Erkeklerde Prolaktin Hormonu Yüksekliği Nedir?

22.06.2018 08:00 | Güncelleme: 29.04.2020 02:29 | Yazar: Dr. Cem Argun
Prolaktin hormonu, hipofiz bezinden salgılanan bir hormondur.Prolaktin hormonunun erkeklerde yüksek olması istenen bir durum değildir.Aşağıdaki yazımızda erkeklerde prolaktin hormonu yüksekliği ile ilgili detaylı bilgiler bulabilirsiniz.
Erkeklerde Prolaktin Hormonu Yüksekliği Nedir?
A

Erkeklerde Prolaktin Hormonu:

Prolaktin hormonu, hipofiz bezinden salgılanan bir hormondur.Asıl olarak kadınlarda, doğum sonrası süt salgısından rol üstlenmektedir.Kadınlarda yüksekliği, daha sık olarak görülmektedir. Erkeklerde ise prolaktin hormonu salınımı, kadınlara göre çok düşüktür.
Prolaktin yüksekliği de erkeklerde nispeten daha az görülen bir sağlık sorunudur. Prolaktin hormonu testi erkeklere rutin olarak yapılan bir test değildir.Bu nedenle erkelerde prolaktin yüksekliği sıklıkla araştırılan bir test olmayıp ancak ileri tetkiklerin yapılması durumunda bulunur.  

Erkeklerde Prolaktin Hormonu Değeri Kaç Olmalıdır?

Prolaktin hormonu normal değeri erkeklerde kadınlara göre daha düşük sınırlardadır.Kadınlarda prolaktin hormonu değeri kanda 25 ile 27 ng/ml'nin altında olmalıyken erkeklerde bu değer daha düşüktüri
Erkeklerde kanda prolaktin hormonu değeri 15 ng/ml ve altı değerlerde olmalıdır.

Erkeklerde Prolaktin Yüksekliği Durumunda Hangi Belirtiler Görülür?

Prolaktin yüksekliği olan erkeklerde, cinsel istek ( libido) azlığı, baş ağrısı, halsizlik gibi şikayetler görülür.
Daha tipik olarak da aynen kadınlarda görüldüğü üzere memelerden süt salgılanması ve göğüslerde büyüme gibi belirtiler olabilir.
Erkeklerde prolaktin yüksekliği durumunda, sperm yapımında azalma da görülmektedir. Bu nedenle prolaktin yüksekliği erkeklerde dolaylı olarak kısırlık nedenlerinden biridir.

Erkeklerde Prolaktin Yüksekliği Nedenleri Nelerdir?

Prolaktin yüksekliğine, hipofiz bezinde bulunan adenomlar sıkça neden olmaktadır.Ayrıca bazı ilaçların kullanımı, stres ve depresyon gibi psikolojik faktörler de prolaktin yüksekliğinden sorumlu olabilir.

Erkeklerde Prolaktin Yüksekliği Tanı ve Tedavisi:.

Prolaktin yüksekliği tanısı, kanda prolaktin hormonu testinin yüksek çıkması ile koyulur. İleri tetkik için de hipofiz bezini inceleyen MR tahlili de yapılabilir.
Tedavide ise, genellikle ilaç tedavisi yeterlidir.Hipofiz bezinde adenom varsa, cerrahi tedaviye de gerek olabilir.
Prolaktin yüksekliği olan erkekler öncelikle, endokrinoloji uzmanlarına başvurmalıdır.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Tahlil Sonuçlarınızı Sorarken Referans Değerleri Belirtiniz
Sitemize tahlil sonucu soran okurlarımızın tahlil sonuçları ile birlikte sormak istediği sonucun raporda belirtilen referans değerini de yazmaları gerektiğini belirtmek istiyoruz.
HBs Ag Pozitif Olması Nedir ?
HBs Ag testinin  pozitif olması  hepatit B virüsü ile karşılaşılmış olduğunu gösterir. Bu test sonucu normal değildir. Kan tahlilinde HBs Ag pozitifliği görüldüğünde…
Monosit Nedir? Monosit Yüksekliği Neden Görülmektedir?
Monosit bir lökosit (beyaz kan hücresi, akyuvar ) türüdür. Monosit hemogram (tam kan sayımı) paremetrelerinden biridir.Tam kan sayımımında monosit değeri veya yüzdesi yüksek…
Kreatinin Testi Nedir?
Kreatinin, kasların metabolizma atığı olup karaciğerde parçalanarak vücuttan uzaklaştırılmaktadır
Biyokimya Laboratuvarı ve Klinik Biyokimya Nedir?
Biyokimya bitki, hayvan ve mikroorganizma biçimindeki bütün canlıların yapısında yer alan kimyasal maddeleri ve canlının yaşamı boyunca sürüp giden kimyasal süreçleri…
Gaitada(Dışkıda) eritrosit (rbc) görülmesi neden olur?
Gaitada eritrosit görülmesi olağan bir durum değildir.
Direkt Bilirübin Yüksekliği Nedir? Direkt Bilirübin Yüksekliği Nedenleri:
Direkt bilirübin yüksekliği yetişkinlerde ekseriyetle tıkanma sarılığında görülmektedir.
Sedimentasyon Testi Yüksekliği : ESR'nin Yüksek Olması Nedir?
Bu makalede,Sedimentasyon testi diğer adıyla da  ESR testi yüksekliği, prosedürü ve sonuçların ne anlama gelebileceğine değiniyoruz. Ayrıca prosedürün olası risklerini…
Alerjen Spesifik IgE Testi
Vücudumuz zararsız maddelere karşı normal olmayan bir şekilde duyarlılık gösterebilir.
Orak Hücre Anemisi ve Tanısı
Alyuvarlar diğer adıyla da eritrositler kanımızı oluşturan elemanlardandır.Eritrositler hemoglobin maddesi taşımaktadırlar.Orak hücre anemisi de hemoglobin yapısındaki bozukluklardan biridir.
AİDS (HIV) ELİSA Testleri Ne Zaman Sonuç Verir? HIV Şüphesinde En Hızlı Tanı Testi Nedir?
Şüpheli cinsel ilişki sonrası AİDS (HIV)  korkusu nedeniyle ELİSA testi yaptıran veya yaptırmak isteyenler AİDS (HIV) ELİSA Testlerinin ne zaman sonuç verdiğini ve HIV şüphesinde…
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com