Great Dane Köpek Cinsinin Sağlık Sorunları

21.04.2020 02:33 | Güncelleme: 21.04.2020 05:00
Great Dane cinsi köpekler nadir bulunan köpeklerdir.Ancak bu sevimli köpek cinsinde görülen bazı sağlık sorunları vardır.
Great Dane Köpek Cinsinin Sağlık Sorunları
A

Great Dane cinsi sevenlerinin anlaması gereken bir konu var: Bu dev ırk uzun ömürlü değil. Ancak üç yaşına geldiklerinde tamamen olgunlaşırlar ve daha küçük köpekler 10 yaşında orta yaşlı sayılırken Great Dane cinsi köpekler bu yaşta “yaşlı ”sayılmaktadır.

Great Dane Cinsi Köpeklerde Görülen Sağlık Sorunları

Gastrik Torsiyon(Mide Burkulması)                                                                                                 

Gastrik torsiyon,( diğer adıyla mide burulması) mide kıvrıldığında kanın şişmesine ve kan dolaşımının durmasına sebep olur. Köpek, eğer müdahale yapılmazsa saatler içinde ölür.  Great Danelerin ölmesinin ana nedenidir. Köpekler arasında mide burulmasına yakalanma riski en yüksek olan cinstir. Veterinerler bu cins köpeklere şişkinlik riskini azaltan bir ameliyat yapmaktadır.

Kalp Hastalığı

Kardiyomiyopati, Great Dane cinsi köpekleri rahatsız eden büyük bir sorundur. Genetik kaynaklıdır ve kalp genişlemesine neden olur. İlk belirtisi bu cins bir köpeğin ölümüdür, bu yüzden nefes almakta zorluk çeken köpeklerin direkt veterinere götürülmesi lazımdır. Bu köpekler triküspit kapak hastalığına(kalp kapakçığının düzgün çalışmadığı konjentinal bir hastalık) yakalanırlar. Mitral kalp hastalığı ise kalbin düzgün çalışmamasına neden olmaktadır.

Kanser

Great Dane cinsi köpeklerde görülen en yaygın kanser türleri osterosarkom(kemik kanseri) ve lenfomadır. Lenfoma, başlangıçta vücudun çeşitli bölgelerinde topaklar olarak ortaya çıkar ve lenf dokularına yayılır.

Kalça Displazisi

Kalça ekleminin malformasyonu büyük köpeklerde sık görülür. Bu köpek cinsine sahiplenmeden önce köpeklerin ebeveynlerinin kalçalarının radyografilerine bakılmalıdır. Kalça displazisinin bir sürü çeşidi(hafif topallık, felç vb.)vardır. Kalp displazisinden az etkilenen köpekler yaşlandıkça arterite eğimli hale gelirler. Bazı durumlarda cerrahi yardım durumu düzeltebilmektedir.

Wobbler Sendromu

Konjentinal form köpek bir buçuk yaşına geldiğinde ortaya çıkar. Wobbler Sendromu’na travma da neden olmaktadır. Sendromun belirtileri ise:

  • Normalden farklı yürümek
  • Uyuşukluk
  • Kondisyon eksikliğidir.

Veterine erken götürülmesi prognozun doğru ve iyi olması açısından önemlidir.

Hipotiroidi

Bu tiroid hormonu eksikliği zayıflığa, uyuşukluğa ve saç dökülmesine sebep olur. Sağlıklı görünmeyen bir Great Dane hipotiroidi hastası olabilir. Bu yüzden test için veterinere götürülmelidir. Tiroit takviyesi yapılarak tedavi edilir. 

YORUMLAR

ada-argun | 21.04.2020 10:05

çok bilgilendirici bir yazı olmuş.

Ele Enjektör İğnesi Batması Durumunda Riskler Nedir? Ne Yapılmalıdır?
Ele kullanılmış enjektör iğnesi batması istenmeyen bir durum olup çeşitli sağlık riskleri barındırmaktadır. Özellikle hemşire, laboratuvar teknileri, anesteziyoloji teknikeri, doktor…
Yerleşme Kanaması Nedir? Gebelikte Yerleşme Kanaması Ne Zaman Olur?
Yerleşme kanaması halk arasında farklı isimlerle de bilinmektedir. Hamilelikten şüphe eden kadınlar için ise her zaman bir merak konusudur.
Sınavlardan Önce Yürüyüş Yapın
Hayatın her alanında sınavlar karşımıza çıkmaktadır. Öncelikle okullarda, akademik seviyelerde, ehliyet sahibi olmak için, meslek edinebilmek için, terfi edebilmek için……
Hamilelikte Kilo Alımı İle İlgili Gerçekler
Hamilelikte dengeli bir şekilde nasıl kilo almanız gerektiğini bilmiyorsanız bu makale tam da size göre. Makalemizden normal kilonuza göre ne kadar kilo alabileceğinizi nasıl alabileceğinizi…
Ek Gıdaya Neden Yoğurtla Başlanır?
Dünyaya yeni gelen bebeklerin vücutları, henüz sindirime ve boşaltıma alışık değildir. Çünkü anne karnında, bu sistemler plasenta aracılığıyla gerçekleşir.
Keten Tohumun Nasıl Kullanılır?
Toplumlarda obezite oranı arttıkça, sağlıklı beslenmeye olan ilgi de artmaktadır. Bu sebeple sağlıklı yaşamda öne çıkan besin kaynaklarında, lif içeriği yüksek olan besinler…
Ketojenik Diyet Nedir?
Günümüzde birbirinden farklı pek çok diyet tanımları ortaya çıkmaktadır. Hepsinde ortak hedef zayıflamak olsa da, zayıflamanın kalıcı olması ve kişinin sağlığını bozmaması…
Aşı Nedir? Aşı Karşıtlığı Doğru mudur?
Aşı; laboratuvar şartlarında öldürülmüş veya zayıflamış mikrobun vücuda enjekte edilerek, vücudun o mikrobu tanımasını sağlamaktır.
Yürüyüşün Faydalı Olması İçin Nelere Dikkat Edilmeli?
Yürüyüş; diğer sporlara göre herkes tarafından kolaylıkla yapılabilecek, pek çok yönden avantajlı bir spordur. Hiçbir engeli, bahanesi olmayan bir spordur.  
Sahurda Nasıl Beslenmeli?
Ramazan aylarının gelmesiyle birlikte; doğru beslenme konusu bir kez daha gündeme gelmektedir.Yaklaşık 17 saat süren açlık; günlük hayatı etkilememeli, iş veya okul başarısını…
Plazma Lipo Yöntemi Nedir? Işık Topu İle İncelme
Plazma Lipo Yöntemi ve ışık topu ile incelme konusunda Prof.Dr.Cihat Baran okurlarımızı bilgilendiriyor.
Anne Karnında İlk 3 ay Beslenme
Gebelik; çoğu zaman planlı olsa da, bazen sürpriz gebelikler olabilir ve anne bir süre fark edemeyebilir
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com