Dışarı Boşalınca Hamile Kalınır mı?

31.01.2019 07:13 | Güncelleme: 30.05.2020 02:53 | Yazar: İrem Yücel
Dışarı boşalma bir diğer adıyla geri çekme hamileliği önlemede uzun yıllardır kullanılan bir yöntemdir. Etkili ve güvenilir bir korunma yöntemi olmadığı için az bir ihtimal de olsa istenmeyen gebeliklere yol açabilir. Dışarı boşalma yöntemini kullanıp hamile kalma korkusu yaşayan ziyaretçilerimiz bu konuyla ilgili endişelerini bizlerle paylaşıyor. Dışarı boşalma hakkında detaylı bilgiye aşağıdaki yazımızdan ulaşabilirsiniz.
Dışarı Boşalınca Hamile Kalınır mı?
A

Dışarı Boşalma Nedir?

Öncelikle dışarı boşalma kavramının tanımından bahsedelim. Dışarı boşalma sık olarak kullanılan bir doğum kontrol metodudur.Tıbbi olarak ise koitus interruptus olarak adlandırılır.
Cinsel ilişki sürecinde dışarı boşalma halk arasında geri çekme olarak da isimlendirilir. Cinsel ilişki esnasında erkek boşalacağını hisseder. Tam bu sırada penisini kadının cinsel organı olan vajinasından dışarı çıkarır ve geri çeker. Ardında da orgazm olması ile birlikte vajinanın dışına boşalır. Sonuç olarak dışarı boşalma ile, erkek vajina içine değil de dışarı boşalır, böylelikle de sperm hücreleri meniyle birlikte dışarı atılmış olur.
Dışarı boşalmada cinsel ilişki sırasında tam da orgazm öncesi yeterince uyarılmış erkek zevki doruk noktada yaşamak için dışarı boşalma süreci için cinsel organını kadının vajinasından çıkarmak için gecikebilir.Bu durumda vajina içine meni kısmen de olsa sızıp hamileliğe sebep olabilir.
Kondom (prezervatif) kullanılmayan bir ilişki türü olan dışarı boşalmada boşalma öncesi erkeğin prostat sıvısında (halk arasındaki adıyla zevk suyu) bulunabilen sperm hücreleri de dışarı boşalma sürecinde kadının vajinası ile temas edebilir.

Dışarı Boşalma (Geri Çekme) Güvenilir Bir Doğum Kontrol Metodu mudur?

Dışarı boşalma ülkemizde yaygın olarak kullanılan bir korunma yöntemidir. Cinsel zevki engellemesi ve  azaltmasını düşündükleri için prezervatif kullanmak istemeyen çiftler bu yönteme sıklıkla başvurur. Bilinmesi gerekir ki, dışarı boşalma/geri çekme çok da etkili ve güvenilir bir korunma yöntemi değildir. Diğer korunma yöntemleri (spiral taktırma, doğum kontrol hapı kullanma, prezervatif vb.) kadar hamileliği engelleme gücü yüksek değildir.Riskli bir doğum kontrol yöntemidir.Riskli olmasının temel olarak iki nedeni vardır.
Birincisi ilişki sırasında tam da orgazm öncesi yeterince uyarılmış erkek zevki doruk noktada yaşamak için dışarı boşalma süreci için cinsel organını kadının vajinasından çıkarmak için gecikebilir.Bu durumda vajina içine meni kısmen de olsa sızıp hamileliğe sebep olabilir.
Diğer neden ise, kondom (prezervatif) kullanılmayan bir ilişki türü olan dışarı boşalmada boşalma öncesi erkeğin prostat sıvısında (halk arasındaki adıyla zevk suyu) bulunabilen sperm hücreleri de hamileliğe sebep olabilir.

Dışarı Boşalma (Geri Çekme) Neden Risklidir?

