HDL (High Density Lipoprotein) Nedir?

11.06.2017 03:45 | Güncelleme: 22.04.2020 11:05
HDL (High Density Lipoprotein), "yüksek yoğunluklu lipoprotein" anlamına gelmektedir
HDL (High Density Lipoprotein) Nedir?
A

HDL (High Density Lipoprotein), "yüksek yoğunluklu lipoprotein" anlamına gelmektedir. HDL kolesterol küçük, yoğun moleküllerdir ve damarlarda dolaşan kolesterolleri karaciğere taşımakla görevlidir.

HDL;iyi kolesterol olarak bilinen yararlı bir yağdır.Bu yararlı yağlar damarlarda kolesterol birikimini ve plak oluşumunu engellemektedir. 

HDL;kötü kolesterol olarak bilinen LDL kolesterolünün damarlar üzerindeki kötü etkisini azaltan önemli bir unsurdur.Bu yüzden HDL kolesterolün kanda düşük oranda seyretmesi, kişilerde damarsal sorunların yaşanmasına neden olmaktadır.

HDL kolesterolün düşük seyretmesi kilo fazlalığından, hareket azlığından, sigara kullanımı, alkol kullanımı, doymuş yağların fazla tüketiminden ve bazı ilaçların tüketiminden kaynaklanabilmektedir.

Bu etkenlerden uzaklaşmak,sağlıklı,hareketli bir yaşam tarzını benimsemek HDL değerinin yükselmesini sağlayacaktır.

Bunlarla birlikte LDL ve Trigiliserit değerlerinin düşük tutulması HDL değerlerinin yükselmesinde etkili olacaktır.

Referans Aralıkları;

 

 1–99 yaş kadın: > 45 mg/dL

 

 1–99 yaş erkek: > 35 mg/dL

 

Kadınlarda Testestoron Hormonu, Düşüklüğü ve Yüksekliği
Erkeklik hormonu  olan testesteron erkeklerde yüksek miktarlarda kadınlarda ise düşük miktarlarda salgılanır.Kadınlarda testestoron düşüklüğü ve yüksekliği…
Bakteri İzole Edilemedi Ne Demek?
Enfeksiyon şüphesi ve araştırması sebebiyle yapılan kültür tahlillerinde kimi zaman ''Bakteri izole edilemedi'' yazan sonuç raporları görülür. Bu sonucun ne anlama…
AMH TESTİ (Anti- Müllerian Hormon)
AMH doğrudan yumurta hücrelerinden salgılanan bir glikoproteindir.AMH testi doğurganlık çağındaki kadınlarda yumurtlama olup olmadığı ve doğurganlık potansiyeli yönünden yumurta…
Böbrek Fonksiyon Bozukluğu ve Kreatinin Testi Yüksekliği
Kreatin testi böbrek fonksiyonları hakkında bilgi vermektedir.
ELİSA Testi ile HIV Testi Arasındaki Fark Nedir?
ELİSA testi ve yöntemi; antijen antikor reaksiyonlarını gösterebilmek için enzim kullanılan tüm teknikler ve tahlil yöntemleridir.
FSH Hormonunun Görevi Nedir?
Hipofiz bezi tarafında salgılanan FSH hormonu kadınların adet döngüsünde yumurtaların büyümesi ve olgunlaşmasını tetikler.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com