Pick Hastalığı Nedir? Pick Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

27.05.2015 07:54
Alzheimer hastalığı kadar sık görülmese de, bir çeşit bunama türü olan Pick hastalığı da sıkça merak edilmektir
Pick Hastalığı Nedir? Pick Hastalığı Belirtileri Nelerdir?
A

Alzheimer hastalığı kadar sık görülmese de, bir çeşit bunama türü olan Pick hastalığı da sıkça merak edilmektir.
Pick hastalığı, Alzheimer hastalığına  göre daha erken yaşlarda başlıyor ve davranış bozukluğunun yanı sıra konuşma ve dil becerisinde bozulmaya da yol açabiliyor.. 
Beyne hasar veren Pick hastalığı, Alzheimer'dan sonra ikinci sıklıkta görülen bir demans türüdür. Son zamanlarda ciddi  bir artış gösteren bu hastalık, beynin ön bölgesinin hasara uğramasıyla  meydana gelir. Kişilik ve sosyal davranış bozukluğu ile konuşma bozukluğu, hastalığın temel belirtileridir.
Beynin etkilenen ön bölgelerinin yapılan  patolojik incelemelerde, bu bölgelerde ağır sinir hücresi kaybı sebebiyle kesilen beyin sert ve lastiksi bir kıvama gelmektedir.. Bu bölgeler belirgin olarak aşırı derecede büzüşme ile küçülür, beynin diğer bölgeleri de hastalığın süresine bağlı olarak zamanla küçülmektedir .
Mikroskopik incelemede bu atrofiye uğrayan beyin dokusunda mutlaka Pick cisimcikleri denen patolojik hücreler saptanmaktadır. Bu sebeple  hastalık bu ismi almıştır.
 Frontal bölge, beynin ön bölgesidir. Burası tüm beynin 1/3'ünü oluşturacak kadar geniş bir bölgedir ve evrimsel gelişimini diğer beyin bölgelerinden sonra tamamlamıştır. Diğer canlı türleri ile kıyaslandığında insanda en geniş ve gelişmiş halini almıştır. Frontal lop beynin en genç, en karmaşık, en az araştırılmış bölgesidir.

YORUM YAP

Yorum yapilmeniz için üye girişi yapmalısınız. Giriş yapmak için tıklayınız...
Burun Akıntısı Nedir?
Burun akıntısı en sık görülen sağlık sorunlarından biridir.Özellikle bahar aylarında daha sık görülür.
Hepatit C (HCV) İle İlgili Bilmeniz Gerekenler Nelerdir?
Hepatit C virüsünün neden olduğu enfeksiyon ile karakterize bir karaciğer hastalığıdır.
Skleroterapi Nedir?
Skleroterapi uygulaması, deri altındaki damarların gereğinden fazla genişlemesiyle oluşan varisin tedavisinde kullanılmaktadır.
Pandemi (Küresel Salgın) Nedir?
Pandemiler, aynı anda az ya da çok enfeksiyon meydana gelen, dünya genelindeki popülasyonlarda keskin bir artış gösteren hastalık durumlarıdır. Genellikle veba veya grip gibi bulaşıcı…
Sperm Yetersizliğinde Nasıl Bir Yöntem İzlenir?
Sperm yetersizliği; spermin, kadın rahminde döllenmeye sebep olamayacak kadar az sayıda olmasını ifade eder.
Raynoud Hastalığı, Belirtileri, Tedavisi Nedir?
Raynoud hastalığı, 1862 yılında Raynoud tarafından keşfedilmiştir.Bu yazımızda Raynoud hastalığı, belirtileri ve tedavisi hakkında detaylı bilgiler bulabilirsiniz.
Karaciğer Yetmezliği ve Öneriler
Karaciğer vücudun fabrikası olarak nitelendirilen ve pek çok enzimsel reaksiyonun gerçekleştiği hayati bir organdır.
Dış Gebelikle İlgili Merak Edilenler
 Dış gebelik; döllenen yumurtanın rahim içine değil de, başka bölgelere yerleşmesidir.
Diyabet Yaşı Küçülüyor
Diyabetin en büyük sebebi, düzensiz beslenme ve hareketsiz yaşam tarzıdır.Günümüzde diyabete yakalananların yaşları da düşüyor.
Şizofreni Nedir ve Belirtileri Nelerdir?
Şizofreni psikiyatrik bir hastalıktır.Her iki cinste de görülebilir.Şizofreni belirtileri, şizofreninin neden meydana geldiği, nedenleri ve şizofreni hastalarına nasıl yardım edileceği gibi…
İnsülin Direnci; Reaktif Hipoglisemi, Gizli Şeker ve Diyabet Habercisidir
İnsülin  pankreasta yer alan  beta hücrelerinden salgılanır. İnsülün direnci oluşumu da istenmeyen bir durum olup  reaktif hipoglisemi ile birlikte diyabet hastalığının…
Kadınlarda Vaijnal Akıntı Neden Olur?
Kadınları rahatsız eden ve biraz da korkutan vajinal akıntılar bazı hastalıkların habercisi olabileceği gibi gündelik vücut faaliyetlerinin sonucunda da oluşabilir
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com