Dışarı boşalma riskler riçeren bir doğum kontrol metodudur. Bunun sebebini birlikte inceleyelim. Dışarı boşalma öncesinde çiftler tamamen korunmasız bir  cinsel ilişki kurmaktadır. Bu süreçte erkeğin zevk suyu olarak da bilinen prostat salgısında bulunması muhtemel sperm hücreleri kadının vajinasına ulaşabilir. Ayrıca dışarı boşalmada erkeğin penisini vajinadan çıkarması gecikirse, menide bulunan sperm hücreleri  doğrudan ve/veya dolaylı olarak  vajinaya ulaşabilir. 
Tıpta prostat sıvısı dediğimiz halk arasında zevk suyu olarak geçen erkeğin penisinden gelen bir sıvı vardır. Zevk suyu boşalma öncesinde ve cinsel ilişki esnasında gelir ve kadın cinsel organına ulaşır. Bu sıvının içinde az miktarda da olsa sperm vardır. Bu spermler de kadının hamile kalmasına yol açabilir. Az da olsa var olan bu ihtimal göz ardı edilmemelidir ve daha koruyucu, etkili, güvenilir bir korunma yöntemine başvurulmalıdır.

Dışarı Boşalma Sonrası (dışarı boşalınca) Hamile Kalınır mı?

Bu sorunun cevabını önceden de verdik ama net bir şekilde de belirtelim.Evet dışarı boşalma sonrası da hamilelik olasılığı içeri boşalma ile sonuçlanan bir ilişkideki gibi yüksek olmasa da daima vardır. Bunda dışarı boşalma sırasında erkeğin biraz gecikip vajina içine kısmen menisini ve dolayısıyla sperm hücresini bırakması ihtimali de göz önünde bulundurulmalıdır. Dışarı boşalan meninin vajina içine bir şekilde sızması ve zevk suyu faktörü de dışarı boşalmada hamilelik şansını arttıran faktörler arasında yer almaktadır.

Hamile kalmak istemeyen kadınlara, hamilelik düşünmeyen ve hangi korunma yöntemini kullanacağını bilmeyen çiftlere önerimiz doğum kontrol araçlarını kullanmaları, bir uzman hekime veya  bir aile planlaması merkezine başvurmalarıdır. En sık kullanılan ve en etkili doğm kontrol araçlarından biri olan prezervatifi kullanabilirler. Hem güvenilir hem de kolayca ulaşılabilir bir yoldur. Diğer yöntemler için de çiftlerin bir uzmandan destek alması iyi olacaktır.

Dışarı boşalma yönteminin güvenilir olmadığı, hamileliğe yol açabileceği ve daha güvenilir bir korunma yöntemine başvurulması gerektiğini tekrar vurguluyoruz. Dışarı boşalma yönteminde zevk suyundan hamile kalma olasılığı vardır. Zevk suyu hakkında detaylı bilgi veren Zevk Suyundan Hamile Kalınır mı? konulu yazımıza ulaşmak için buraya tıklayınız.

Bu Makale Dr. Cem Argun tarafından gözden geçirilmiştir
Kadınlarda Orgazm Belirtileri Nedir? Orgazm Oldukları Nasıl Anlaşılır?
Genelde cinsel ilişki ve orgazmdan sonra kadınlar gülümserler
Aşırı Cinsel İlişki Kadınlara Zarar Verir mi?
Kadınlarda aşırı cinsel ilişkinin herhangi bir tehlikesi yoktur
Bakire Biri Hamile Kalabilir mi?
Evlilik öncesi  genç kızlar bakire iken ilişki kurmaları halinde hamile kalıp kalmayacaklarını sıklıkla merak ediyorlar
Nuvaring Vaginal Halka ve Doğum Kontrolü
Doğum kontrol yöntemlerinde gün geçtikçe gelişmeler olmaktır
Erken Boşalma Probleminiz Varsa Bir de Bunu Deneyin
Erken boşalma problemi, pek çok erkekte görülen ve ilişki kalitesini ciddi oranda düşüren rahatsızlıklardan biridir
Genital Bölgede Geçmeyen Kaşıntılar
Genital bölgede görülen yoğun kaşıntı ve akıntı vücudunuzda mantar veya bakteriyel bir enfeksiyonun gelişebileceği yönünde bilgi verir
Dr. Cem Argun
tahlil.com
tahlil.com