İdrarda Ürobilinojen Yüksekliği Neden Görülür?

22.06.2018 08:00 | Güncelleme: 13.04.2020 02:59 | Yazar: Dr. Cem Argun
İdrar tahlilinde ürobilinojen görülmesi olağan bir durum değildir. İdrar tahlilinde ürobilinojen yüksekliği görüldüğünde bir çok hastalık akla gelebilir.Aşağıdaki yazımızda konuya dair detaylı bilgiler bulabilirsiniz.
İdrarda Ürobilinojen Yüksekliği Neden Görülür?
A

Bu yazımızda idrar tahlilinde ürobilinojen değerinin normal çıkmadığı ve normal değerinden yüksek çıktığı durumların nasıl yorumlanması gerektiği, idrarda ürobilinojen testinin normal değerleri ile, ürobilinojen yüksekliğinde akla gelmesi gereken hastalıklardan bahsetmek istiyoruz.

Ürobilinojen Nedir?

Ürobilinojen bir pigmenttir.Ürobilinojen, bilürübin maddesinin yıkım ürünüdür. Ürobilinojen normalde dışkıda bulunur. Karaciğerden safranın fazla atılımı durumunda ise bağırsaktan emilir ve idrarla atılır.
Safra içeriğinde yer alan bilirübin maddesinin florada bulunan bakteriler vasıtasıyla yıkılması sonrası barsakta oluşmaktadır.Normalde ürobilinojen sterkobilinojene dönüşüp barsaklarımızdan gaita aracılığı ile atılır. Bu yolla atılamayan az miktarda ürobilinojen ise barsak tarafından emildikten sonra kan dolaşımınıa karışır.Karaciğere geçer ve yine safra yoluyla atılır. Düşük oranda bir ürobilinojen ise böbreklere ulaşıp idrar yoluyla da vücudumuzdan atılır. Normalde idrarda düşük oranlkarda olabilen ürobilinojenin yüksekliği ise karaciğerde yüksek oranda bilirübin oluştuğunu gösterir ki bu da normal bir durum değildir.

İdrarda Ürobilinojen Normal Değeri Nedir?

İdrarda normal ürobilinojen değeri 1 mg/dl’di
Bazı laboratuvarlar ise normal değeri başka bir birim üzerinden değerlendirebilir. İdrar tahlilinde 16  umol/L’nin altındaki sonuçlar normal idrar ürobilinojen değerini gösterir.
İdrarda ürobilinojen seviyesi bazı laboratuvarlar da saptanan ürobilinojen değerine göre 1 pozitif (+), 2 pozitif (++), 3 pozitif (+++), 4 pozitif (++++) olarak da raporlanabilir.
İdrarda ürobilinojen değeri nasıl rapor edilse de önemli olan gerçeklik idrarda ürobilinojen değerinin yüksek olmasının normal bir durum olmayıp bazı hastalıkjları düşündürebileceğinin bilinmesidir.

İdrarda Ürobilinojen Testi Nasıl Yorumlanır?

İdrar tahlilinde ürobilinojen görülmesi olağan bir durum değildir. Tahlilde ürobilinojen yüksekliği çıktığında doktorunuz bunun nedenine  yönelik muayene ve tahliller üzerinde yoğunlaşır.
İdrarda ürobilinojen değerinin yüksek çıkması bazı hastalıkların habercisi olabilir.
Hemogram (tam kan sayımı), karaciğer fonksiyonlarını gösteren biyokimyasal kan tahlilleri, karaciğeri görüntüleyen ultrasonografi muayenesi başlıca tahlillerdir.

İdrarda Ürobilinojen Yüksekliği Hangi Durumlarda Görülür?

İdrar tahlilinde ürobilinojen görülmesi beklenen bir tahlil sonucu değildir.
İdrarda ürobilinojen düzeyinde artmaya yol açan bazı hastalıklar aşağıda belirtilmiştir.

Siroz, akut hepatitin iyileşme dönemi,
Hepatitin erken dönemi, karaciğer nekrozu 
Bazı ciddi enfeksiyonlar,
Kalp yetmezliği, 
Bazı toksik ajan ve ilaçların gereğinden çok kullanılması,
Kolanjitis( safra yollarında enfeksiyon)
Dokularda kanama sonrası,
Kabızlık durumları,
Pernisiyöz anemiler,
Kurşun zehirlenmesi
Bazı ateşli hastalıklar

İdrarda Ürobilinojen Yüksekliği Çıktığında Hangi Doktora Gidilmelidir?

Bu tahlil sonucunun idrarda yüksek çıkması durumunda dahiliye ve/veya gastroenteroloji doktorlarına baş vurabilirsiniz.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Tahlil Sonuçlarınızı Sorarken Referans Değerleri Belirtiniz
Sitemize tahlil sonucu soran okurlarımızın tahlil sonuçları ile birlikte sormak istediği sonucun raporda belirtilen referans değerini de yazmaları gerektiğini belirtmek istiyoruz.
HBs Ag Pozitif Olması Nedir ?
HBs Ag testinin  pozitif olması  hepatit B virüsü ile karşılaşılmış olduğunu gösterir. Bu test sonucu normal değildir. Kan tahlilinde HBs Ag pozitifliği görüldüğünde…
Monosit Nedir? Monosit Yüksekliği Neden Görülmektedir?
Monosit bir lökosit (beyaz kan hücresi, akyuvar ) türüdür. Monosit hemogram (tam kan sayımı) paremetrelerinden biridir.Tam kan sayımımında monosit değeri veya yüzdesi yüksek…
Kreatinin Testi Nedir?
Kreatinin, kasların metabolizma atığı olup karaciğerde parçalanarak vücuttan uzaklaştırılmaktadır
Biyokimya Laboratuvarı ve Klinik Biyokimya Nedir?
Biyokimya bitki, hayvan ve mikroorganizma biçimindeki bütün canlıların yapısında yer alan kimyasal maddeleri ve canlının yaşamı boyunca sürüp giden kimyasal süreçleri…
Gaitada(Dışkıda) eritrosit (rbc) görülmesi neden olur?
Gaitada eritrosit görülmesi olağan bir durum değildir.
Direkt Bilirübin Yüksekliği Nedir? Direkt Bilirübin Yüksekliği Nedenleri:
Direkt bilirübin yüksekliği yetişkinlerde ekseriyetle tıkanma sarılığında görülmektedir.
Sedimentasyon Testi Yüksekliği : ESR'nin Yüksek Olması Nedir?
Bu makalede,Sedimentasyon testi diğer adıyla da  ESR testi yüksekliği, prosedürü ve sonuçların ne anlama gelebileceğine değiniyoruz. Ayrıca prosedürün olası risklerini…
Alerjen Spesifik IgE Testi
Vücudumuz zararsız maddelere karşı normal olmayan bir şekilde duyarlılık gösterebilir.
Orak Hücre Anemisi ve Tanısı
Alyuvarlar diğer adıyla da eritrositler kanımızı oluşturan elemanlardandır.Eritrositler hemoglobin maddesi taşımaktadırlar.Orak hücre anemisi de hemoglobin yapısındaki bozukluklardan biridir.
AİDS (HIV) ELİSA Testleri Ne Zaman Sonuç Verir? HIV Şüphesinde En Hızlı Tanı Testi Nedir?
Şüpheli cinsel ilişki sonrası AİDS (HIV)  korkusu nedeniyle ELİSA testi yaptıran veya yaptırmak isteyenler AİDS (HIV) ELİSA Testlerinin ne zaman sonuç verdiğini ve HIV şüphesinde…
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com