Lökosit Esteraz Testi Nedir?

Yayın Tarihi : 2019/01/12 17:23 • Güncelleme Tarihi : 2023/04/18 13:40 • Yazar: Uz.Dr. Cem Argun

Lökosit esteraz testi idrar yolu enfeksiyonlarının araştırılmasında doktorlara önemli bilgiler veren bir idrar testidir. Tek başına enfeksiyonun etkenini ortaya koymaz ancak enfeksiyon varlığı yönünden bilgi verir. İdrar kültürü gibi ilave testler ile birlikte kombine edilmelidir.

Lökosit Esteraz Testi Nedir?

Lökosit Esteraz Testi Nedir?

Lökosit esteraz testi idrar yolu enfeksiyonlarını araştırmak  ve tanı koymak amacıyla doktorlarca sıklıkla istenen bir idrar tahlil yöntemidir. Lökosit esteraz testinde, akyuvarlar( lökosit, beyaz kan hücreleri) ve diğer enfeksiyon belirtileri araştırılır. Bu test biyokimya laboratuvarlarında çalışılmaktadır.

Lökosit Esteraz Testi Nasıl Yapılır?

Lökosit esteraz testi için temiz bir idrar örneğine ihtiyaç vardır.Temiz bir idrar örneği tercih edilir.
İdrar örneğininin temiz olması için tahlil öncesi laboratuvar yetkilileri hastalarına steril bir idrar kabı verirler. Bazı merkezlerde idrar örneğinin uygun alınması için numune alınmadan önce ıslak mendilli bir temizleme kiti verilebilir.

Lökosit Esteraz Testi Ne Zaman Yapılır?

Lökosit esteraz testi idrar örneği verdikten sonra hemen test edilir.
Alınan idrar örneğine bir çubuk batırılır. Bu çubuk ile idrar reaksiyona girer ve lökosit esteraz idrarda bulunuyorsa çubukta renk değişimi olur.

Lökosit Esteraz Testi Vermeden Önce Özel Bir Hazırlığa Gerek Var mıdır?

Lökosit esteraz testi öncesi özel bir hazırlığa gerek yoktur.İdrar örneğini temiz olarak vermek yeterlidir.

Lökosit Esteraz Testi Neden Yapılır?

Lökosit esteraz, idrar yollarında enfeksiyon göstergesi olan lökositlerin (akyuvarlar,beyaz kan hücreleri) varlığını akla getiren lökosit esteraz enzimini tayin etmek için kullanılan bir tarama testidir.

Lökosit Esteraz Testi Nasıl Yorumlanmalıdır?

Bu tahlilde lökosit esteraz varlığı idrar yolu enfeksiyonu geçirdiğiniz anlamına gelebilir.Lökosit esteraz testi pozitif ise idrar örneği, akyuvarlar (lökositler) ve enfeksiyon varlığını gösteren mikroorganizmaların araştırılması için mikroskopik yöntemler kullanılarak incelenmelidir.Gerek görülür ise hastadan idrar kültürü örneği de alınabilir. Tek başına lökosit esteraz testi ile idrar yollarında enfeksiyon tanısı koymak ve antibiyotik tedavisi başlamak uygun bir yöntem değildir.

Lökosit Esteraz Testi Normal Değeri Nedir?

Normalde lökosit esteraz testi negatif olmalıdır.Lökosit esteraz testinin pozitif olması ise normal değildir.İdrar yolu enfeksiyonu varlığı yönünden bilgi verebilir.
Anormal bir sonuç olası idrar yolu enfeksiyonu olduğunu gösterir. İdrar yolu enfeksiyonun kesin tanısı için ise en doğrusu idrar kültürü tahlili de istenmesidir bu testin pozitif çıktığı durumlarda.

Lökosit Esteraz Test Hangi Durumlarda Pozitif Çıkar?

İdrar yolu enfeksiyonları

Aşağıdaki Durumlarda İdrar Yolu Enfeksiyonu Olmasa da Test Pozitif Çıkabilir:

  • Vajinal Trichomonas enfeksiyonu (trichomoniasis gibi)
  • Vajinal sekresyonlar (kan veya ağır mukus akması gibi)


Aşağıdaki Durumlarda İdrar Yolu Enfeksiyonu Varlığı Olsa da Test Negatif Çıkabilir:

  • Yüksek protein seviyesi
  • Kanda yüksek C vitamini seviyesi bulunduğu duurmlar

Bu konuya dair bir sorunuz varsa siz de uzmanlarımıza 7/24 Soru sorabilirsiniz.Soru sormak için tıklayın.Yorumlar

Yorum
?