Epididimit Nedir? Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir?

14.02.2017 01:30
Epididim erkeklerde  testisler üzerinde yer alan ve testislerde üretilen  spermin olgunlaşması, depolanması ve taşınmasında rol oynar
Epididimit Nedir? Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir?
A

Epididim erkeklerde  testisler üzerinde yer alan ve testislerde üretilen  spermin olgunlaşması, depolanması ve taşınmasında rol oynar.
Erkeklerde skrotum (torbaların) ağrılarının en fazla sebebi epididim iltihaplanmasında oluşan epididimitlerdir.
Akut (geçici) epididimitlerde şişlik ve ağrı daha şiddetlidir. 1 ay 1.5 aydan fazla sürüyor ise kronik epididimit olarak isimlendirilir. 

Epididimit Belirtileri Nelerdir?

Epididimit vakalarında   skrotum (torbalar) şiş ve ağrılıdır. Bu şişlik ve ağrı hafif olabileceği gibi çok şiddetli de olabilmektedir.  Bazen hastalar ağrı sebebi ile yürümekte dahi zorlanırlar.Ayrıca barsak hareketleri ile testislerde ağrı, ağrılı işeme veya boşalma, semen sıvısında kan görülmesi gibi belirtileri de olabilir.

Epididimit Nedenleri Nelerdir?

Epididimit genelde üriner sistem enfeksiyonları, klamidya ve bel soğukluğu gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklar, prostatitler sonucu bulaşan bakterilerle oluşmaktadır.
Çok eşli erkeklerde ve kondom kullanmayanlarda görülme riski artmaktadır. İdrar yolları ve üreme sistemi ile ilgili ameliyat geçirmiş hastalarda veya darlık bulunan hastalarda da risk artmıştır.
Önlem olarakta cinsel ilişki sırasında prezervatif kullanımı ve cinsel yolla bulaşan cinsel hastalıkların tanı ve tedavisi epididimitlerin oluşumunu önlemede en etkili seçimdir.

Epididimit belirtileri veya şüphesi olan erkekler üroloji uzmanlarına muayene olmalıdır.Bu bölümde yapılacak tetkik ve muayene sonrası gereken tedavi planlanacaktır.

Gözde Katarakt Oluşumu
Görme olayının oluşumunda oldukça önemli role sahip saydam göz merceğinin kalınlaşarak matlaşması durumu katarakt olarak nitelendirilmektedir
Kıl Dönmesi Nedir?
Kıl dönmesi, sanıldığından çok daha yaygın olarak görülen ve kişinin yaşamını zorlaştıran bir durumdur
Sinüzit Nedir?
Sinüsler, başta bulunan ve burnun çevresini saran kemik arası boşluklardır
Yemek Borusu Kanser Nedenleri
Yemek borusu veya bilimsel ismi ile özofagus besinleri mideye ulaştıran kanaldır
Kompartman Sendromu ve Tedavisi
Şiddetli darbe veya ani bir hareket sonrası zedelenen dokunun çevresinde aşırı ödem oluşu, kompartman sendromu olarak adlandırılmaktadır
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com