Meslek Hastalığı Nedir?

02.02.2018 10:08
Meslek hastalıkları sigortalının çalıştığı veya yaptığı işin niteliğinden dolayı tekrarlanan bir sebeple veya işin yürütüm şartları yüzünden uğradığı geçici veya sürekli hastalık, bedensel veya ruhsal özürlülük hali olarak tanımlanmaktadır
Meslek Hastalığı Nedir?
A

Meslek hastalıkları sigortalının çalıştığı veya yaptığı işin niteliğinden dolayı tekrarlanan bir sebeple veya işin yürütüm şartları yüzünden uğradığı geçici veya sürekli hastalık, bedensel veya ruhsal özürlülük hali olarak tanımlanmaktadır.

Gelişmekte olan bir ülke olarak günümüzün minimum 3’ te 1’ ini ve hayatımızın %40 ‘ını işte geçiriyoruz. Ortalama %80 imiz de ağır ve tehlikeli işlerde çalışıyor. Bu durum meslek hastalıklarının çalışanlara etkisinin daha da artmasına sebep olmakta.

Fakat kayıtlara baktığımızda meslek hastalığının oranlarını çok düşük olduğunu görüyoruz. Bunun sebebi bu konuda farkındalığın çok düşük olması ve kayıtlara girilmemesidir. Çalışanlar olarak bu konuda bilgilenmeli ve etrafımızı bilgilendirmeyi bir görev olarak görmeliyiz.

Yapılan araştırmalarda birçok çalışma alanında meslek hastalığı tehlikesi ile karsı karşıya kalmakta olduğumuzu göstermektedir. Meslek hastalıklarını sınıflandırmamız gerekirse.

 

-Gürültü, titreşim, aydınlanma, ısı, nem, tozlar, radyasyon, basınç gibi fiziksel etkilere maruz kalarak

- Madenler, solventler, zehirli gazlar, asit ve alkaliler, pestisitler, plastik maddeler, tozlar gibi kimyasal maruziyetlerinde.

-Brusella, şarbon, veba, KKKA, gibi biyolojik risk durumlarında

-İş güvencesizliği, gelecek kaygısı, iş stresi, şiddet gibi psikolojik durumlarda

-Uzun çalışma süreleri, yorgunluk, duruş bozuklukları, ağır yük taşıma ve kaldırma gibi ergonomik bozukluklarda meslek hastalıklarına sebep olmaktadır.

Bu durumlarda çalışana meslek hastalığı tanısı SGK İl Müdürlüğüne bireysel başvuruyla, yetkili bir hastaneye sevk ile konur.Tanı konduktan sonra işverene giderek, SGK’ya başvurması istenir. İşveren  bildirim yaptıktan sonra. İşyeri teftişleri, analizler ile bir dosya tamamlama süreci başlar. Dosya SGK Meslek Hastalıkları Tanı Kurulu’na gider, onaylanırsa bir iş göremezlik oranı belirlenir. Oran yüzde 10’u geçerse iş göremezlik ödeneği bağlanır ve meslek hastalığı kesinleşirmiş olur.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Çocuklar da Strese Girer!
Yapılan araştırmalar ve uzman görüşleri yetişkinlerin geçirdiği hastalıkların pek çoğunun nedeni baş edilemeyen stres hali olduğu yönündedir
Yeni Dönem Teknolojisi Fiziksel Olarak Değişime Sebep Oluyor mu?
Teknolojinin gelişmesi pek çok cihazın kullanımını da değiştirdi
Dudak Nemlendiricinize Bağımlı mısınız?
Dudaklar oldukça ince deri tabakasına sahiptir ve sürekli olarak dış ortamla temas halindedir
Bebeği Emzirirken Nelere Dikkat Edilmeli?
Bebeği emzirmeye başlamadan önce ellerin temiz olması önemlidir
Bebeklerde Gaz Sorununa Pratik Çözümler
Yeni doğan bebeklerde  görülen ön önemli sıkıntı bir türlü bitmek bilmeyen gaz ağrılarıdır
Bilinçsiz Mantar Yemek Zehirlenmelere Yol Açabilir
Mantar, besin olarak tüketilebilen türlere sahip olduğu gibi oldukça zehirli türleri de içerisinde barındıran bir canlı grubudur
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com