Sedimentasyon Testi Yüksekliği : (ESR'nin Yüksek Olması Nedir?

11.05.2019 12:05 | Güncelleme: 04.02.2020 04:27 | Yazar: Başak Pırıl Gökayaz
Bu makalede,Sedimentasyon testi diğer adıyla da  ESR testi yüksekliği, prosedürü ve sonuçların ne anlama gelebileceğine değiniyoruz. Ayrıca prosedürün olası risklerini de açıklıyoruz. Sedimentasyon (ESR) tetsi  hakkında detaylı bilgi almak için makalemize göz atmayı unutmayın.
Sedimentasyon Testi Yüksekliği : (ESR'nin Yüksek Olması Nedir?
A

Sedimentasyon (ESR testi), kırmızı kan hücrelerinin bir kan örneğinin dibine ne kadar çabuk çöktüğünü gösteren eritrosit sedimantasyon hızını ölçer. Doktorlar, belirli bir hastalığı teşhis etmek için test sonuçlarını kullanamazlar, çünkü birçok farklı sağlık durumu ESR'nin yüksek veya düşük olmasına neden olabilir.

Doktorlar ESR testini spesifik olmayan bir test olarak adlandırır, çünkü yalnızca vücutta enflamatuar aktivitenin varlığını veya yokluğunu doğrular. Doktorlar genellikle tanı koymak için ESR test sonuçlarının yanı sıra diğer laboratuvar testleri, klinik bulgular ve kişinin sağlık geçmişini kullanırlar.

İnflamasyon genellikle enfeksiyon, kanser veya otoimmün bir hastalık gibi altta yatan tıbbi durumların bir sonucu olarak vücutta oluşur.

Doktorlar ayrıca, aşağıdaki gibi koşulların nasıl ilerlediğini veya tedaviye nasıl yanıt verdiğini takip etmek için Sedimentasyon (ESR) testini kullanırlar.

 • romatoid artrit, eklemlerde iltihaba neden olan otoimmün bir hastalıktır
 • temporal arterit, bir tür kan damarı iltihabı
 • polimiyalji romatika, temporal arteritin bir komplikasyonu
 • sistemik vaskülit, kan damarları astarı iltihabı

Prosedür

Sedimentasyon (ESR)testi, bir kan örneğindeki kırmızı kan hücrelerinin veya eritrositlerin dipte yerleşme oranını ölçer. Bu çökelme sürecine sedimantasyon denir.

Bir doktor, bireyin damarından az miktarda kan alacak ve bir laboratuvara gönderecektir. Orada, laboratuar teknisyenleri kanı, kırmızı kan hücrelerinin yavaş yavaş çökeceği dikey bir test tüpüne aktaracaktır. Bu, üstte kan plazması olan berrak, sarımsı bir sıvı bırakacaktır.

Testin sonucu, 1 saat sonra tüpün üstündeki plazma miktarına bağlı olacaktır. Ölçüm, saat başına milimetre (mm / saat) olacaktır.

Kırmızı kan hücreleri inflamatuar koşulları olan kişilerde daha hızlı bir oranda çöker. Bu koşullar vücutta inflamatuar bir süreci tetikler, bu da kandaki protein sayısında bir artışa neden olur. Bu artış, kırmızı kan hücrelerinin bir araya toplanmasına ve daha hızlı çökmesine neden olur.

Kırmızı kan hücreleri daha hızlı çöken insanlar, doktorlara tıbbi bir durumun mevcut olabileceğini belirten ESR değerlerini yükseltecektir.

Sonuçlar

ESR testinin sonucu, 1 saat sonra test tüpünün üst kısmında kalan plazma miktarıdır.

Test belirli bir duruma özgü değildir, bu da doktorların sonuçları doğru bir teşhis koymak ve bireyin bir hastalığı olup olmadığını belirlemek için diğer klinik bilgilerin yanında kullanmaları gerektiği anlamına gelir.

ESR sonuçları için normal referans aralığı erkekler için 1-13 mm/saat ve kadınlar için 1-20 mm/saat'dir. Bu değerler kişinin yaşına bağlı olarak da değişebilir. Standart aralığın dışında ESR sonuçları olan kişiler tıbbi bir duruma sahip olabilir.

