İdrarda Ürobilinojen Yüksekliği Neden Görülür?

22.06.2018 08:00 | Güncelleme: 13.04.2020 02:59 | Yazar: Dr. Cem Argun
İdrar tahlilinde ürobilinojen görülmesi olağan bir durum değildir. İdrar tahlilinde ürobilinojen yüksekliği görüldüğünde bir çok hastalık akla gelebilir.Aşağıdaki yazımızda konuya dair detaylı bilgiler bulabilirsiniz.
İdrarda Ürobilinojen Yüksekliği Neden Görülür?
A

Bu yazımızda idrar tahlilinde ürobilinojen değerinin normal çıkmadığı ve normal değerinden yüksek çıktığı durumların nasıl yorumlanması gerektiği, idrarda ürobilinojen testinin normal değerleri ile, ürobilinojen yüksekliğinde akla gelmesi gereken hastalıklardan bahsetmek istiyoruz.

Ürobilinojen Nedir?

Ürobilinojen bir pigmenttir.Ürobilinojen, bilürübin maddesinin yıkım ürünüdür. Ürobilinojen normalde dışkıda bulunur. Karaciğerden safranın fazla atılımı durumunda ise bağırsaktan emilir ve idrarla atılır.
Safra içeriğinde yer alan bilirübin maddesinin florada bulunan bakteriler vasıtasıyla yıkılması sonrası barsakta oluşmaktadır.Normalde ürobilinojen sterkobilinojene dönüşüp barsaklarımızdan gaita aracılığı ile atılır. Bu yolla atılamayan az miktarda ürobilinojen ise barsak tarafından emildikten sonra kan dolaşımınıa karışır.Karaciğere geçer ve yine safra yoluyla atılır. Düşük oranda bir ürobilinojen ise böbreklere ulaşıp idrar yoluyla da vücudumuzdan atılır. Normalde idrarda düşük oranlkarda olabilen ürobilinojenin yüksekliği ise karaciğerde yüksek oranda bilirübin oluştuğunu gösterir ki bu da normal bir durum değildir.

İdrarda Ürobilinojen Normal Değeri Nedir?

İdrarda normal ürobilinojen değeri 1 mg/dl’di
Bazı laboratuvarlar ise normal değeri başka bir birim üzerinden değerlendirebilir. İdrar tahlilinde 16  umol/L’nin altındaki sonuçlar normal idrar ürobilinojen değerini gösterir.
İdrarda ürobilinojen seviyesi bazı laboratuvarlar da saptanan ürobilinojen değerine göre 1 pozitif (+), 2 pozitif (++), 3 pozitif (+++), 4 pozitif (++++) olarak da raporlanabilir.
İdrarda ürobilinojen değeri nasıl rapor edilse de önemli olan gerçeklik idrarda ürobilinojen değerinin yüksek olmasının normal bir durum olmayıp bazı hastalıkjları düşündürebileceğinin bilinmesidir.

İdrarda Ürobilinojen Testi Nasıl Yorumlanır?

İdrar tahlilinde ürobilinojen görülmesi olağan bir durum değildir. Tahlilde ürobilinojen yüksekliği çıktığında doktorunuz bunun nedenine  yönelik muayene ve tahliller üzerinde yoğunlaşır.
İdrarda ürobilinojen değerinin yüksek çıkması bazı hastalıkların habercisi olabilir.
Hemogram (tam kan sayımı), karaciğer fonksiyonlarını gösteren biyokimyasal kan tahlilleri, karaciğeri görüntüleyen ultrasonografi muayenesi başlıca tahlillerdir.

İdrarda Ürobilinojen Yüksekliği Hangi Durumlarda Görülür?

İdrar tahlilinde ürobilinojen görülmesi beklenen bir tahlil sonucu değildir.
İdrarda ürobilinojen düzeyinde artmaya yol açan bazı hastalıklar aşağıda belirtilmiştir.

Siroz, akut hepatitin iyileşme dönemi,
Hepatitin erken dönemi, karaciğer nekrozu 
Bazı ciddi enfeksiyonlar,
Kalp yetmezliği, 
Bazı toksik ajan ve ilaçların gereğinden çok kullanılması,
Kolanjitis( safra yollarında enfeksiyon)
Dokularda kanama sonrası,
Kabızlık durumları,
Pernisiyöz anemiler,
Kurşun zehirlenmesi
Bazı ateşli hastalıklar

İdrarda Ürobilinojen Yüksekliği Çıktığında Hangi Doktora Gidilmelidir?

Bu tahlil sonucunun idrarda yüksek çıkması durumunda dahiliye ve/veya gastroenteroloji doktorlarına baş vurabilirsiniz.

Kan Testi Nedir? Kan Testi Çeşitleri Nelerdir?
Kan testi birçok hastalığın tanısında gerek tanı koymak gerekse tanıya yardımcı koymak amacıyla doktorlar tarafından istenen tıbbi tahlillere verilen genel isimdir. Doktorlar hastalardan şüphelendikleri…
Biyokimya Kan Tahlili Parametreleri Nelerdir?
Biyokimya tahlilleri, pek çok parametreden oluşan geniş kapsamlı test grubudur.Biyokimya kan tahlili parametrelerini birlikte inceleyelim.
İdrar Kültürü Nasıl Verilir? İdrar Kültürü Alma Tekniği
İdrar kültürü, idrar yollarında enfeksiyon etkeni olup olmadığını araştırmak amacıyla yapılan değerli bir tahlildir.İdrar kültürünün nasıl verileceği konusunda aşağıdaki…
24 Saatlik İdrar Örneklerinin Toplama Yöntemi ve Örnek Toplarken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Doktorlar bazı durumlarda hastalarından 24 saatlik idrar örneklerini toplayıp tahlil için biriktirmelerini ister. Bu işlem öncesi, hastaneden, laboratuvardan veya eczaneden toplama kaplarını…
Kanda Trombosit Düşüklüğü (Trombositopeni) Nedir?
Trombosit (PLATELET)kemik iliğinde yapılan bir çeşit kan hücresidir.Kanda trombosit düşüklüğü ise normal bir durum olmayıp trombositopeni olarak bilinir.
Kolesterol Yüksekliği: Kimler Kolesterol Testi Yaptırmalı?
Kolesterol her hücrede bulunan ve vücudumuz için gerekli bir moleküldür.Ancak kolestorolün kanda normalin üstünde olması istenen bir durum değildir.Kolesterol…
MR Tahlili İle Hangi Bölgelerin İncelemesi Yapılabilir?
MR tahlili ile bir çok organın radyolojik incelemesi yapılabilmektedir. Bu bölgelerin ne olduğunu aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz.
RUT Testi (Rapid urease test) Neden Yapılır?
RUT testi için kan, dışkı veya mide dokusundan biyopsi ile alınan örneklerle yapılır.
HDL (High Density Lipoprotein) Nedir?
HDL (High Density Lipoprotein), "yüksek yoğunluklu lipoprotein" anlamına gelmektedir
ANA Testi Nedir?
ANA testi, kişinin kendi bağışıklık sistemine karşı bir antikor geliştirdiğinde istenen bir testtir.
FSH ve LH Hormonlarının Görevi Nedir?
FSH ve LH hormonları her iki cinste de  üreme fonksiyonları ile ilgilidir.
Hepatit Nedir? Hepatit Tanısında Tahliller Nelerdir?
Viral Hepatit halk arasında sıkça sarılık olarak da nitelenen günlük hayatımızda sıkça duyduğumuz ve sıkça karşımıza çıkan bir hastalıktır. Ülkemizde bir çok…
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com