Kan Kültürü Testi Nedir? Kan Kültürü Ne Zaman İstenir?

22.06.2018 08:00 | Güncelleme: 03.05.2020 10:13
Kan Kültürü kanda bakteriler veya maya mantarlarının varlığını araştırmak ve mikroorganizmaları tanımlamak için kullanılır.Özellikle hastanede yatan ve ateşi yükselen hastalardan istenen bir testtir.Yoğun bakım hastalarından da ateş ve genel durum bozukluğu olduğunda enfeksiyon şüphesi ile sıklıkla istenir.
Kan Kültürü Testi Nedir? Kan Kültürü Ne Zaman İstenir?
A

Kan Kültürü Testi Nedir?

Kan Kültürü kanda bakteriler veya maya mantarlarının varlığını araştırmak ve mikroorganizmaları tanımlamak için kullanılır.
Genel olarak hastalardan  iki veya daha fazla sayıda kan kültürü istenmektedir.
Kan kültürü  hastanede yatan hastalardan, ateş gibi belirtiler olduğunda varsa enfeksiyon varlığını araştırma amacıyla istenmektedir.
Hastanede yatan hastalarda; bakteriler, maya mantarları gibi mikroorganizmaların, sistemik etkiler yaratabilen sepsise yol açmasından kuşku duyulan durumlarda, doktorlar kan kültürü isteyebilir. Kan kültürü, damardan alınan kan numunesinin özel şişelere eklenerek otomatik cihazlarda inkübe edilmesi işlemidir.Ortalama 1 hafta boyunca 37 derecede kuluçkaya bırakılan şişelerde herhangi bir enfeksiyon etkeni varlığı olduğunda cihaz pozitif üreme uyarısı vererek alarm verir.İlgili şişeden alınan örnek ise insan kanlı ve EMB besiyerleine ekilir ve enfeksiyona sebep olan mikroorganizma izole edilir.Kan kültür testi mikrobiyoloji laboratuvarlarınd ayapılmaktadır.

Kan kültürü sepsis şüpesinde sıklıkla istenen bir testtir.

Sepsis Belirtileri:

Sepsis şüphesinde, hastada aşağıdaki belirtiler görülebilir:

1.Üşüme,titreme, ateş
2.Bulantı veya kusma
3.Hızlı soluma,hızlı kalp atışları( taşikardi)
4.Bilinçte bulanıklık
5.İdrar miktarında azalma
6.İleri evrelerde ise, kan basıncı giderek düşebilir.

VZV IgG Testi Hangi Durumlarda Yapılmalıdır?
VZV IG G, suçiçeği ve zona hastalıklarının tanısı için yapılan bir testtir.
Amonyak Yüksekliği
Amonyak testi, çeşitli karaciğer hastalıklarının neden olduğu Reye sendromu tanısında, asit-baz bozukluğu, şuur bulanıklığı, kusma, davranış ve bilinç değişikliği gibi durumlarda ve yenidoğanda…
Demir Bağlama Kapasitesi Nedir?
Toplam demir bağlama kapasitesi kısa adı ile TDBK serumdaki demir bağlayan bölgelerin ne dereceye kadar,demirle doyurulabildiğini ölçen bir tahlildir.
Tükürük Testi İle 15 Dakikada Kalp Krizi Teşhisi Koyulabiliyor
Tükürük testleri son yıllarda giderek popüler oluyor.
10 Soru ve Cevapta Tiroid Hastalıkları,Tiroid Testleri (ST3,ST4,TSH) ve Tiroid Testlerinin Yorumlanması
Tiroid bezi hastalıkları ve tiroid hastalıkları tanısında kullanılan testler hakkında Tahlil.com’a sıkça sorular geliyor.Tahlil.com olarak başka hiçbir sitede bulamayacağınız ve tiroid…
Özefagus Manometri Nedir?
Özefagus; yediğimiz besinleri mideye götüren içi boş, boru şeklinde organımızdır.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com