Düşük Sedimentasyon (ESR) Testleri:

Düşük ESR değerleri olan kişiler aşağıdaki hastalıklara sahip olabilir:

 • orak hücre anemisi, kırmızı kan hücrelerinin şeklini etkileyen bir hastalıktır
 • lösemi, kan hücresi kanseri
 • yüksek kırmızı kan hücresi sayısı
 • konjestif kalp yetmezliği
 • kandaki protein fibrinojeninin düşük seviyeleri
 • hiperviskozite, kan yoğunluğunda bir artış
 • çok yüksek beyaz kan hücresi sayısı

Orta Derecede Yüksek Sedimentasyon (ESR) Test Sonuçları:

Orta derecede yüksek bir ESR her zaman bir sağlık durumuna işaret etmeyebilir.

Bununla birlikte, ESR değeri biraz yüksek olan kişilerin aşağıdaki koşullardan birine sahip olması mümkündür:

 • romatoid artrit
 • anemi, az sayıda kırmızı kan hücresi
 • tiroid hastalığı
 • böbrek hastalığı
 • makrositoz gibi kırmızı kan hücresi anormallikleri
 • lenfoma gibi bazı kanser türleri
 • tüberküloz, bir tür akciğer enfeksiyonu
 • kemik enfeksiyonu
 • kalp enfeksiyonu
 • sistemik bir enfeksiyon

İleri Derecede Yüksek Sedimentasyon (ESR) Test Sonuçları:

100 mm/saatin üzerinde olan son derece yüksek bir ESR değeri, bu koşullardan birine işaret edebilir:

 • multipl miyelom, plazma hücresi kanseri
 • Waldenstrom makroglobulinemi, beyaz kan hücresi kanseri
 • temporal arterit veya polimiyalji romatika
 • lökositoklastik vaskülit, kan damarı iltihabı ile sonuçlanan bir alerjene tepki

Doktorlar genellikle şüpheli tanıyı doğrulamak için ESR test sonucunu diğer test sonuçlarıyla karşılaştırırlar. Ayrıca, bir kişinin yaşadığı belirtileri ve bulguları ve kişisel ve aile sağlık geçmişini de düşüneceklerdir.

Riskler

ESR (Sedimentasyon) testi  basit ve hızlıdır, tamamlamak sadece birkaç dakika sürer. Bu işlem son derece güvenli ve az risk içermektedir.

Testi yaptıran insanların koluna iğne girdiğinde hafif bir ağrı hissedebilirler. Bazı insanların cildi iğne delerken hafifçe kanar ve diğerleri geçici olarak bayılacakmış hissi veya baş dönmesi hissedebilir.

Testten sonra, insanların delinen yerinde küçük bir çürük olabilir veya kolda hafif bir ağrı hissedebilir, bu da birkaç gün sürebilir. Daha hassas insanlarda, bu morarma hematoma dönüşebilir.

Sonuç

Anormal ESR değerleri olan kişilerde her zaman tedavi gerektiren sağlık durumu söz konusu değildir. Hamilelik, menstruasyon veya ilerleyen yaş nedeniyle biraz daha yüksek seviyeler de ortaya çıkabilir.

Oral kontraseptif, kortizon, aspirin ve A vitamini gibi bazı ilaçları alan kişiler de olağandışı test sonuçlarına sahip olabilirler.

Tıbbi olmayan bir neden veya altta yatan tıbbi durumun test sonucunu etkilediği durumlarda, doktorlar genellikle tanı koymaya yardımcı olmak için ikinci bir ESR testi ve diğer test türlerini isterler.

Doktor, birisinin tıbbi bir durumu olduğu sonucuna varırsa, duruma özgü bir tedavi reçete etmesi muhtemeldir. Tedavi aşağıdakileri içerebilir:

 • enfeksiyonun olduğu yerde antibiyotik
 • (NSAID), steroid olmayan anti-enflamatuar ilaçlar, örneğin ibuprofen, diklofenak ve selekoksibin
 • metilprednizolon ve deksametazon gibi kortikosteroid ilaçlar

NSAID'ler ve kortikosteroidler iltihabı tedavi eden ilaçlardır.

Sonuç

Normal aralığın dışında bir Sedimentasyon (ESR) test sonucu mutlaka endişe kaynağı değildir. Anormal sonuçların bazı tıbbi olmayan nedenleri vardır.

