Amniyosentez Nedir?

22.10.2016 10:24 | Güncelleme: 06.05.2020 02:20
Gebelik boyunca bebek amniyotik sıvı ile çevrilidir.
Amniyosentez Nedir?
A

Gebelik boyunca bebek amniyotik sıvı ile çevrilidir.Bu sıvıda bulunan hücreler doğumdan önce bebeğin sağlığı ile ilgili önemli bilgiler edinmemize yardımcı olur.

Amniyon sıvısının alınma işlemine amniyosentez denmektedir.Bu işlem ilk olarak 1880 ‘li yıllarda anne karnında amniyon sıvısı artmış bebeklerin tedavisinde kullanılırken;1950’li yıllarda yaygın olarak genetik endikasyonlarda kullanılmaya başlanmıştır.

Günümüzdede fetal hastalıkların tanısında kullanılmaktadır. Bu uygulama 15-20. haftalarda anne karnından iğne yardımıyla 15-20cc amniyon sıvısı alınarak yapılmaktadır ve işlem sırasında ultrasonografi kullanılmaktadır.Ultrasonografi sayesinde iğnenin bebeğe zarar verme olasılığı düşürülmektedir. Amniyosentez uygulaması 30-60 saniye sürmektedir.

Bu işlem için anestezi gerekmemektedir. Steril bir ortamda doğru ellerle yapılması önemlidir. İşlem sonrası antibiyotik kullanılmamaktadır. Amniyosentez işemi sonrası bebeğin kalp atımlarının belli bir süre kontrolü önemlidir.

                                                                                                           

Lipid Profili Tarama Testleri Nelerdir? Kimler Yaptırmalıdır?
Lipit profili koroner arter hastalığı ( KAH)  şüphesi olanlarda tarama amacıyla yapılan bir test profilidir.Çoğunukla dahiliye ve kardiyoloji doktorları tarafından kalp hastalığından…
İlk, Orta ve Son İdrar Tahlili Nedir?
İdrar tahlili bir çok hastalığı tespit etmek amacıyla hastalardan istenen en genel tahlillerden biridir.
Gebelikte Kese Ne Zaman Ultrasonda Görülür?
Gebe olan anne adayları gebelik testi sonrası gebelik kesesinin de ultrasonda görülmesini sabırsızlıkla beklerler. Gebeliğin kesin tanısı gebelik kesesinin ultrasonda görülmesiyle…
Tüp Bebek Öncesi Yapılması Gereken Testler
Bebek sahibi olamayan çiftler için tüp bebek imkanı önemli bir umuttur.Tüp bebek öncesi doktorlar çiftlerden bir takım tahliller isterler.
AİDS Tanısı Nasıl Koyulur?
AİDS tanısı için yapılan tahliller günümüzde hemen her laboratuvarda yapılmaktadır.
İdrar Proteini Testi Nedir? Hangi Durumlarda İstenir?
İdrar proteini testi,  idrarda normalde atılmaması gereken ancak  hastalık durumlarında ortaya çıkabilen protein miktarını ölçme amacıyla doktorlarca istenmektedir.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com