Amniyosentez Nedir?

22.10.2016 10:24 | Güncelleme: 06.05.2020 02:20
Gebelik boyunca bebek amniyotik sıvı ile çevrilidir.
Amniyosentez Nedir?
A

Gebelik boyunca bebek amniyotik sıvı ile çevrilidir.Bu sıvıda bulunan hücreler doğumdan önce bebeğin sağlığı ile ilgili önemli bilgiler edinmemize yardımcı olur.

Amniyon sıvısının alınma işlemine amniyosentez denmektedir.Bu işlem ilk olarak 1880 ‘li yıllarda anne karnında amniyon sıvısı artmış bebeklerin tedavisinde kullanılırken;1950’li yıllarda yaygın olarak genetik endikasyonlarda kullanılmaya başlanmıştır.

Günümüzdede fetal hastalıkların tanısında kullanılmaktadır. Bu uygulama 15-20. haftalarda anne karnından iğne yardımıyla 15-20cc amniyon sıvısı alınarak yapılmaktadır ve işlem sırasında ultrasonografi kullanılmaktadır.Ultrasonografi sayesinde iğnenin bebeğe zarar verme olasılığı düşürülmektedir. Amniyosentez uygulaması 30-60 saniye sürmektedir.

Bu işlem için anestezi gerekmemektedir. Steril bir ortamda doğru ellerle yapılması önemlidir. İşlem sonrası antibiyotik kullanılmamaktadır. Amniyosentez işemi sonrası bebeğin kalp atımlarının belli bir süre kontrolü önemlidir.

                                                                                                           

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Hamile Olduğumu Kaç Günde Anlarım?
Korunmasız cinsel ilişki sonrası hamile kalınıp kalınmadığı sıklıkla merak edilen bir konudur. Korunmasız ilişki sonrası kadınlar hamile olup olmadıklarını merak eder.Hamile olduğunu kaç günde…
Preimplantasyon Genetik Tanı (PGT) Nedir?
PGT; tüp bebek yöntemiyle oluşturulan embriyonun kromozomal olarak yapı ve sayı bakımından incelenmesidir.
Kanda Bakılan Down Sendromu Testi
Down sendromu genetik bir hastalıktır.Down swndromu tanısında çeşitli testler kullanılmaktadır.
IVP (Damardan Boya ile İdrar Röntgen) Nedir?
İdrar yollarının görüntülenmesinde kullanılan bir yöntem olan IVP'nin açıklaması damardan boya ile idrar röntgenidir.
Keton Değeri Tek Başına Ne İfade Eder?
Keton değeri, kan tahlili ile yapılan bir analizdir. Tek başına keton değerinin normalin dışında olmasının bir anlam ifade edip etmediği de merak edilen bir konudur.
ANA Pozitifliğ IFA Testinde Hangi Durumlarda Görülür?
ANA testi özellikle immunolojik sistemi ilgilendiren otoimmun hastalıkların tanı ve takiplerinde sıklıkla başvurulan bir tahlil yöntemidir.ANA testi en güvenilir olarak IFA(Indirect Immunofluorescence…
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com