İmplant Kimlere Uygulanır?

25.07.2018 12:13 | Güncelleme: 08.09.2020 01:28 | Yazar: Biyolog Nesibe Şanaldı Alpoğlu
İmplant; diş kaybı olduğunda yerine yapay diş uygulamasıdır. Çene kemiğine yerleştirilen bu dişin; kemik ve hücrelerle bağlantı kurması beklenir ve süreç sonunda vücudun sıradan bir parçası gibi davranır.
İmplant Kimlere Uygulanır?
A

İmplant; diş kaybı olduğunda yerine yapay diş uygulamasıdır. 
Aparatlarla diş sabitlenir.

İmplant Kimlere Uygulanabilir?

İmplantın uygulanabilmesi için; çene ve diş yapısı uygun olmalıdır. 
Sonuç olarak implantın belli bir genişlik ve yüksekliğe sahip olması gerekir.

Kişinin ağız yapısı kemik eksikliği sebebiyle implanta uygun değilse, ekleme ve yumuşak doku greftleme teknikleri ile uygun hale getirilir.

İmplant yapımında en önemli unsur, kişinin kemik gelişimini tamamlamış olmasıdır. Çünkü gelişmekte olan çene kemiğine uyguladığında, çene yapısı geliştikçe destek olan dişlerin yerleri genişlerken, implant diş sabit kalır ve kenarlarında boşluklar oluşabilir. Bu da implantın sağlam olmamasını sağlar ayrıca istenilen görüntünün yakalanma ihtimalini de ortadan kaldırır. Bu sebeple implant uygulanacak kişinin kemik gelişimini tamamlamış olması son derece önemlidir.

Diş eksikliğinin sebebi, çürük diş olanlara da implant tedavisi uygulanabilir.

Protez Kullanan Kişilerde İmpant Uygulaması

İmplant, temelde eksik dişi tamamlamak için uygulanır. Ancak hareketli yada sabit protez kullanılan hastalara da önerildiğini duyarız. Bunun sebebi, protezin tutunması ve sabitlenmesi için gerçek dişe ihtiyaç duyulmasıdır. İşte bu durumda kullanılacak uygun ve sağlıklı bir gerçek diş eksikliği varsa, bu durum implant tedavisi ile giderilir.

İmplant Nasıl Uygulanır?

İmplant uygulamasında kişiye lokal anestezi yapılır. Çene kemiğine titanyum kökenli suni diş yerleştirilir. Çene kemiğine yerleştirilen bu dişin; kemik ve hücrelerle bağlantı kurması beklenir ve süreç sonunda vücudun sıradan bir parçası gibi davranır.

İmplant Başarısını Düşüren Unsurlar Nelerdir?

Sigara, implant başarısını en çok düşüren unsurdur. Bunun sebebi, sigara tüketiminde ağız içindeki faydalı bakteriler ölür, hücreler işini doğru yapamaz hale gelir. Yani implantın gerçek diş gibi davranma süresi uzayabilir. Veya sigaradan dolayı güçsüzleşen çene dokusu, implantı sabitlemekte zorlanabilir. Ancak bu sigara içen bireylere implant uygulanmayacağı anlamına gelmez. Çene ve diş yapısı uygun olan herkes bu tedaviden faydalanabilir.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Tüp Bebek Tedavisi Kaç Kez Denenir?
Doç. Dr. Ulun Uluğ tüp bebek tedavisinde deneme sınırı  bebek tadavisinin kaç kez denenebileceği konusunda  bilgi verdi.
Çay mı? Kahve mi?
Ülkemizde en çok tüketilen sıcak içecekler çay ve kahvedir.Çay ve kahve arasındaki sağlık yönünden farklar da sıklıkla merak edilen bir konudur.Bu yazımızda…
Saç Ekimi Sonrası Süreç
Günümüz şartlarında kişinin psikolojik olarak kendini iyi hissetmesi ve kendiyle barışık olması fiziksel görüntüsüyle sıkı bir bağlantı içindedir.
Atropin Nedir ?
Atropin, güzel avrat otu isimli bitkiden elde edilen bir maddedir.
Çocuklarda Güneş Kremi Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Tatil denince ilk akla gelen güneşlenmek ve yüzmektir. Ancak bu faaliyetleri yaparken güneşten yeteri kadar D vitamini alırken; fazla ışığına maruz kalarak yan etkilerinden de korunmak…
Karabuğday Nedir? Nasıl Kullanılır? Hangi Hastalıklarda Faydalıdır?
Karabuğday; nemli ve ılıman bölgelerde yetişen, besleyici, kolay sindirilen, hafif bir bitki tohumudur. Zengin içeriği sayesinde besleyici olmakla birlikte, pek çok hastalık için…
Ağrılar Kesmede Doğal Yöntem; Karanfil
Karanfil; yağmurlu ve sıcak iklimlerin, ağaçta yetişen bir bitkisidir. Afrika kökenli bu bitki, ülkemizde seralarda, süs bitkisi olarak üretilmektedir.
Bebeklerde Demir İlacı Nasıl Kullanılır?
Demir; vücutta kırmızı kan hücrelerinin oksijen taşıması neticesinde hücrelerin ve organların doğru şekilde çalışmasını sağlayan, hayati değeri olan bir mineraldir.
Yazın Ne İçmeli?
Yaz sıcaklarıyla birlikte vücuttan su atımı hızlanır. Bu durumda bol sıvı tüketilerek kaybedilen sıvı yerine konmalıdır. Peki bu takviye sadece su olarak mı yapılmalıdır?
Yosun Yağı Ne İçin Nasıl Kullanılır?
Yosun, suyun altında ve üstünde yetişen bir bitkidir. İçeriğinde zengin vitamin ve mineraller bulunur. Hatta bu zengin içeriği sayesinde, bazı uzak doğu ülkelerinde besin…
Bebeğin Ek Gıdıya Severek Alışması
Yaşamın ilk 6 ayında bebeğin ihtiyacı olan tüm vitamin, mineral, su ve besin ögeleri, bebeğe tam olarak anne sütünden sağlanmaktadır. Henüz kendi sindirim ve boşaltımını öğrenmekte…
İncirin Faydaları Nelerdir?
İncir; ülkemizde de yetişen, bu sebeple bulunma zorluğu çekilmeyen, vitamin, mineral bakımından oldukça zengin besinlerdendir. Mevsiminde tazesi tüketilebileceği gibi, mevsimi…
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com