Korona Virüsten Beslenme ile Korunmak Mümkün mü?

27.11.2020 03:12 | Yazar: Biyolog Nesibe Şanaldı Alpoğlu
Beslenmenin etkilerinden sıklıkla bahsederiz. diyetten zihin açılmasına, hastalıklardan korunmadan tedavi kolaylaştırmak kadar pek çok durum, beslenmenin içeriği ile mümkündür. Peki beslenme koronadan da korur mu?
Korona Virüsten Beslenme ile Korunmak Mümkün mü?
A

 Beslenmenin etkilerinden sıklıkla bahsederiz. diyetten zihin açılmasına, hastalıklardan korunmadan tedavi kolaylaştırmak kadar pek çok durum, beslenmenin içeriği ile mümkündür. Peki beslenme koronadan da korur mu?

Korona virüs,ortak belirtisi yüksek ateş olmakla birlikte, her bireyde farklı şekilde ortaya çıkan bir hastalıktır. Kimi çok yoğun öksürük şikayeti, kimi şiddetli eklem ağrıları, kimi ishal ile hastalık tanısı alırken kimi de basit bi baş ağrısı ile geçirir. İşte bu aşamada beslenmenin önemini görürüz.

Korona virüsün herkeste farklı  belirti vermesinin elbette sebebi vardır. Kimin hangi noktası zayıfsa oradan vurur. Tıpkı bağışıklığınız zayıfladıgında en ufak bir durumdan hasta olmak gibi.

Bu sebeple korona virüsten korunmanın en etkili yolu,doğru beslenmek suretiyle bağışıklığı güçlendirmektir.

Beslenme Bağışıklığı Nasıl Etkiler?

Besinlerin içerikleri farklı farklıdır. Bazı besinlerde antioksidan özellik baskınlar. İşte bu besinler bizim için bağışıklığı güçlendiren, korunacak koruyan besinlerdir.

Ayrıca korona virüs, akciğere indiğinde ciddi semptomları da sebep olur. Bu sebeple bağışıklığı güçlendirmenin yanında, akciğer sağlığını da besleyecek besin içerikleri tüketilmelidir.

Korona Virüsten Koruyan Besinler Nelerdir?

Soğan; her derde deva diye de tanıdığımız, antioksidan zengini bir besindir. Korona virüsten korunmada da oldukça etkilidir. Bunun için soğanı çiğ tüketmek gerekir. Üzerine hakiki zeytinyağı ve susmak eklenerek tüketildiğinde ise etkisi katlanmakta ve koronaya karşı ciddi savaş açılmaktadır.

Sarımsak; yine soğuk algınlığında da vazgeçilmez ürünümüz olan sarımsak tabii ki korona Virüsten korunmada da karşımıza çıkıyor. Yine oldukça zengin bir antioksidan üründür.

Zerdeçal; zerdeçal özellikle soğuk algınlığında etkili olmasıyla bilinir. bu sebepledir ki korona virüs tedavisinde de oldukça etkilidir.

Ev yoğurdu ve turşu; bu besinler bulundurdukları probiyotikler sayesinde yararlı bakterileri desteklerken; özellikle turşu suyunun asidik özelliği sayesinde virüslere karşı ciddi bir savaş unsurudur.

Korku Hayatı Kolaylaştırır, Fobi Zorlaştırır!
Korku ve Fobi kavramları anlamca oldukça farklı anlamlara gelseler de genellikle aynı anlamı niteleyen kavramlar olarak kullanılırlar
Gebelikte Kabızlık Nedir?
Gebelerde çok sık  görülen kabızlık anne adaylarınıda sıklıkla rahatsızlığa yol açmaktadır
Meme Muayenesi Nasıl Yapılır?
Kişinin kendini meme muayenesi yapması, meme kanseri bilincini oluşturmak ve erken teşhis için önemli bir noktadır
İdrar Kaçırma (İnkontinans)
Normal bir mesane idrar depolama ve istenildiği zamanda boşaltma işlevine sahiptir
Kişiye Uygun Antibiyotik Nedir?
İnsanda pek çok hastalığın etkeni olan bakterilerle çoğu kez antibiyotiğin kullanıldığı ilaç tedavisi ile mücadele edilir
Kıskançlık Paranoyaları Çiftler Arasındaki İlişkide Önemli
Özellikle çiftler arasında en çok kıskançlık paranoyaları sıklıkla görülmektedir
Sahte Gebelik
Çocuk sahibi olma konusunda obsesyona sahip kadınlar cinsel ilişkiye girmemesine rağmen kendilerini hamile bıraka biliyorlar
SOĞUK ALGINLIĞI
Soğuk algınlığı, burun akıntısı, boğazda kaşınma hissi ve burun akıntısı ile başlayan belki de en sık bilinen virüslerin sebep olduğu bulaşıcı bir hastalıktır
GRİP AŞISI NE ZAMAN YAPILMALI?
Okulların açılmasıyla grip şikayetleri artmaya başlamaktadır
Mide Tembelliği Neden Yaşanıyor ?
Mide tembelliği alınan besinlerin normal sürede hazmedilememesi durumunda ortaya çıkar
Plastik Cerrahi Nedir?
Plastik cerrahi, estetik olarak veya sağlık gerekçesiyle vücut dokularının şekli üzerinde cerrahi yöntemle değişiklik yapan bölümdür
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com