Vitamin B-12 ve Folat Testi Nedir?

01.04.2018 11:01 | Güncelleme: 03.05.2020 10:01
Bu testlerin en sık kullanım alanı; anemi veya nöropatininin (sinir hasarı) nedenini saptamaya yardımcı olmak; bazı hastalardaki beslenme durumunu belirlemek veya Vitamin B12 ile folik asit/(folat) eksikliğinin tedavisinin etkinliğini izlemek için test doktorlarca istenilmektedir
Vitamin B-12 ve Folat Testi Nedir?
A

Vitamin B-12 ve Folat Testi doktorlarca sıklıkla istenen kan testleri arasındadır.
Bu testlerin en sık kullanım alanı; anemi veya nöropatininin (sinir hasarı) nedenini saptamaya yardımcı olmak; bazı hastalardaki beslenme durumunu ve varsa vitamin eksikliğini belirlemektir.
Vitamin B12 eksikliği günümüzde sık görülen bir durumdur.Vejeteryan beslenen kişilerde de sık görülür.Vitamin B 12 eksikliği olan kişilerde geçmeyen yorgunluklar, halsizlik ve saç dökülmesi gibi şikayetler olabilir.
Folat(folik asit)  testi de özellikle hamile kadınlarda gebeliğin takibi yönünden istenen temel tahlillerden biridir.Günümüzde folik asit (folat) eksikliği de sıklıkla görülen bir sağlık sorunu olup yine halsizlik ve saç dökülmesi gibi belirtilerle kendini gösterebilmektedir.
Bu testler;  damardan (venden) alınan kan numunesinde çalışılır.Kanı alınmadan önce 6-8 saat aç kalmanız istenebilir.  

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Çocuklarda BT Ne Zaman Nasıl Yapılmalı?
BT çekimleri klinik olarak çok yararlı olmasına rağmen, özellikle radyasyona yetişkinden daha duyarlı olan çocuklarda, potansiyel kanser riski nedeniyle zaman zaman gündeme geliyor
Prick Testi Nedir?
Prick test, alerjenlerin ortaya konmasında en yaygın kullanılan testtir
Tahlil Sonuçları Bölümü Sürekli Güncelleniyor
Tahlil sonuçlarının uzman doktorlarca yorumlandığı sağlık siteniz Tahlil.com'da yer alan tahlil sonuçları bölümünde sürekli güncelleniyor.
Tahlil Sözlüğü Tahlil.com'da
Türkiye'nin ilk ve tek tahlil sözlüğü Tahlil.com'da.Tahlil.com uzmanları sizler için en çok kullanılan ve merak edilen tahliller hakkında bilgi alacağınız bir sözlük geliştirdiler.
Delta Hepatit (Delta Antikor) Hepatit D (HDV) Nedir? Belirtileri Nelerdir?
Delta Hepatit Hepatit D (HDV), Hepatit D virüsünün sebep olduğu bir karaciğer enfeksiyonudur.Hepatit D enfeksiyonu ancak Hepatit B enfeksiyonu eşliğinde görülebilir.Hepatit B enfeksiyonu bulunmayan bir…
Kanda Trombosit Ölçümü Neden Yapılır?
Trombosit, kan hücreleri üyelerinin en küçüklerindendir
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com