Menapoz ve Cinsel Yaşam

04.05.2018 12:06 | Güncelleme: 24.04.2020 06:28
Kadınlar menopoz ile birlikte vücut imajının kaybolacağına, kadınlık fonksiyonlarının sona ereceğinin kaygısını yaşarlar.
Menapoz ve Cinsel Yaşam
A

Kadınlar menopoz ile birlikte vücut imajının kaybolacağına, kadınlık fonksiyonlarının sona ereceğinin kaygısını yaşarlar.Bu şekilde cinsel çekiciliğinin kalmadığını düşünen kadın cinselliğe olan ilgisini kaybeder. Menopoz yaşlanmanın başı olmadığı gibi yaşamında sonu değildir.
İlerleyen menopoz yıllarında hormon tedavisi alınmıyorsa cinsel organlarda yaşlanmaya bağlı atrofik değişiklikler meydana gelir. Vajinada kuruluk,vajen mukozasında incelme ve buna bağlı olarak ilişki sırasında ağrı ve kanama yakınmaları olabilir.Uygulanan sistemik veya hormon replasman tedavileri bu atrofik değişiklikleri gidererek iyileşme durumu sağlayabilmektedir.Cinsel isteğin azalmasına, bu yaşta ortaya çıkan bazı hastalıklar sonucu olabileceği gibi kullanılan bazı ilaçlarda cinsel isteksizlik yapabilir.
Cinsel istekte azalma,ağrılı cinsel birleşme(disparoni),cinsel cevabın azalması,vajinal ıslanmanın azalması,genital duyarlılığın azalması yaşlanma ve menopoz sonrası en sık karşılaşılan cinsel yakınmalardır.
Menopoz döneminde cinsel yaşamı yeniden canlandırmak için bazı tedaviler uygulanabilir.Bunlar; altta yatan kronikleşmiş hastalık varsa bunların kontrolü ve tadavisi gerekir,gerekli durumlarda psikolojik destek tedavileri,vajinal kuruluk ve çatlama gibi şikayetleri gidermek için lokal(krem,fitil) veya sistemik (oral) ilaç tedavileri uygulanabilir.Özellikle jinekollog hekim kontrolünde testesteron hormon replasmanı yapılarak cinsel istek arttırılabilir.

Sağlıklı Cinsellik İçin Erkeklere Bazı Öneriler
Aktif bir cinsel hayatı olan hemen her erkek sağlıklı bir cinsellik yaşamak ister
Ağrılı Cinselliğin Psikolojik Sebepleri Nelerdir ?
Ağrılı  cinsel birliktelik,öncelikle kadını etkilemekle birlikte  her iki taraf için de cinsel ilişkinin sorunlu olmasına yol açabilir
Doğum Sonrası Cinsel Hayat Ne Zaman Başlamalıdır?
Bazı çiftler doğumdan sonraki cinsel ilişkinin anneye zarar verebileceği veya cinsel ilişki için sezaryen doğumunun daha sağlıklı olması gibi yanlış düşünceleri vardır
Erken Boşalma Nedir?
Bir erkeğin boşalma refleksi üzerinde çok az kontrol sahibi olduğu veya hiç kontrol sahibi olamadığı ve boşalmasını kontrol edemeyeceği hissine kapıldığı durumu rahatsızlığa erken boşalma deriz
İlk Cinsel İlişkide Dikkat!
İlk cinsel deneyim, özellikle evlilik sonrası olduğunda, çok stres verici bir hal alabilir
Erkek Cinsel Tahrik Sırasında Ne Hisseder?
Erkeğin tahrik olması; cinsel ilişkiye duyduğu ihtiyacı ifade eder
Kondom Kullanımı Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklardan Korur
Kondom veya prezervatif, pratik olarak uygulanan bir doğum kontrol yöntemidir
Cinsellikte Süre Belirlemek Doğru mudur?
Cinsellikte performans çok önemlidir
Aldığımız Gıdalar Cinsel Performansımızı Etkileyebilir
Günlük beslenmemizde aldığımız bir çok gıdanın cinsel performans üzerine olumlu etkisi vardır
Erkeklerde Erken Boşalma Sorunu Nedir?
Erkeklerin cinsel ilişkilerini olumsuz etkileyen en yaygın sorun erken orgazmdır
Taharetin Cinsellikte Önemi
Taharet; cinsel organların temizlenmesi işlevidir
Stres cinselliği nasıl etkiler?
Hayatınızda stres faktörü ne kadar büyükse, cinsel ilişki ve ilişkiden alınacak haz da o kadar olumsuz etkilenir
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com