Medikal Esrar Nedir?

17.05.2016 03:49 | Güncelleme: 09.07.2020 05:40
Medikal esrar kullanımı aslında pek de doğru bir kullanım değlildir.Tıbbi amaçlarla hastanın tedavisi için  doktorların onayı ile ilaç kullanımı olarak medikal esrarı tanımlayabiliriz.
Medikal Esrar Nedir?
A

Medikal esrar kullanımı aslında pek de doğru bir kullanım değildir. Esrar içeriğinde bulunan ve bazı hastalıklarda etkin işlevi olduğu saptanan TCH maddesinin ilaçlarda varlığı o ilacın medikal esrar olarak anılmasına neden olmuştur. Aynı etken maddeye sahip olsalar da TCH içerikli ilaç ile esrar aynı şey değildir. O nedenle medikal esrar yerine TCH etkenli ilaç olarak isimlendirilmesi çok daha doğru olacaktır. 

Kenevirin (esrarın)  etken maddeleri delta-9-tetrahydrocannabinol (THC) ve cannabidol (CBD)  olarak bilinir.
Bu maddeler kanser tedavisinde doktor onayı ile kullanılabilir.Kronik ağrısı olanlarda destek olarak kullanılması en yaygın kulalnımıdır.
Aynı zamanda psikolojik nedenlere bağlı yeme bozuklukları,  kronik bulantı ve kusma şikayetleri, depresyon ve kanser tedavisind ekullanılan bir takım ilaçların yan etkilerinden muzdarip olanlara da kullanılabilmektedirler.
Söz konusu ilaçlar sprey halinde kullanılmaktadır.

Bu ilaçlar ancak doktorlar tarafından kırmızı reçete ile yazılmakta olup doktor kontrolü altında kullanılmalıdır.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Tüp Bebekte Mikroçip Teknolojisi
Mikroçip; spermler arasında en kaliteliyi seçen bir teknolojidir
Bebeği Emzirirken Nelere Dikkat Edilmeli?
Bebeği emzirmeye başlamadan önce ellerin temiz olması önemlidir.
Gebelikte Antidepresan Kullanılır mı?
Seçici Serotonin Geri Alım Koruyucusu (SSRI), sık kullanılan antidepresanların açılımıdır. Antidepresan ilaçların gebelik sırasında kadınlar tarafından kullanılıp kullanılmayacağı…
Stres Kaynaklı Ağrılardan Kurtulma Yolları Nelerdir?
Stres, birçok hastalığın tetikleyicisi olduğu gibi yaşanan vücut ağrılarının çoğunun da kaynağı olarak gösterilmektedir.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com