Zevk Suyundan Hamile Kalınır mı?

31.01.2019 07:15 | Güncelleme: 31.01.2019 07:17
Zevk suyu boşalma sıvısının dışında bir sıvıdır. Genellikle cinsel ilişki sırasında veya sonrasında erkek boşalmadan önce erkeğin cinsel organından gelen şeffaf bir sıvıdır. Bu sıvı kadının cinsel bölgesiyle temas ettiğinde içeri boşalma olmasa bile hamilelik korkusu oluşur. “Zevk suyundan hamile kalır mıyım?” gibi sorulara bu yazımızla genel bir yanıt verdik.
Zevk Suyundan Hamile Kalınır mı?
A

Zevk suyu, boşalma öncesi erkeğin cinsel organından yani penisinden gelen şeffaf bir sıvıya verilen addır. Tıpta ise prostat sıvısı olarak isimlendirilir. Çünkü bu sıvı prostat bezinde üretilir ve boşalma öncesi boşalma kanalı yoluyla dışarıya atılır.

Prostat bezinde üretilen zevk suyunun bazı yararları vardır. Spermlerin canlılığının korunmasını ve kolay bir şekilde kadın üreme organına taşınmasını sağlar. Spermler için önemli koruyucu bir görevi olan prostat sıvısının içinde elbette ki sperm bulunabilir.

Zevk suyunda bulunan spermle hamile kalma olasılığı vardır. Ülkemizde özellikle hamile kalmak istemeyen genç çiftlerin başvurduğu korunma yollarından birisi de dışarı boşalmadır. Dışarı boşalma adlı yazımızı okuyup daha detaylı bilgiye ulaşmak için buraya tıklayınız.

Dışarı boşalmada prezervatif gibi hiçbir korunma yöntemi kullanmadan ilişkiye girilir ve erkek boşalacağını fark ettikten sonra cinsel organını kadının cinsel organından çekerek dışarı boşalır. Bu yönteme halk arasında “geri çekme” adı da verilir. Böylece sperm hücreleri kadın vücudundan dışarı boşaldığı için hamile kalınmayacağı düşünülür ve bu yöntem birçok çift tarafından korunma yöntemi olarak kullanılır.

Önemle belirtmek isteriz ki, geri çekme yani dışarı boşalma etkili bir korunma yöntemi değildir. Dışarı boşalma yöntemiyle girilen cinsel ilişkide penis, kadın cinsel organına doğrudan temas eder. Cinsel ilişki sırasında gelen zevk suyu da kadının cinsel organına temas eder. Zevk suyu denilen prostat sıvısı sperm içerdiğinden hamile kalma riski ortaya çıkar. Az bir ihtimal olsa da zevk suyunun hamileliğe yol açabileceği unutulmamalıdır.

Zevk suyundan hamile kalmak istemeyen, daha etkili ve güvenilir bir korunma yöntemi arayan çiftler için bazı önerilerimiz var. İstenmeyen hamilelikleri engellemek için aile planlaması merkezlerine gidip kişiye uygun korunma yöntemleri öğrenilebilir. (spiral taktırmak, doğum kontrol hapı kullanmak vb.) Bunun yanında prezervatif oldukça koruyucu ve kolay ulaşılabilir bir doğum kontrol yöntemidir. Üstelik cinsel yolla bulaşan hastalıkların da büyük ölçüde önüne geçmektedir.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Kadında Cinsel Arzunun Azalması Nedir? Neden Olur?
Kadınlarda cinsel hayattaki sorunlardan biri de cinsel arzunun azalması veya tümüyle ortadan kalkması durumudur
Erektil Disfonksiyon, Sertleşme Bozukluğu Nedir? Sebepleri Nedir?
Erektil Disfonksiyon yani sertleşme bozukluğu, erkeklerin en önemli cinsel sorunudur
Kızlarda Cinsellik İçin En İdeal Yaş nedir?
Buluğ çağlarında  henüz bedeni hakkında tam olarak bilgi sahibi olmadan yaşanan cinsellik çoğu zaman sağlıklı sonuçlar vermez
Çift Cinsiyetlilik Nedir?
Çift cinsiyetlilik, temelde cinsiyetin net olarak anlaşılamaması, yani kız görünümünde erkek ya da erkek görünümünde kız olma durumuna verilen ad
Yaşa Göre Cinsellik
Cinsel ilişki sayısı ve sıklığı her çifte göre değişir
Erkekte Sakal ve Cinsellik
Erkekte sakalın varlığı çekiciliği arttırır mı? Bu sorunun cevabı halen netliğe kavuşmamış, muhtemelen kavuşmayacaktır da
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com