Doktorlar bir ESR testi ile belirli bir tıbbi durumu teşhis edemese de, sonuç vücutta iltihap olup olmadığını belirleyebilir.

Test bir sorun olabileceğini gösteriyorsa, doktorların daha fazla test yapmak istemesi ve doğru bir teşhis yapmak için ek klinik bilgiler almaları gerekecektir.

Kaynak: https://www.medicalnewstoday.com/articles/323057.php
Bu Makale Dr. Cem Argun tarafından gözden geçirilmiştir

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Tahlil Sonuçları Değerlendirme
Tahlil sonucu değerlendirme hizmetimiz ile ilgili sizler için hazırladığımız açıklama ve uyarılarımızı lütfen okuyunuz. Belirtilen kurallara uymanız halinde sitemize sorduğunuz tahlil…
Balgam Tahlili nedir? Balgam Tahlili Neden İstenir?
Balgam tahlili sıkça istenen bakteriyolojik tahlillerden biridir. Özellikle akciğer enfeksiyonu şüphesi olan hastalardan istenir. Balgam tahlili ortalama 48 saat içinde sonuçlanmaktadır.Mikrobiyoloji…
Hepatit B Tanısında Hepatit B Testleri Nasıl Yorumlanır?
Hepatit B günümüzde sık görülen bir hepatit türüdür
ELİSA Testleri ve ELİSA Yöntemi
ELİSA testleri denince bir çoğumuzun aklına öncelikle AİDS (HIV) enfeksiyonu tanısında kullanılan testler gelir.Oysa ELİSA yöntemi ile başta Hepatit, Kızamıkçık, Kızamık, Herpes…
Arama Motorumuzu Kullanarak Tahlilleri Araştırabilirsiniz
Tahlil.com da yüzlerce tahlile dair merak ettiğiniz bütün bilgiler yer alıyor. Arama motorumuzu kullanarak merak ettiğiniz tüm tahliller hakkında merak ettiğiniz bilgileri bulabilirsiniz.
İnfluenza (Grip Testi) Testi Nedir?
İnfluenza testleri özellikle grip salgınlarında sıklıkla doktorlarca istenmektedir.İnfluenza testi günümüzde laboratuvarlarda kısa sürede sonuçlanan ve boğazdan ve/veya…
Sperm tahlilinde fruktoz olmaması ne anlama gelir?
Fruktoz bir şeker türüdür.Spermde fruktoz varlığı ise sperm fruktoz testi ile araştırılır.
Hamile Nasıl Kalınır? Hangi Tür İlişkilerde Hamile Kalınmaz? Gebelik Testi Nedir?
Cinseliği yaşamakta çiftler nasıl hamile kalındığı, hangi ilişkilerde hamile kalma olasılığının yüksek ve hangi tür ilişkilerde hamile kalınmayacağını merak etmektedir. Bu konuda Tahlil.com'a…
TIBC Testi Nedir? TIBC Normal Değerleri Nelerdir?
TIBC testi ile kandaki transferin miktarı ölçülür. Bu test özellikle demir eksikliği durumlarında ve demir eksikliğine bağlı anemilerin (kansızlık) tanı, takip ve tedavisinde…
Gebelik Şekeri Testi Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Gebelik şekeri; normalde şeker hastalığı olmayan anne adayının, gebelikle meydana çıkan ve ancak şeker yükleme testi ile tespit edilebilen şeker hastalığıdır.
Homosistein Nedir? Homosistein Yüksekliği ve Normal Değerleri
Homosistein bir aminoasittir. İçeriğinde kükürt bulunur.Vücudunmuzda az miktarda bulunur.Yüksekliği ise kalp hastalığı riskini arttırmaktadır.Bu nedenle kalp hastalığı takibinde…
İdrar Tahlili Nedir? İdrar Tahlil Çeşitleri Nelerdir
İdrar tahlili sıkça istenen ve idrar yolları hastalıkları başta olmak üzere gebelik ve şeker hastalığı gibi durumlarda tanıya yardımcı olan bir tanı yöntemidir. Hemen her laboratuvarda…
Dr. Cem Argun
tahlil.com
tahlil.com