Kapsül Endoskopi Nedir?

31.01.2019 09:23 | Yazar: Biyolog Nesibe Şanaldı Alpoğlu
Skopi; görüntüleme sistemidir. Endoskopi; yemek borusu ve mideyi görüntüleyerek inceleme, kolonoskopi ise, bağırsak sistemlerini görüntüleyerek incelemedir. Bu görüntülemelerde günümüzde yaygın kullanılan sistem, cihazlarla, ağız ve makat yoluyla girilerek görüntünün sağlanmasıdır.
Kapsül Endoskopi Nedir?
A

Skopi; görüntüleme sistemidir. Endoskopi; yemek borusu ve mideyi görüntüleyerek inceleme, kolonoskopi ise, bağırsak sistemlerini görüntüleyerek incelemedir. Bu görüntülemelerde günümüzde yaygın kullanılan sistem, cihazlarla, ağız ve makat yoluyla girilerek görüntünün sağlanmasıdır.

Kapsül skopi yöntemleri ise, henüz yeni bir sistemdir. Bu sistemde hap şeklinde ve boyutunda, küçük bir kamera sistemi yutmak suretiyle insan vücuduna girer. İnsan midesinde, bağırsaklarında sindirilmeyen, parçalanmayan özelliğe sahip olan bu kameralı kapsül, geçtiği alanlarda görüntüleme yapar. Bu sayede görüntüleme işlemi tamamlanmış olur.

Endoskopi yerine kapsül görüntüleme yapılabilir mi?

Endoskopi, çoğu hastayı korkutan bir işlemdir. Kişiler aletin ilerlemesinden çok rahatsızlık duyarlar. Aslında çok da zor olmayan bu işlem, panik halinde zorlama, fazla öğürme, kusma çabasıyla birlikte boğazda tahrişlere sebep olabilir. Sakin kalmak da her kişi için mümkün değildir. Bu sebeple endoskopi olması gereken ancak korkudan dolayı yaptıramayanlar için kapsüller bir alternatif olabilir mi?

Kapsül teknolojisi daha çok bağırsaklar için uyarlanmış bir sistemdir. Yani; bu kapsüller yemek borusu ve mideden hızlıca geçerek bağırsaklara iner. Bu durumda midede yeteri kadar görüntü verisi elde etmek mümkün değildir. Bu da, eksik ve yanlış tanıya sebebiyet verebilir.

Ayrıca endoskopi yapılırken, ağızdan giren ve yiyeceklerle aynı yolu izleyen cihaz, yemek borusunu da incelemeye olanak sağlar. Bu sayede yemek borusu tahrişi, yaralanmalarını, mide kapakçığının kapanıp kapanmadığına bağlı olarak reflü sorununun olup olmadığını inceleyip teşhislerini koyabilir. Ancak kapsülde böyle bir olanak yoktur. Sadece kameranın görüş açısına bağlı kalınarak teşhis konulabilir ki, bu da istenen bir durum değildir.

Ancak kolonoskopi yerine kapsül skopi tercih edilebilir. Henüz ülkemizde çok yaygınlaşmasa da, bu teknoloji kolon hastalıkları teşhis ve tedavilerinde önemli bir yere sahiptir. Bazen zor şartlarda yapılan kolonoskopi işlemini çok daha kolay ve konforlu yapmak, şüphesiz istenen bir durumdur.

Kolonoskopi Hangi Durumlarda Ağrı Yapar?
Kolonoskopi; bağırsak hastalıklarını saptamak için yapılan girişimsel bir işlemdir.
HBV DNA (PCR) Testi Nedir? Hepatit B'de Kullanımı
HBV DNA testi Hepatit B enfeksiyonu tanı ve takibinde kullanılan güvenilir bir testdir. Son derece duyarlı ve güvenilir bir testtir.Geniş kapsamlı viroloji laboratuvarlarında yapılmaktadır.
Protrombin Zamanı Testi Nedir?
Protrombin zaman testi, kanın pıhtılaşma süresini ölçmeye yarayan bir testtir.
Hamilelik Öncesi Yapılması Önerilen Testler Nelerdir?
Sağlıklı bir hamilelik dönemi geçirmek ve doğacak çocukta oluşabilecek bazı olası rahatsızlıkları öngörebilmek için, çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerimize,…
POTASYUM (K+) Normal Değeri Nedir?
Potasyum sıklıkla istenen bir biyokimya tahlilidir. Kandan alınan örneğin serumunun ayrılması sonrası serumdan yapılan tahlille kanda potastum seviyesi ölçülmektedir.
Somatomedin Nedir?
Somatomedin c, büyüme Hormonunun hücrede etkisini göstermesini sağlayan reseptör yani hedef etkiyi sağlayan maddedir. İnsülin benzeri büyüme faktörü-1…
Gebelik Şekeri Testi Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Gebelik şekeri; normalde şeker hastalığı olmayan anne adayının, gebelikle meydana çıkan ve ancak şeker yükleme testi ile tespit edilebilen şeker hastalığıdır.
Sitrik Asidin Testinin Kullanım Yerleri Nelerdir?
Sitrik asit tahlili özellikle kalsiyum içeren böbrek taşları ve renal tübüler asidozun tanı ve takibinde kullanılır.
Metal Testleri ve Ağır Metal Testleri Nedir?
Metal  testleri  metale maruz kalıp buna bağlı sağlık sorunları olabilen kişilerin hastalıklarının tanı ve tedavisine yardımcı olabilmek amacıyla yapılan bir tahlil türüdür. Özellikle…
Tam Kan Sayımı (CBC) Nedir?
Bu makalemizden, CBC'nin ne olduğunu, hangi durumlarda gerektiğini, CBC'yi etkileyen faktörlerin neler olduğunu, testin nasıl yapıldığına dair bilgileri öğrenebilirsiniz.
Viral Hepatitler ve Hepatit Tanısında Kullanılan Tahliller
Hepatit sürekli gündemde yer bulan bir hastalıktır.Karaciğerin enfeksiyonu anlamına gelir.Viral etkenler en önemli nedenidir.Viral etkenler ile olan hepatitlere ise viral hepatit adı verilir.Viral…
Evde Gebelik Testi mi? Kan Tahlili mi?
Gebelik şüphesinde kullanılan iki yöntemdir,evde gebelik testi ve kan tahlili. Bunlardan hangisi güvenilir sonuç verir.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com