Dışarı Boşalınca Hamile Kalınır mı?

31.01.2019 07:13 | Güncelleme: 03.04.2020 02:34 | Yazar: İrem Yücel
Dışarı boşalma bir diğer adıyla geri çekme hamileliği önlemede uzun yıllardır kullanılan bir yöntemdir. Etkili ve güvenilir bir korunma yöntemi olmadığı için az bir ihtimal de olsa istenmeyen gebeliklere yol açabilir. Dışarı boşalma yöntemini kullanıp hamile kalma korkusu yaşayan ziyaretçilerimiz bu konuyla ilgili endişelerini bizlerle paylaşıyor. Dışarı boşalma hakkında detaylı bilgiye aşağıdaki yazımızdan ulaşabilirsiniz.
Dışarı Boşalınca Hamile Kalınır mı?
A

Dışarı Boşalma Nedir?

Öncelikle dışarı boşalma kavramının tanımından bahsedelim. Dışarı boşalma sık olarak kullanılan bir doğum kontrol metodudur.
Cinsel ilişki sürecinde dışarı boşalma halk arasında geri çekme olarak da isimlendirilir. Cinsel ilişki esnasında erkek boşalacağını hisseder ve orgazm olur. Tam bu sırada penisini kadının cinsel organı olan vajinasından dışarı çıkarır ve geri çeker. Bu şekilde vajina içine değil de dışarı boşalır. Böylelikle sperm hücreleri meniyle birlikte dışarı atılmış olur.

Dışarı Boşalma (Geri Çekme) Güvenilir Bir Doğum Kontrol Metodu mudur?

Dışarı boşalma ülkemizde yaygın olarak kullanılan bir korunma yöntemidir. Cinsel zevki engellemesi ve  azaltmasını düşündükleri için prezervatif kullanmak istemeyen çiftler bu yönteme sıklıkla başvurur. Bilinmesi gerekir ki, dışarı boşalma/geri çekme çok da etkili ve güvenilir bir korunma yöntemi değildir. Diğer korunma yöntemleri (spiral taktırma, doğum kontrol hapı kullanma, prezervatif vb.) kadar hamileliği engelleme gücü yüksek değildir.Riskli bir doğum kontrol yöntemidir.

Dışarı Boşalma (Geri Çekme) Neden Risklidir?

Dışarı boşalma riskler riçeren bir doğum kontrol metodudur. Bunun sebebini birlikte inceleyelim. Dışarı boşalma öncesinde çiftler tamamen korunmasız bir  cinsel ilişki kurmaktadır. Bu süreçte erkeğin zevk suyu olarak da bilinen prostat salgısında bulunması muhtemel sperm hücreleri kadının vajinasına ulaşabilir. Ayrıca dışarı boşalmada vajina ve sperm doğrudan ve/veya dolaylı olarak  temas eder.
Tıpta prostat sıvısı dediğimiz halk arasında zevk suyu olarak geçen erkeğin penisinden gelen bir sıvı vardır. Zevk suyu boşalma öncesinde ve cinsel ilişki esnasında gelir ve kadın cinsel organına ulaşır. Bu sıvının içinde az miktarda da olsa sperm vardır. Bu spermler de kadının hamile kalmasına yol açabilir. Az da olsa var olan bu ihtimal göz ardı edilmemelidir ve daha koruyucu, etkili, güvenilir bir korunma yöntemine başvurulmalıdır.

Dışarı Boşalma Sonrası (dışarı boşalınca) Hamile Kalınır mı?

Bu sorunun cevabını önceden de verdik ama net bir şekilde de belirtelim.Evet dışarı boşalma sonrası da hamilelik olasılığı içeri boşalma ile sonuçlanan bir ilişkideki gibi yüksek olmasa da daima vardır. Bunda dışarı boşalma sırasında erkeğin biraz gecikip vajina içine kısmen menisini ve dolayısıyla sperm hücresini bırakması ihtimali de göz önünde bulundurulmalıdır. Dışarı boşalan meninin vajina içine bir şekilde sızması ve zevk suyu faktörü de dışarı boşalmada hamilelik şansını arttıran faktörler arasında yer almaktadır.

Hamile kalmak istemeyen kadınlara, hamilelik düşünmeyen ve hangi korunma yöntemini kullanacağını bilmeyen çiftlere önerimiz bir aile planlaması merkezine başvurmalarıdır. En sık kullanılan ve en etkili olan prezervatifi kullanabilirler. Hem güvenilir hem de kolayca ulaşılabilir bir yoldur. Diğer yöntemler için de çiftlerin bir uzmandan destek alması iyi olacaktır.

Dışarı boşalma yönteminin güvenilir olmadığı, hamileliğe yol açabileceği ve daha güvenilir bir korunma yöntemine başvurulması gerektiğini tekrar vurguluyoruz. Dışarı boşalma yönteminde zevk suyundan hamile kalma olasılığı vardır. Zevk suyu hakkında detaylı bilgi veren Zevk Suyundan Hamile Kalınır mı? konulu yazımıza ulaşmak için buraya tıklayınız.

Bu Makale Dr. Cem Argun tarafından gözden geçirilmiştir

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Cinsellik Eğitimi İlk Önce Aile İçinde Başlamalı
Cinsellik konusunda bilgi sahibi olmayan çocuklara ilk cinsel bilgilerin anne ve babaları tarafından verilmesi ilerki süreçlerde çocukların cinsel gelişimi üzerinde olumlu etki sağlayacaktır
Disparoni (ağrılı cinsel ilişki) Neden Olur?
Cinsel ilişki sırasında vajen girişinde ve vagina içinde ağrı olmasıdır
Erkeklerin Kabusu Geç Boşalma Sorunu ve Çözümü
Geç boşalma sorunu bulunan  erkeklerin genellikle sertleşme veya cinsel isteksizlik problemleri yoktur
Erkekler İlişki Sonrası Neden Uyumak İster?
Erkekler cinsel ilişki sonrası hemen uyumak ister
Adet Dönemi Premenstrüel Sendrom (Adet Öncesi Sendrom)
Normal adet döngüsü 28 ile 35 günde bir tekrarlanır
Kadında Görülen Cinsel İşlev Bozuklukları Nelerdir?
Cinsel işlev bozukluğu; cinsel işlevin istek, uyarılma ve orgazm aşamalarından biri yada daha fazlasında bozulmayla ortaya çıkan durumlardır
Erken Boşalma Nedir? Erken Boşalma Neden Olur?
Erken boşalma erkekler arasında sık görülen bir cinsel sorundur
 Yaşlılıkta da Cinsel Hayat Devam Edebilir
Kalp-damar hastalıkları, hipertansiyon, şeker hastalığı, depresyon, romatizma, sigara, alkol ve hormon düzensizlikleri yaşlılıkta cinsel hayatı olumsuz yönde etkileyebilir
Yaşlı Çiftlere Sağlıklı Cinsellik İçin Öneriler
Yaşlılıkta da cinsel hayat devam edebilmektedir
Erkekler İçin Afrodizyak Etkili Besinler Nelerdir?
Erkeklerde cinsel isteği, libidoyu arttıran besinler sıklıkla merak edilir
Bahar Yorgunluğu Cinsel İstekte Azalmaya Neden Oluyor
Mevsim değişiminde biyolojik ritm etkileniyor
Dr. Cem Argun
tahlil.com
tahlil.com