Kemik Sağlığında Ülke Durumu

19.03.2018 08:21
Kemik sağlığı hemen herkesin fikrinin olduğu bir konudur
Kemik Sağlığında Ülke Durumu
A

Kemik sağlığı hemen herkesin fikrinin olduğu bir konudur. Yani toplum olarak bir bilinç oluşmuştur. Ancak istatistikler gösteriyor ki; bu bilinç sadece zihinlerle ve sözlerle sınırlıdır aslında pratikte kullanımı çok da fazla değil. Verilere göre her 3 saniyede bir, kırık vak'ası meydana geliyor ve bunların büyük çoğunluğu maalesef kemiklerin en sağlam olması beklenen 15-30 yaş aralığında görülüyor. Kısacası; en sağlıklı diye nitelendirilen kemikler dahi kolayca kırıldığına göre, kemik sağlığı bilinci henüz hayata yansıtılmamıştır.

Kadınlarda kemik yoğunluğu daha azdır. Menopoz döneminde ise hormonal etkilerle bu yoğunluk daha da azalır ve şayet gençlikte yeteri kadar sağlamlaştırılmaz ise hayat kalitesi düşük olan bir yaşlılık dönemi geçirilir. Zaten fiziksel olarak bu duruma meyilli olan kadınların, gençlik çağlarında daha iyi beslenmeleri muhakkak hayat boyu sağlıklı kemiklere sahip olmalarını kolaylaştıracaktır.

Peki kemik güçlenmesi için nasıl beslenmek gerekir?

Güçlü kemiklerin kaynağı olan vitaminler; magnezyum, potasyum, omega3, vitamin D, vitamin A, kalsiyumdur.

Vitamin A; kemik gelişimi ve büyümesine katkı sağlar. A vitaminince zengin besinler; süt, balık, karaciğer, brokoli, kivi, erik, incir, turunçgillerdir.

Magnezyum kemiklerin sağlıklı gelişimini sağlar. Magnezyumca zengin besinler; baklagiller, tahıl, koyu yeşil yapraklı sebzeler, yağlı tohumlardır.

Kalsiyum kemikler için bir bağlantı aracıdır ve güçlenmede en önemli unsurdur. Kalsiyumca zengin besinler; süt ve süt ürünleri, balık,  fıstık, badem, ceviz gibi kuru yemişler, brokoli, kurutulmuş meyveler, soya fasulyesi ve baklagiller.

Potasyum; kemik sağlamlığı için önemlidir günlük tüketim miktarı 3,5 gram olmalıdır. Potasyum zengini besinler; kuru kayısı, yeşil yapraklı sebzeler, somon balığı, avokado, yoğurt.

K vitamini kemikleri korur. K vitaminince zengin besinler; yine yeşil yapraklı sebzeler, ıspınak, maydonoz, şalgam, karaciğer, soya, kuşkonmaz, tahıl, tereyağı, peynir, bamya, kivi, yeşil çay, yaban mersini, havuç, kuru erik.

D vitamini kalsiyum emilimini artırır ve kemikleri güçlendirir. D vitamini zengini besinler; ton balığı, somon balığı, sardalya, balık yağı, yulaf ezmesi, tereyağı, yumurta sarısı.

Şeker Hastaları Bayramda Dikkatli Olmalı
 Bayramın gelmesiyle birlikte, özellikle geleneksel yemeklerimizin ve tatlılarımızın misafirliklerde sunulması şeker hastaları için büyük bir zorluk oluşturmaktadır
Pankreas ve İşlevi Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Pankreas, vücutta karın boşluğunun hemen üst kısmında yer alan hassı ve uzun bir organdır
Patoloji Nedir,Patolog Kimdir? Genel Bilgiler:
Patoloji Bilim Dalı ve Patoloji laboratuvarlarının çalışma alanı sıklıkla tam olarak bilinmez
Oruç Tutan Şeker Hastaları
Ramazan ayında oruç tutacak Şeker hastalarının oruç tutarken dikkat etmesi gereken unsurları sizler için derledik
Egonuza 'Dur' Deyin!
Kişi sosyal ilişkilerinde çoğu zaman çıkmaz bir duruma girdiğini ve ilişkiyi bir türlü yürütemediğini düşünür
Göz Altı Morluklarından Nasıl Kurtulabiliriz?
Daha çok kadınlarda görülen gözaltı morluğu yoğun bir iş günü, uykusuz kalma, stres, bilgisayar veya televizyon ekranına fazla bakma gibi etmenlerin işaretidir
Yeşil Çay ve Faydaları
Yeşil çay, yaklaşık olarak milat öncesi 3000'li yıllara kadar dayanan eski tarihli bir içecektir
Bebeğimizin Boy Uzaması Normal mi?
Çocukların ergenlik dönemine kadar sürekli boyları uzar ancak bu boy uzaması ergenliğe kadar yıllık 3 cm’den azsa bir uzmanla danışmanız gerekir
Kanserlerde Beslenme
Kanserin beslenme alışkanlıkları ile ilişkili olabileceği konusunda çeşitli görüşler vardır
Aile Hekimliği Nedir?
Aile hekimliği, ülkemizde de kullanılan ve hastalıkların erken tanı ve tedavi takibi için geliştirilmiş bir yöntemdir
Çocuğunuz Aşırı Duygusalsa Ne Yapılmalı?
Çocuklar da yanı yetişkinlerde olduğu gibi duygu durum bozukluğu yaşayabilir veya yaşanan olaylara aşırı tepki gösterebilirler
Ramazanda Nelere Dikkat Edilmeli ?
Ramazan ayında dikkat edilmesi gereken önemli bir konu nasıl beslenmemiz gerektiğidir
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com