Pankreasta Müsinoz Kistadenom nedir? Sezen Aksu’da pankreas kisti varmış.Müsinöz kistadenom hakkında bilgi verir misiniz?

22.06.2018 08:00
Soru
Pankreasta Müsinoz Kistadenom nedir? Sezen Aksu’da pankreas kisti varmış.Müsinöz kistadenom hakkında bilgi verir misiniz?
A

Soru.Benim sorum tahlille ilgili değil.Pankreasta Müsinoz Kistadenom ne anlama gelir.Hayranı olduğum Sezen Aksu’da bu hastalık varmış.Müsinöz kistadenom nedir?
Cevap:Güncel bir konu olduğu için,sorunuzu tahlille ilgili olmamasına rağmen cevaplıyorum.Pankreas midenin arkasında yer alan yaklaşık 15 cm uzunluğunda , sindirim ve hormon salgılama görevi olan bir organdır.Pankreasta organın üzerinde gelişen sıvı içerikli tümörlere kist denir. Pankreas, baş, gövde ve kuyruk olmak üzere üç bölümden oluşur.Kistler bu üç bölümde de oluşabilir. Pankreas kistleri birkaç milimetreden, birkaç santimetre çapa kadar değişebilirler. Çoğu pankreas kisti iyi huyludur, ancak bazıları kanser özellikleri veya eğilimi taşırlar. 

Müsinöz kistadenomlar protein içerikli bir sıvı içerirler ve kanserleşebilme riski taşırlar.Bu nedenle ameliyatla alınmaları gerekmektedir. Pankreas kistleri,pankreasta bulundukları bölgeye göre, karın ağrısı veya sarılık gibi şikayetler oluşturabilir.
Pankreasta bulunan müsinöz kistadenomların yaklaşık üçte biri kanser riski taşırlar.Çoğunlukla orta yaşlı kadınlarda görülürler ve pankreas’ın gövde ve kuyruk kısmında yer alırlar.Pankreas kistlerinin tanısı ultrasonografi, bilgisayarlı tomografi veya MR gibi tahlillerle koyulur. Pankreas kistlerinin tedavisinde kötü huylu olduğu düşünülen kötü huylu kistler ameliyat edierek çıkartılmalıdır. Müsinöz kistadenom pankreastan başka organlarda da görülebilir.Over diğer adıyla kadınlarda yumurtalık da bunun bir örneğidir.

YORUMLAR

| 27.09.2010 07:53

Sezen Aksu'ya acil şifalar.Pankreas kanseri değildir inşallah

| 27.09.2010 07:50

Pankreasta Müsinöz kistadenom konusu ile ilgili bu kadar kısa zamanda güncel bilgi bulmak ne güzel,cevaplayanın eline sağlık...

Kışın Terlemek Normal midir? Kış Aylarında Terleme
Kış aylarında da yazın olduğu gibi terleyenler olabilir
Yediğimiz Besinler Genetik Yapımızı Değiştiriyor mu?
Yapılan bilimsel araştırmalar sonrası insan kanında bitkiye ait genetik materyaller bulundu
Fazla Kilolarınızın Nedeni Diş Çürükleri Olabilir
Günümüzün en yaygın hastalıklarından biri obezitedir
Bayram Tatiline Formda Girmek İçin Ne Yapmalı?
Yazın deniz, güneş cilt üzerinde olumsuz etkiler yapabiliyor
Ramazan Bayramında Nasıl Beslenelim?
Sağlığımızın korunmasında yaşamın her döneminde yeterli ve dengeli beslenme çok önemlidir
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com