Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıkların Belirtileri Nelerdir?

Yayın Tarihi : 2018/01/31 11:10 • Güncelleme Tarihi : 2018/01/31 11:10 •
Günümüzde cinselliğin her geçen gün daha yaygın olarak yaşanması ve cinselliğin erken yaşlarda da sıklıkla korunmasız olarak gerçekleşmesi cinsel yollabulaşan hastalıkların daha sık görülmesinde önemli bir etkendir
Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıkların Belirtileri Nelerdir?

Günümüzde cinselliğin her geçen gün daha yaygın olarak yaşanması ve cinselliğin erken yaşlarda da sıklıkla korunmasız olarak gerçekleşmesi cinsel yollabulaşan hastalıkların daha sık görülmesinde önemli bir etkendir.
Cinsel yolla bulaşan hastalıklar genellikle belirtileri sinsidir.Aşağıda yaygın olarak görülebilen belli başlı hastalık belirtilerini inceleyebilirsiniz.

1.pen*ste, vajinadaveya anüste anormal akıntı görülmesi. Akıntının rengi beyaz, gri, sarı ya dayeşilimsi olabilir. 

2.Genital veya analkaşıntı ve tahriş.

3.Genital veya analbölgede ya da ağızda yaralar, döküntüler, kızarıklıklar, hatta siğil ya dauçuklar.

4.İdrar yaparken yanma ya da acı hissi

5.Kasıktaki lenfbezlerinde gözle görülür olan şişme

6.Alt karında veyakasıkta ağrı olması

7.Vajinal kanamalar

8.Testislerde acıve şişlik

9.Vajinadakızarıklık ve şişlikler

10.Kilo kaybı,ishal ya da gece terlemeleri

11.Grip ve nezle benzeribelirtiler

12.Cinsel ilişkisırasında acı duyulması

13.Adet dönemiolmamasına rağmen oluşan vajinal kanamalar

 

Bu konuya dair bir sorunuz varsa siz de uzmanlarımıza 7/24 Soru sorabilirsiniz.Soru sormak için tıklayın.Yorumlar

Yorum
b******* :

Merhaba doktor bey ben 4-5 kızla oldum ama hayat kadınları değildi ama en son ki olduğum kişi benim cok boşluğuma geldi Bi erkeğin makattan ilişkiye girdim Bi hastalık kapmışmıyım onu Nasıl öğrenecem Bi de hepatıt B kronik hastasıyım


Cevap:

Şüpheli bir  cinsel ilişki sonrası cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyona yakalanma korkusu ile test yaptırmak isteyen bir çok  Tahlil.com okurundan benzer sonular geliyor.Özellikle vurgulamak istediğimiz bir konu var.Şüpheli  cinsel ilişki sonrası sadece HIV testi yapılması tek başına yeterli değildir.Başta Hepatit enfeksiyonu olmak üzere çeşitli üretrit etkenleri, HPV, Frengi ve bel soğukluğu gibi bir çok hastalık da bulaşabilmektedir.Size önerimiz tercihen bir enfeksiyon hastalıkları uzmanına başvurup muayene sonrası onun da gerek duyduğu ilave testlerin yapılması için çaba göstermeniz.Aşağıdaki yazımızda konuya dair detaylı bilgi bulabilirsiniz. Şüpheli cinsel ilişki sonrası hangi testler yapılmalıdır? 

b********** :

Merhabalar, Yaklaşık 1 hafta önce Moldov uyruklu hayat kadını ıle cinsel ilişki yaşadım.ilişki sırasında condom kullandım.Fakat ağızdan ilişki esnasında condomsuz ağızdan ilişki yaptı.Ayrıca elimle de vajinasına bir kaç defa temas oldu.Bu durumda eğer hayat kadınında HIV var ise bulaşma riski sizce nedir ?


Cevap:

Anlattığınız şekilde bulaşma ihtimali düşüktür..

n******** :

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar adet gecikmesine sebep olur mu?


Cevap:

Cinsel yolla bulaşan hastalıkların direkt  olarak böyle bir etkisi bulunmamaktadır.Adet gecikmesinin bir çok nedeni vardır.Aşağıda gebelik dışı nedenlerle adet gecikmesinin görülebildiği durumları inceleyebilirsiniz.Adet gecikmesi nedenleri nedir?

O********** :

Meraba 22 yasinda bir erkegim dun cinsel iliskide bulundum 1.de korundum fakat 2. Iliskide korunmadim ve suan cinsel organimin kenarlarinda kizariklik ve kasinti var acaba herhangi bir cinsel hastalik bulasmis midir ?


Cevap:

İlişki sonrası bir mantar enfeksiyonu kapmış olabilirsiniz.Muayene olmanızda yarar var.

?