tedavi edilmediği takdirde cinsel hastalıklar ölümcül olabilir. 

Cinsel Hastalıklar Nasıl Bulaşır?

Cinsel hastalıklar; öncelikle kişinin genlerinde olabilir veya sonradan kazanılabilir. Genetik olarak bu hastalığa sahip kişiler, birlikteliklerden sakınmalı ve çok partnerlikten vazgeçmelidir. Sonradan kazananlarda en yaygın kazanım şekli ise, yine çok partnerlikten kaynaklanmaktadır. Cinsel hastalıkların neredeyse hiç birini gözle görmek ve teşhis etmek mümkün değildir. Bu sebeple çok partner alışkanlığı olan kişiler, bu hastalıkların dağılmasında en çok paya sahip olan kişilerdir.

Hastalıkların en yaygın bulaşma sebepleri ise, kan ve vücut sıvılarıdır. Cinsel birlikteliklerde ise, bu unsurların tamamı yaşanmaktadır. Sadece cinsel hastalıklar değil, fizyolojik pek çok hastalıklarda bu yöntemlerle kişiden kişiye geçmektedir.

Cinsel Yollarla Bulaşan Hastalıklardan Korunma Yolları Nelerdir?

Cinsel yolla bulaşan hastalıkların pek çoğu, cinsel organlar yani; vajina ve penis yoluyla bulaşmaktadır. Bu sebeple bu yolları korumak, hastalıktan korunmanın da ana unsurunu oluşturur. Prezervatif kullanmak, en etkili yöntemdir. 

Cinsel Yolla Hastalık Bulaştığı Nasıl Anlaşılır?

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar virüs kaynaklıdır. Bu hastalıklar vücudun savunma sisteminin bir kaç gün içinde çalışmasına sebep olur. Virüsleri yok etmek vücut için bir meşakkat gerektirdiğinden, ortaya çıkan semptomlar sayesinde hastalıkların tanısı konabilir.

Ateşlenme, belirgin semptomlardan biridir. Vücut mikroplarla savaşırken ısınır ve yorgun düşer. Bölgesel yanma kızarıklık da özellikle cinsel bölgede ise kendini ele veren semptomlardır. Bu kızarıklıklar uçlanabilir ve sivilce gibi içi dolu, enfeksiyon halini alabilir. Meni akıntısının kıvamı ve rengi değişebilir. Bu belirtiler cinsel hastalıkların gözle görülür belirtileridir.YORUMLAR

oqby_sexy_71 | 13.02.2016 03:19

AB'yi hiv testim 0.35 çıktı referans aralığı
negatif < 0.9 > pozitif 1. Ay da yapılan bi test sonucum antikorlar oluşmaya başlamış mı ? Yani yükseliş aşamasında mı ? Sağlıklı bireyin 0.0 mı ? 3 ay sonra tekrar ol dedi doktor . Yorumlar mısınız?

Tahlil.Com | 13.02.2016 04:32

Yaşadığınız şüpheli temas sonrası yaptırdığınız ve TAHLİL.COM'a sormış bulunduğunuz HIV testi sonuçlarınız negatif.Negatif olmaları da sonuçların normal olduğunu gösteriyor.
Şüpheli ilişki sonrası HIV enfeksiyonuna yakalanma endişesiyle kendi başına ve  çoğu zaman doktora da danışmadan test yaptıran bir çok ziyaretçimiz bulunuyor.

Hangi HIV testinin,ilişki sonrası  ne zaman yapılacağı ve nasıl yorumlanacağına dair 
Tahlil.com doktorlarının sizler için hazırladığı yazımızı okumanızı öneriyoruz.
Aşağıdaki bağlantıda detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Düşük Bebeklerde Annenin Payı
Düşük gebelik; hamileliğin 20.20. haftasına kadar rahimde tutunamayan bebeğin vajina yoluyla vücuttan atılmasına verilen tanımlamadır.
Reyno Hastalığı Nedir?
Eğer parmaklarınız üşüyorsa ayaklara giden kanın azalmasının belirtisidir.
Schilder Hastalığı ve Yaygın Olarak Görülen Belirtileri
Schilder hastalığı, beynin miyelin kaplı aksonların bulunduğu beyaz madde bölgesinde miyelinsizleşmesi nedeniyle ortaya çıkmaktadır.
Vajinismus ve Nedenleri
Vajinismus sıklıkla görülen cinsel hastalıklardan biridir.
Pansitopeni Nedir?
Pansitopeni bir hematoloji hastalığıdır.Hematoloji bölümünde tedavisi yapılmaktadır.
HIV Testi ve AİDS İle İlgili Sıkça Sorulan Soru Ve Cevaplar
Tahlil.com doktorlarına HIV, AİDS ve ELİSA testlerine dair bir çok soru geliyor. Uzmanlarımızca sorulara verilen cevapları aşağıdaki bağlantımızda oluyabilirsiniz.
Dolama Nedir? Belirtileri Nelerdir?
Dolama, bakteri ve mikropların parmak uçlarında tırnak diplerinde oluşturduğu iltihaplanma diye tanımlanmaktadır. İvedilikle tedavi edilmez ise buradan vücuda da yayılabilir.
Corona Virüsün Tedavisi Yüksek Doz C Vitamini mi?
Amerika'nın haberlerinde, eyaletlerde laboratuvar tarafından onaylanmış ilk corona virüs (COVID-19) vakalarından biri, yakın zamanda Çin'in Wuhan şehrine seyahat eden Illinois'te yaşayan bir…
COVİD-19 dan Sadece Vücudunuzu Değil, Psikolojinizi de Koruyun
Tüm dünyayı etkisine alan ve Türkiye’de de etkisini gün geçtikçe hissettiren COVİD-19 salgını, yarattığı tedirginlikle de insan sağlığını tehlikeye atıyor.
Corona Virüs Gibi Salgınlar Neden Artarak Yayılır?
İlk covid-19 vakasından sonra, Amerika yavaş yavaş enfeksiyonun yayıldığını bildiriyor. İki ay sonra, bu yayılma istikrarlı bir şekilde devam ediyor. Git gide artan sayılar uzmanları endişelendiriyor.…
Yemek Borusu ve Gırtlak Kanserini Artıran Etkenler
Yemek borusu ve gırtlak kanseri; sayı olarak diğer kanserlerin gerisinde dursa da, günlük yaşamda sürekli olarak tahriş edilmesi, önemli oranda kanser riskini artırıyor.
Miyom Nedir? Neden Olur? Nasıl Alınır?
Miyom; rahimde bulunan miyometriyum adı verilen kas tabakasının üstünde, anormal olarak büyüyen, iyi huylu düz kas hücreleridir.  
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com