Kışın Nasıl Egzersizler Yapılmalıdır?

12.12.2017 09:55 | Güncelleme: 15.04.2020 03:54
Kış saati uygulamasının kalkması ve artık daha hava aydınlanmadan, karanlık havalarda hayata başlamak zorunda olmak maalesef psikolojileri olumsuz yönde etkilemektedir.
Kışın Nasıl Egzersizler Yapılmalıdır?
A

Kış saati uygulamasının kalkması ve artık daha hava aydınlanmadan, karanlık havalarda hayata başlamak zorunda olmak maalesef psikolojileri olumsuz yönde etkilemektedir. Tabii bu etkiyle insanların hareketleri daha çok azalmış ve isteksizlikler meydana gelmiştir. Ancak, vücudun spor yapma gereksinimi her zaman devam eden bir ihtiyaçtır. Bu sebeple başlamak zorla da olsa, yapınca son derece keyif verecek basit sporları ihmal etmemek çok önemlidir. Bu sayede hem vücudu daha çok ısıtmış ve daha zinde bir gün geçirmiş olacaksınız.

Peki kış sporları yaparken nelere dikkat edilmelidir?

Egzersizlerden önce ısınma hareketleri büyük öneme sahiptir. Vücutta ağrıların meydana gelmesini engellediği gibi, yağ yakımını da hızlandırır. Yazın zaten sıcak havadan dolayı vücut daha esnektir ve kısa süreli esneme hareketleri kolaylıkla ısınmanızı sağlar. Ancak kışın, soğuktan büzülmüş vücudu açmak bir nebze daha zordur. Bu sebeple kış sporlarında ısınma hareketleri biraz daha yoğun yapılmalıdır. Ayrıca spor sonrasında da terlemiş olan vücudu aniden soğuk havanın etkisine bırakmamak için, esneme hareketleriyle vücut yavaş yavaş soğumaya bırakılmalıdır.

Açık hava yürüyüşleri tercih edilmelidir. Kışın zaten az olan güneş ışığından yararlanmak, sağlık için çok önemlidir. Bu sebeple özellikle gün ortalarında bir miktar güneş ışığı alabilmek için yürüyüşler tercih edilebilir.

Zor gelen sporlar, çabuk sıkılmanızı ve spordan soğumanızı sağlar. Bu sebeple bıkmamaya özen gösterecek şekilde setler halinde spor yapmayı tercih edebilirsiniz. Örneğin, 15 mekik çekip 1 dakika dinlenmek suretiyle 45 mekik hareketi vücudunuzun günlük hareket ihtiyacını karşılayacaktır. 

Kış sporlarında çokça ihmal edilen durumlardan biri de sıvı alımıdır. Soğuk havalardan dolayı daha az susamışlık hissi olur ve kişiler su içmeyi ihmal eder. Ancak unutulmamalıdır ki, metabolik işlemlerin devam etmesi için suya her zaman ihtiyaç vardır. Özellikle spor yapan kişiler daha fazla sıvı kaybettiğinden muhakkak bol su tüketmelidir. Kışın dışarıda yapılan sporlarda içinizi ısıtmak için termosla tükettiğiniz bitki çaylarınız da bu konuda size yardımcı olacaktır.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Baba Olmak İçin En İyi Yaş 20-30 Yaşlar Arasıdır
Erkekler için bebek sahibi olmak hemen hemen ergenlikten sonra ömür boyu mümkündür ancak uzmanlara göre en uygun yaş 20-30 yaşlar arasıdır
Çocuklarda Ateş Yükseldiğinde Neler Yapalım?
Çocuk ve bebeklerde sık görülen yüksek ateş anne ve babaları endişelendirir
Kan Şekeri Düşmesi Nedir? Böyle Bir Durumda Neler Yapılmalı?
Herhangi bir nedenle vücutta glikoz eksildiği zaman ortaya çıkan durumdur
Aniden Sinirlenme Gizli Şekerin Belirtisi
Gizli şeker, şeker hastalığının ortaya çıkmadan önceki evresidir
Sağlıklı Gelişim İçin Çocuklarınız Toprakla Oynasın!
Yapılan araştırmalar, hızla betonlaşan şehirlerde hastalıkların çok daha hızlı yayıldığını ve bağışıklığın kırsal kesimlere göre çok daha düşük olduğunu gösteriyor
Aç Kalarak Sağlıklı Zayıflayamazsın!
Diyetin başarılı olabilmesi için beslenme şeklinin bireye uygun olması ve kişinin gün boyu aç kalmaması gerekir
Koşmak mı Yürümek mi Daha Sağlıklıdır?
Bazı araştırmacılar koşmak ve yürümek arasında hangisinin daha sağlıklı olması konusunda yaptıkları araştırmalarda yürümenin daha sağlıklı olduğu sonuçlarına varmışlardır
Ayak Krampları Nasıl Önlenebilir?
Kasların istemsiz bir şekilde kasılmasına kramp denilir
Obezite Birçok Hastalığın Ana Sebebi
Obezite vücutta aşırı yağ artımıyla ortaya çıkan bir hastalıktır
Yumurta Kalp ve Damar Hastalıklarının Riskini arttırır mı?
Yumurta kolesterol açısından çok zengin bir besin kaynağıdır ve büyük bir yumurta ortalama 210 mg kolesterol içerir
Uzun Yolculuklarda Bacak Sağlığını Korumanın Yolları Nelerdir?
Uzun yollar, özellikle dolaşım sorunu olan kişilerin en büyük kabusudur
Yaşlandıkça Daha Çabuk Acıkıyoruz
Yemek yemek herkese iyi gelir
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com