IGF-1 Testi (İnsülin Benzeri Büyüme Faktörü-1) Nedir?

29.08.2018 10:02 | Güncelleme: 11.05.2020 09:46 | Yazar: Dr. Cem Argun
IGF-1 testi ( İnsülin Benzeri Büyüme Faktörü-1) büyüme bozukluklarının nedenlerinin araştırılmasında genellikle endokrinoloji uzmanlarınca istenen bir tahlildir.
IGF-1 Testi (İnsülin Benzeri Büyüme Faktörü-1) Nedir?
A

IGF-1 Testi Nedir?

IGF-1 testi ( İnsülin Benzeri Büyüme Faktörü-1) büyüme bozukluklarının nedenlerinin araştırılmasında genellikle endokrinoloji ve/veya çocuk endokrinoloji  uzmanlarınca istenen bir tahlildir. Somatomedin C de IGF-1 testinin diğer adıdır.
IGF-1 beyinde hipofiz bezinin işlevleri ve varsa bozukluk hakkında da fikir vermektedir.Ancak bu tahlil büyümede etkin olan Growth Hormon ( GH) eksikliği tanısı yönünden ise  bilgi vermemektedir. IGF-1 testi genellikle GH stimülasyon testi ile beraber istenmektedir.
IGF-1test değerleri ile GH değerleri, GH  duyarsızlığına dair de bilgi verebilir. IGF-1 testi yavaş büyüme ya da  ve boy kısalığı  ile birlikte GH eksikliği görülenlerde istenen bir tahlil yöntemidir.Ekseriyetle GH stimülasyon testi ile beraber değerlendirilir.
IGF-1,  hipofiz bezinin az çalıştığından şüphelenilen hastalar ile büyüme hormonu tedavisi görenleri takip etmek amacıyla da çalışılan bir tahlil yöntemidir.

IGF-1 Düşüklüğü Hangi Durumlarda Olur?

IGF-1 düşüklüğünde  GH eksikliği veya GH’a duyarsızlık olması akla gelir.
Bu tablo çocukta görülürse GH eksikliği boy kısalığına ve/veya gelişme geriliğine etken olmuş olarak düşünülür.
GH içeren ilaçlarla  tedavi uygulanabilir.
Erişkinlerde ise, yaşlanmayla ilgili olarak IGF-1 üretimde azalma görülebilir.Bu sonuç GH eksikliğini veya duyarsızlığını düşündürebilir.

IGF-1 seviyesindeki düşüklük  hipofiz fonksiyonunda bir azalmayla ilişkilidir:Buna hipopitüitarizm adı verilir.
Hipofiz fonksiyonundaki azalma  genetik rahatsızlıklar  nedeniyle de görülebilir.Ayrıca kafa travması, geçirilmiş enfeksiyonlar da hipofiz bezi fonksiyon bozukluğu etkenleri arasındadır.o

IGF-1 düşüklüğü;  beslenme eksikliği, çeşitli koronik hastalıklar ( böbrek, karaciğer vb.) ve yüksek doz östrojen kullanımına da bağlı olabilir.

IGF-1 Yüksekliği Hangi Durumlarda Olur?

IGF-1 yüksekliği, GH hormonu salımında artış olduğunu gösteren bir bulgudur.İnsanlarda GH seviye ve salınımı  gün boyunca değişiklik arz eder. IGF-1 değerleri kandaki gerçek GH miktarını göstermez.Ancak otalama olarak GH üretimini konusunda bilgi verir.
GH ve IGF-1 değerlerinin birlikte yüksek olması, gebelikte ve ergenlik dönemlerinde olağandır.
Bunun dışında bu yükseklik hipofiz tümörleri nedeniyle de olabilir.Bu tümürler çoğunlukla benign yani iyi huylu tümörlerden oluşmaktadır. Bu tür bir şüpheli durumda hastayı takip eden doktor hipofiz tümörü varlığı açısından hipofiz mr tahlili isteyebilir.

 

Tahlillerin Normal Referans Değerleri (Referans Aralıkları) Ne Anlama Gelir?
Laboratuvar test sonuçlarına bakınca ne anlıyorsunuz? Referans aralıklarının neler biliyorsunuz? Testteki rakamlar ne anlama geliyor? Bu soruların cevaplarını makalemizi okuyarak öğrenebilirsiniz.
Calcifiol (25-hydroxy-vitamin D) Test Sonucu Hangi Durumlarda Değişir?
Kandaki 25-hydroxy şeklinde olan D vitaminin miktarı besin takviyeleri ve vitaminleri fazla miktarda alındığı durumlarda yükselir.
Prostat Hastalığı Tanısında Sıklıkla Kullanılan Tahlil: Asit Fosfataz
Asit Fosfataz; prostat, kan, karaciğer ve kemik hücrelerinde bulunmaktadır.
Kültür Çeşitleri Nelerdir?
Vücudun herhangi bir yerinden alınan, enfeksiyon olup olmadığını anlamak için yapılan tahlildir.Doktorların numune alınması vücut bölgesi ve hastanın klinik ön tanısına göre…
Hemoglobin ve Hemotokrit Testi
Kanın oksijen taşıma kapasitesini ölçmek adına birlikte istenen testlerdir.
Tüp Bebekte Blastokist Kültürü Nedir?
Gelişen sağlık teknolojisi, beraberinde tüp bebeklerde daha kaliteli sonuçlar elde etmeyi sağlamaktadır.
Çölyak Nedir? Çölyak Şüphesinde Hangi Testler Kullanılır?
Bağırsakta sindirimi sağlayan villus adında yapılar vardır. Çölyak hastalığından şüphe duyulan kişilerden bir takım testler istenir.Bu testler Çölyak hastalığı tanı ve ayırıcı…
Bebekte Hangi Tanılar İçin Topuk Kanı Alınır?
Topuk kanı; yeni doğanların ayaklarının topuk kısmından alınan ilk kandır.
Hipertansiyon Nedir ve Hipertansiyon Tanısında Tahliller
Hipertansiyon kan damarlarında (atardamar ve toplardamarlar) basıncı artıran bir durumdur.
PET - BT Tahlili Nedir? PET-BT Nerede Kullanılır?
PET-BT başta kanser olmak üzere, kalp damar sistemi hastalıkları ve nörolojik hastalıkların tanısında kullanılan ve nükleer tıbbı da ilgilendiren gelişmiş bir tahlil yöntemidirPET-BT…
Dörtlü Tarama Testinde Hangi Değerlere Bakılır?
Dörtlü tarama testi; gebeliğin 15 ile 20. haftaları arasında yapılmaktadır.4 farklı parametre bu testte incelenmektedir.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com