Kısırlık Tanısında Selektif Salpingografi

25.08.2017 09:39 | Güncelleme: 03.05.2020 09:27
Çiftlerin, bebek sahibi olamamasının sebeplerinden biri de, kadının tüplerinde oluşan tıkanıklıktır.
Kısırlık Tanısında Selektif Salpingografi
A

Çiftlerin, bebek sahibi olamamasının sebeplerinden biri de, kadının tüplerinde oluşan tıkanıklıktır. Gebeliğin oluşması için önce sorunun belirlenmesi gerekir. Bu sebeple, teknolojik gelişimler bu durumu yakından ilgilendirir.

HSG; tüp tıkanıklığı tespitinde en sık kullanılan yöntemdir. Bu yöntem, ağrılı olduğu için, hasta kendini kastığında da tüpler açık olduğu halde kapalı görülebilir. Bu yöntem, yanlış pozitiflik ihtimali taşır.Yeni geliştirilen selektif salpingografi yönteminde ise; hasta ağrı duymaz ve çok daha kesin sonuçlar alır. Tüpün sadece uç kısmımı ve ya devamının da mı tıkalı olduğunu gösterir. Bu yöntem tanı yöntemidir, kesinlikle tedavi amaçlı değildir.

 

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Beta HCG Testi ve Gebelik İle İlgili Soru ve Cevaplar
Beta HCG Testi kanda yapılan güvenilir bir gebelik testidir. Tahlil.com uzmanlarına Beta HCG testi ve gebelik ile ilgili bir çok soru geliyor.
Evlilik Öncesi Yapılması Gereken Testler Nelerdir?
Evlilik öncesi yapılan testler evlenecek çiftlerin sağlık durumları ve kalıtsal hastalıkları konusunda karşılıklı bilgilenme yönünden önemlidir.
Periferik Yayma (formül lökosit) Tahlili ve Kullanımı
Periferik yayma bir hematoloji testidir. Kan hastalığından şüphelenilen hastalardan kanın şekilli elemanları ve hücrelerinin değerlendirilmesi amacıyla istenen bir tahlildir. Bu tahlil ile kandaki…
Polisitemi Nedir ? Belirtileri ve Tanıda Kullanılan Tahliller
Kemik iliğinde aşırı kan hücresi üretimi, özellikle de kırmızı kan hücreleri olarak da bilinen eritrositlerin sayısında aşırı oranda artış olması Polistemi olarak bilinir
Basofil (Bazofil) Nedir? Basofil Yüksekliği Ne Zaman Olur?
Basofil  lökosit yani akyuvar hücresidir.Kan sayım parametrelerinden biridir.Basofil yüksekliği bir çok nedene bağlı görülebilir.Tek başına basofil yüksekliği…
Holter Testi Nedir? Holter Neden Yapılır?
Holter testi, tansiyon sorunu,nabız veya kalp ritm bozukluğu gibi kalp hastalıkları düşünülen kişilere tanı amaçlı uygulanan bir tahlil yöntemidir.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com