IGF-1 Testi (İnsülin Benzeri Büyüme Faktörü-1) Nedir?

29.08.2018 10:02 | Güncelleme: 11.05.2020 09:46 | Yazar: Dr. Cem Argun
IGF-1 testi ( İnsülin Benzeri Büyüme Faktörü-1) büyüme bozukluklarının nedenlerinin araştırılmasında genellikle endokrinoloji uzmanlarınca istenen bir tahlildir.
IGF-1 Testi (İnsülin Benzeri Büyüme Faktörü-1) Nedir?
A

IGF-1 Testi Nedir?

IGF-1 testi ( İnsülin Benzeri Büyüme Faktörü-1) büyüme bozukluklarının nedenlerinin araştırılmasında genellikle endokrinoloji ve/veya çocuk endokrinoloji  uzmanlarınca istenen bir tahlildir. Somatomedin C de IGF-1 testinin diğer adıdır.
IGF-1 beyinde hipofiz bezinin işlevleri ve varsa bozukluk hakkında da fikir vermektedir.Ancak bu tahlil büyümede etkin olan Growth Hormon ( GH) eksikliği tanısı yönünden ise  bilgi vermemektedir. IGF-1 testi genellikle GH stimülasyon testi ile beraber istenmektedir.
IGF-1test değerleri ile GH değerleri, GH  duyarsızlığına dair de bilgi verebilir. IGF-1 testi yavaş büyüme ya da  ve boy kısalığı  ile birlikte GH eksikliği görülenlerde istenen bir tahlil yöntemidir.Ekseriyetle GH stimülasyon testi ile beraber değerlendirilir.
IGF-1,  hipofiz bezinin az çalıştığından şüphelenilen hastalar ile büyüme hormonu tedavisi görenleri takip etmek amacıyla da çalışılan bir tahlil yöntemidir.

IGF-1 Düşüklüğü Hangi Durumlarda Olur?

IGF-1 düşüklüğünde  GH eksikliği veya GH’a duyarsızlık olması akla gelir.
Bu tablo çocukta görülürse GH eksikliği boy kısalığına ve/veya gelişme geriliğine etken olmuş olarak düşünülür.
GH içeren ilaçlarla  tedavi uygulanabilir.
Erişkinlerde ise, yaşlanmayla ilgili olarak IGF-1 üretimde azalma görülebilir.Bu sonuç GH eksikliğini veya duyarsızlığını düşündürebilir.

IGF-1 seviyesindeki düşüklük  hipofiz fonksiyonunda bir azalmayla ilişkilidir:Buna hipopitüitarizm adı verilir.
Hipofiz fonksiyonundaki azalma  genetik rahatsızlıklar  nedeniyle de görülebilir.Ayrıca kafa travması, geçirilmiş enfeksiyonlar da hipofiz bezi fonksiyon bozukluğu etkenleri arasındadır.o

IGF-1 düşüklüğü;  beslenme eksikliği, çeşitli koronik hastalıklar ( böbrek, karaciğer vb.) ve yüksek doz östrojen kullanımına da bağlı olabilir.

IGF-1 Yüksekliği Hangi Durumlarda Olur?

IGF-1 yüksekliği, GH hormonu salımında artış olduğunu gösteren bir bulgudur.İnsanlarda GH seviye ve salınımı  gün boyunca değişiklik arz eder. IGF-1 değerleri kandaki gerçek GH miktarını göstermez.Ancak otalama olarak GH üretimini konusunda bilgi verir.
GH ve IGF-1 değerlerinin birlikte yüksek olması, gebelikte ve ergenlik dönemlerinde olağandır.
Bunun dışında bu yükseklik hipofiz tümörleri nedeniyle de olabilir.Bu tümürler çoğunlukla benign yani iyi huylu tümörlerden oluşmaktadır. Bu tür bir şüpheli durumda hastayı takip eden doktor hipofiz tümörü varlığı açısından hipofiz mr tahlili isteyebilir.

 

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
SGOT (AST) Testi Hangi Hastalıkların Tanısı İçin Yapılır?
AST vücuttaki tüm hücreler  ve en fazla karaciğer, kalp, kaslar ve böbrekler tarafından üretilir.
Ağır Metal (Toksik Metaller) Tahlili Nedir Nasıl Yapılır?
Bu tahlili belirli ağır metallere aşırı maruziyeti araştırmak, saptamak ve izlemek için  yapılır.
HES Kodu Nedir? HES Kodu Nasıl Alınır?
Hayat Eve Sığar uygulaması ile kontrollü sosyal hayat kapsamında yurtdaşlarımıza özellikle seyahat ve ziyaretlerinde önemli kolaylıklar geliyor.Seyahat izni için bu kodun alınması…
Kadınlarda Kısırlık Tanısına Yardımcı Tahliller Nelerdir?
Kısırlık, yumurta ve sperm hücresinin çeşitli sebeplerden dolayı birleşememesi veya döllenme olayı olsa bile sonrasında gelişmenin olmaması durumudur.Kısırlık araştırmasında kadınlara…
Sedimentasyon Tahlili Nedir? Sedimentasyon Soru ve Cevapları
Sedimantasyon tahlili ile kanda eritrositlerin(alyuvarların) çökme hızları ölçülür. Bu ölçüm sonucuna göre doktorlar bazı hastalıkların nedenleri…
CPK Yüksekliği Nedir? CPK Testi Yüksekliği Nedenleri
CPK testi CK testi olarak da adlandırılabilir. CPK yülsekliği normal bir durum değildir ve bazı hastalıklarda görülebilir.CPK testi, normal değerleri ve yüksekliği konusunda aşağıdaki…
CK Yüksekliği Nedir? CK Testi Yüksekliği Nedenleri
Kanda CK testi CPK testi olarak da adlandırılabilir.Biyokimya laboratuvarlarında damardan alınan kan örneğinden çalışılmaktadır.CK testi sonucunun normal değerlerden yüksekliği farklı…
Kalp Kastalıklarının Tanısında Kullanılan Efor Testi Nedir?
Efor testi en çok koroner yetersizlik (kalbi besleyen atardamarlarda darlık veya tıkanıklık olması) tanısının koyulması amacıyla yapılır.Efor testini kardiyoloji uzmanları yorumlamalıdır.
Anti Gliadin IgG ve IgA Testi (AGA) Nedir?
Anti Gliadin IgG ve IgA Testi gluten enteropatisi (Çölyak hastalığı) hastalığı tanısında kullanılan testlerdir.Bu testler kısaca AGA testi olarak da isimlendirilir.
APTT Testi Nedir? APTT Yüksekliği Hangi Hastalıklarda Görülür?
APTT testi genel olarak pıhtılaşma sisteminin bozukluklarının tanısında kullanılan bir koagulasyon testidir.Hematoloji laboratuvarlarında otomatik cihazlarla yapılır.
Hepatit B Test ve Tahlilleri Nasıl Yorumlanır?
Hepaptit B hastalığı akut veya kronik olarak gözlemlenebilir. Yapılan kan tahlil sonuçlarına göre doktorlar hastalığın seyri ve takibi yönünden bilgi sahibi olur. Hepatit B…
Glutene Duyarlı Enteropati (çölyak hastalığı) Testi Nedir ?
Gluten enteropatisi olarak da bilinen Çölyak Hastalığı tanısında klinik bilgiler ve muayene bilgileri ile birlikte laboratuvar testlerinde gerek bulunmaktadır.Bu yazımızda glutene duyarlı…
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com