PTH (Paratiroid) Hormonu Nedir?

22.06.2017 11:43 | Güncelleme: 15.04.2020 08:44
PTH (paratiroid hormon) vücudumuzun kalsiyum metabolizmasını düzenleyen hormondur.Bu hormonun salınımındaki düzensizlikler Endokrinoloji hastalıkları bölümü doktorlarınca tedavi edilmelidir.
PTH (Paratiroid) Hormonu Nedir?
A

PTH vücudumuzun kalsiyum metabolizmasını düzenleyen hormondur. Bu hormon fazla salgılandığında; hiperparatiroidi hastalığı meydana gelir. Az salgılandığında ise;hipoparatiroidi hastalığı görülür. 

PTH böbrek üzerinde etki eder. Bu etkiler; plazmadaki fosfat düzeyini düşürür, kalsiyum değerini arttırır, D vitamininin aktifliğini arttırır.

D vitamini; kemik ve bağırsaklara etki eder. Plazma kalsiyum düzeyini artırır.

PTH yükseldiğinde; hücre içindeki yüksek cAMP düzeyi, böbrek kanallarından kalsiyum emilimini arttırır. Böbrek kalsiyum atılımını azaltır. Fosfat atılımını artırır. Plazma fosfat düzeyini düşürür. Neticede D vitamini aktifliğini artırır.

Beta adrenerjik ajanlar ve plazmanın düşük magnezyum değeri PTH salgısını azaltır.

YORUMLAR

damla.sahbaz | 04.04.2014 07:47

Merhaba. 74 yaşındaki babaanemin hormon sonuçları intact PTH 882,4. Yüksek tansiyon ve kalp yetmezliği oldugu için ameliyattan korkuyor bunun başka bir tadavisi varmıdır ? ޞžimdiden teşekkürler.

Tahlil.Com | 07.04.2014 05:40

Raporda belirtilen referans değerleri de vermelisiniz.Bu konuda sitemizde soru sorma aşamasında sürekli uyarılarda bulunuyoruz.Aşağıdaki bağlantıda detaylı bilgi bulabilirsiniz.


Osteoporoz Tanısında Kullanılan Tahliller Nelerdir?
Osteoporoz; halk arasında kemik erimesi olarak bilinen, daha çok ileri yaş bayanlarda görülen bir hastalıktır.
Diabet Hastalığı Takibinde HbA1c Testi Değerlendirilmesi
HbA1c testi kronik  ve sistemik bir hastalık olan diabet ( şeker hastalığı)  takibinde en önemli tahlil yöntemlerinden  birisidir.
Kırım Kongo Hemorajik Ateş Hastalığı Tahlilleri
Kırım-Kongo Hemorajik Ateş’e keneler tarafından taşınan Nairovirüs isimli bir virüs yol açar.Kırım Kongo Hemorajik Ateş Hastalığı tanıısnda kullanılan çeşitli tahliller vardır.Bu…
PSA Nedir? PSA Testi Kullanımı Nasıldır?
PSA testi üroloji doktorlarınca, prostat hastalıklarının tanı ve tedavisinde erkeklerden sıklıkla istenilen bir laboratuvar testidir.
AFP Testi Neden Yapılır?
Genelde doktorlar tarafından karaciğer, testis ve yumurtalık kanserine, siroz ve kronik hepatititin şüphelendikleri durumlarda söz konusu hastalıkların tanısı için yapılması istenilir.
Kısırlık Tanısında Selektif Salpingografi
Çiftlerin, bebek sahibi olamamasının sebeplerinden biri de, kadının tüplerinde oluşan tıkanıklıktır.
Prolaktin Yüksekliği Nedir? Kimler Prolaktin Testi Yaptırmalı?
Prolaktin hormonu,  beyinde hipofiz bezinin  ön lobundan salgılanan bir hormondur. Kısırlık sorunu yaşayan kadınlar, memelerinden sebepsiz yere süt gelen ve adet düzensizliği…
Aldolaz Nedir? Hangi Durumlarda Aldolaz Yükselir?
Aldolaz glukozun enerjiye dönüşmesininde görevli bir enzimdir.
Üçlü Test Nedir? Üçlü Test Gebelikte Ne Zaman Yapılır?
Üçlü test, gebeliğin 16 ile 18. haftalarında yapılmaktadır.
Homosistein Nedir? Homosistein Yüksekliği ve Normal Değerleri
Homosistein bir aminoasittir. İçeriğinde kükürt bulunur. Vücudumuzda az miktarda bulunur.Yüksekliği ise kalp hastalığı riskini arttırmaktadır.Bu nedenle kalp hastalığı takibinde…
Kanda trombosit sayım 124 çıktı kan sulandırıcı coraspirin içiyorum?
Kanda trombosit sayım 124000 çıktı.Ben kan sulandırıcı coraspirin içiyorum aynı zamanda  son günlerde mantar enfeksiyonu da geçirdim.Enfeksiyonun buna bir etkisi olabilir…
Açlık Kan Şekeri 100 mg/dl Üzerinde İse Şeker Hastalığı Riskiniz Var
Şeker hastalığı eğiliminde olanlar ve şeker hastalarında  insülin direncine bağlı olarak insülin hormonu etkisi yavaşlar.
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com