Hamile Kalan Biri Adet Görür Mü?

31.01.2019 07:09 | Güncelleme: 30.03.2019 01:28 | Yazar: İrem Yücel
Adet gördüm yine de hamile kalma olasılığım var mı? Hamile kalan bir kadın adet görebilir mi? Gibi sorular ziyaretçilerimiz tarafından bize sıkça yöneltiliyor. Hatta düzenli olarak üst üste adet görüp hala hamile olabileceği korkusu taşıyan kadınlar var. Tahlil.com olarak bu yazımızda bu sorulara genel bir cevap vermek istedik.
Hamile Kalan Biri Adet Görür Mü?
A

Öncelikle adet olduğu halde hamile kalma korkusu yaşayan kadınların ilk başvurduğu yerlerden birisi de internet. İnternette bu konuda birçok yanlış yazı ve bilgi kirliliği mevcuttur. Bu sebeple kafası karışan kişiler yoğun bir stres altına giriyor ve kafaları çok karışıyor.

Her kadın ergenlikten menopoz dönemine kadar her ay düzenli olarak bir tane spermle birleşmemiş yani döllenmemiş olan yumurtayı bir miktar kanla dışarı atar. Buna adet kanaması diyoruz. 28 günde bir görülen bu olaya da adet döngüsü denmektedir. Hamilelikte ise yumurta erkek üreme hücresi olan spermle birleşeceğinden atılma veya yeni bir yumurta hücresi üretmeye ihtiyaç yoktur.

Bu sebeple bilinmesi gerekir ki, adet gören bir kadının hamile kalma olasılığı yoktur, mümkün değildir. Bunun sebebine gelecek olursak hamilelik kadındaki yumurta hücresiyle erkeğin sperm hücresinin birleşmesi sonucu oluşur. Hamileliğin oluşması için korunmasız ilişkiye girmek gerekir. Bu konuyla ilgili detaylı bilgiye ulaşmak için “Nasıl hamile kalınır? Hangi tür ilişkiler sonucu hamile kalınır?”  yazımıza tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Herhangi bir cinsel birleşme veya spermle yumurtanın birleşmesi (döllenme) olmadığında ise kadın adet kanı ile birlikte o ay ürettiği yumurta hücresini dışarı atar. Bu da sperm ve yumurta birleşmesinin yani hamileliğin olmadığını gösterir.

Yine kadınların kafasını çok karıştıran, özellikle hamilelik korkusuna sebep olan bir diğer soru ise “Ya üstüne görme kanamasını adetle karıştırıyorsam?” veya “Adet oldum ama hamile kalmaktan korkuyorum, bu adet değil de üstüne görme kanaması olabilir mi?” Bu tarz sorular sitemize oldukça fazla soruluyor. Üstüne görme kanaması diğer adıyla yerleşme kanamasıdır. Spermle yumurta birleştikten sonra oluşan bebeğin ilk halinin rahme yerleşmesiyle görülen hafif bir kanamadır. Çoğu kez kadınlar tarafından adet kanamasıyla karıştırılır.

Adet kanaması üstüne görmeden farklı bir kanamadır. Üstüne görme konusuyla ilgili ayrıntılı yazımızı okuyup detaylı bilgi almak için buraya tıklayınız.

Hamilelik Döneminde Cinsel İlişkinin Bebeğe Etkisi
Bebekler rahim içinde güvenli ve vajinadan ayrı bir yerde olduklarından cinsel temastan direkt olarak  etkilenmezler
Peniste Peyroni Hastalığı ve Plağı Nedir?
Peniste meydana gelen plaklar peyroni hastalığına sebep olurlar
Testislerin Simetrik Olmaması Bir Hastalık Değildir
Erkeklerin üroloji kliniğine başvurma nedenlerinden biri testislerdeki asimetriktir
5 Yumurtalik kistleri nasil tedavi edilir
PROF . DR Suat DEDE 5 Yumurtalik kistleri nasil tedavi edilir Anlatıyor
Hamilelik Sürecinde Cinsel İsteksizlik Olağan Bir Durumdur.
Kadın vücudunda hamilelikle birlikte oluşan bazı hormonel değişimler cinsel isteğin azalmasına da yol açabilmektedir
Kadınlarda Cinsel İsteksizlik ve Fonksiyon Bozukluğu Nedenleri
Erkeklerde olduğu gibi kadınlarda da bazı nedenlerle cinsel isteksizlik ve cinsel fonksiyonlarda bozukluk meydana gelebilir
Erkeklerde İktidarsızlık (Erektil Fonksiyon Bozukluğu) Nedir?
Erkeklerin cinsel sorunlarının kuşkusuz en önemlisi, erektil fonksiyon bozuklukları( iktidarsızlık) veya impotans olarak bilinmektedir
Erkeklerde Cinsel Organ Hijyeni Önemlidir
Kadınlar gibi erkeklerde cinsel organ hijyenine dikkat etmelidir
Cinsel Terapi Nedir?
Cinsellik, insanların çoğu zaman konuşmaktan, hatta yardım almaktan en çok çekindiği konular arasında yer almaktadır
Aşırı Cinsellik İsteğinin Sebepleri Nelerdir?
İlişkinin süresi, niteliği ya da kiminle olduğu genellikle önemsizdir
Cinsel Mutluluk ve Orgazm İçin Formül: Ön Sevişme
Cinsel davranış içeriği genişledikçe ve zenginleştikçe cinsellikten alabilecek zevk de her iki cins için doğru orantılı artmaktadır
Sperm Öldürücü ile Doğum Kontrol Güvenli mi?
Spermisit: sperm öldürücü madde demektir
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com