Menapoz ve Cinsel Yaşam

04.05.2018 12:06 | Güncelleme: 24.04.2020 06:28
Kadınlar menopoz ile birlikte vücut imajının kaybolacağına, kadınlık fonksiyonlarının sona ereceğinin kaygısını yaşarlar.
Menapoz ve Cinsel Yaşam
A

Kadınlar menopoz ile birlikte vücut imajının kaybolacağına, kadınlık fonksiyonlarının sona ereceğinin kaygısını yaşarlar.Bu şekilde cinsel çekiciliğinin kalmadığını düşünen kadın cinselliğe olan ilgisini kaybeder. Menopoz yaşlanmanın başı olmadığı gibi yaşamında sonu değildir.
İlerleyen menopoz yıllarında hormon tedavisi alınmıyorsa cinsel organlarda yaşlanmaya bağlı atrofik değişiklikler meydana gelir. Vajinada kuruluk,vajen mukozasında incelme ve buna bağlı olarak ilişki sırasında ağrı ve kanama yakınmaları olabilir.Uygulanan sistemik veya hormon replasman tedavileri bu atrofik değişiklikleri gidererek iyileşme durumu sağlayabilmektedir.Cinsel isteğin azalmasına, bu yaşta ortaya çıkan bazı hastalıklar sonucu olabileceği gibi kullanılan bazı ilaçlarda cinsel isteksizlik yapabilir.
Cinsel istekte azalma,ağrılı cinsel birleşme(disparoni),cinsel cevabın azalması,vajinal ıslanmanın azalması,genital duyarlılığın azalması yaşlanma ve menopoz sonrası en sık karşılaşılan cinsel yakınmalardır.
Menopoz döneminde cinsel yaşamı yeniden canlandırmak için bazı tedaviler uygulanabilir.Bunlar; altta yatan kronikleşmiş hastalık varsa bunların kontrolü ve tadavisi gerekir,gerekli durumlarda psikolojik destek tedavileri,vajinal kuruluk ve çatlama gibi şikayetleri gidermek için lokal(krem,fitil) veya sistemik (oral) ilaç tedavileri uygulanabilir.Özellikle jinekollog hekim kontrolünde testesteron hormon replasmanı yapılarak cinsel istek arttırılabilir.

Cinsel ilişki korkusu Neden Olur?
Cinsel ilişki korkusunun başlıca sebebi özellikle cinsel konuda bilgili olmayan insanlarda çevreden alınan yanlış duyumlardır
Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıkların Belirtileri Nelerdir?
Günümüzde cinselliğin her geçen gün daha yaygın olarak yaşanması ve cinselliğin erken yaşlarda da sıklıkla korunmasız olarak gerçekleşmesi cinsel yolla bulaşan hastalıkların daha sık görülmesinde önemli…
Cinsel Yaşamınız Sağlıklı mı?
Cinsel yaşamınızın sağlıklı olması sadece orgazmla sınırlı değildir
Doğru Nefes Alın..Cinsel Birlikteliğiniz Sağlığına Kavuşsun!
Nefes almak hayati ve gündelik bir şeydir
Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıkları Anlama Yolu Nedir?
Cinsel yolla bulaşan hastalıklar dünya genelinde oldukça yaygındır
Cinsel Birliktelik Sonrası Baş Ağrısı Neden Olur?
Cinsel ilişki sonrası çoğu kişide yoğun baş ağrısı görülür
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com