Parmaklarınızı Kütletmeyin!

Yayın Tarihi : 2015/12/31 12:27 • Güncelleme Tarihi : 2022/02/12 14:52 •

Eklem yerlerindeki kütlemeler, kişide bir süre sonra ağrı ve kireçlenmelere yol açmaktadır

Parmaklarınızı Kütletmeyin!

Eklem yerlerindeki kütlemeler, kişide bir süre sonra ağrı ve kireçlenmelere yol açmaktadır. Sürekli olarak kütletilen eklemlerde aşınma ve sonrasında kireçleme oluşur. Bu durum ağrıya ve eklemlerin işlev kaybına neden olur. Başta kütletilen alan rahatlamış gibi hissedilse de bu durum çok daha sıkıntılı bir sürece neden olmaktadır. O nedenle siz siz olun parmaklarınızı ve diğer eklemlerinizi kütletmeyin. 

Kütletmeyi Engellemek Mümkün mü?

Her insan zaman zaman eklemlerini kütletme ihtiyacı hisseder. Bu gayet doğaldır. Ancak anormal olan, bunu bir alışkanlık haline getirmektir. Bazı insanlar, özellikle stresi yoğun yaşadığı dönemlerde bunu bir tik haline getirirler ve sıklıkla uygularlar. Bir rahatlama yöntemi olarak görerek çoğu zaman da bilinçsiz olarak yaparlar. En büyük tehlike bu kişiler içindir. Çünkü kireçleme neredeyse garantidir bu kişiler için. 

Kütletme ihtiyacının hiç hasıl olmaması asıl önemli konudur. Bu sebeple kemik sağlığına özen gösterilmelidir. Sağlıklı ve ihtiyaçları giderilmiş kemikler, böyle durumlara karşı son derece dirençlidir. 

Peki kemik sağlığını nasıl desteklemek gerekir? Öncelikle beslenme bu hususta çok önemlidir. Kalsiyum ve magnezyum bakımından zengin beslenmek, kemiklerin ve eklemlerin ihtiyacını giderecektir. Diger önemli husus ise egzersizdir. Yeterince hareket eden ve efor sarf eden kemik ve eklemler, kütletme ihtiyacı da duymazlar. Ayrıca elleriniz bu meşgaleden payını aldıklarından, artık tiklerinizi en çok kütletilen bölge olan ellerden uzaklaştırmış olacaksınız. 

İnsan vücudunda her organın ve dokunun bir hareket kapasitesi vardır. Siz bu kapasiteyi doldurmadığınızda, o bölge başka şekilde hareketi sağlayacaktır. Bunun en güzel örneği çocuklardır. Çocukların doğasında müthiş bir enerji vardır. Eğer siz bu enerjiyi atması için çocuğa ortam sağlamazsanız, açık havada durdurmaksızın hareket etmesine müsaade ederseniz; bu çocuğun uykusu kaliteli ve algıları açık olacaktır. Ancak çocuk devamlı dur sus diye bastırılırsa, bu çocuk sorunlu ve yaramaz bir çocuk olacaktır. Tüm vücutta böyle, eğer siz fiziksel aktivitelerinizi sınırlandırırsanız, onlar da başka bir yol bulur ve bu hareketi tamamlar.

Bu konuya dair bir sorunuz varsa siz de uzmanlarımıza 7/24 Soru sorabilirsiniz.Soru sormak için tıklayın.Yorumlar

Yorum
?