Sağ Kol Neden Uyuşur?

22.06.2017 11:43 | Güncelleme: 04.04.2021 10:19
Sağ kol, kalp ile doğrudan temas halinde değildir. Haliyle sağ kol uyuşması kalp krizini akla getirmez. 
Sağ Kol Neden Uyuşur?
A

 

Kol uyuşması halkta yaygınlaşmış ve riskli durum olarak bilinmektedir. Aslında organ fark etmeksizin her bölgedeki uyuşmalar risklidir. Çünkü sağlıklı bir vücutta bu tür uyuşmalar hissedilmez. Uyuşmaların sebebi, organa yeterli kan gitmemesinden dolayı yeterince beslenme ve gaz değişiminin olmamasıdır. 

Sol Kol Uyuşması Neden Risklidir?

Sol kol, kalbe kan taşıyan bölgedir. Haliyle bu bölgede meydana gelen bir aksaklık, kalpte bir problem olduğunun göstergesi olabilir. Özellikle kalp krizleri incelendiğinde, hepsinin ortak yönünün sol kol uyuşması olduğunu görmek, tabii ki tesadüf değildir. Ancak unutulmamalıdır ki, her sol kol uyuşması da kalp krizi habercisi değildir. Ancak sebebi ne olursa olsun, mutlaka araştırılmalı ve tedavisi yapılmalıdır. 

Sağ Kol Neden Uyuşur?

Sağ kol, kalp ile doğrudan temas halinde değildir. Haliyle sağ kol uyuşması kalp krizini akla getirmez. 

Uzuv uyuşması; o bölgeye yeteri kadar kan gitmemesinden kaynaklanır. Sağ kol uyuşması ise, pek çok hastalığın habercisi olabilir.

Sinir sıkışması, yeterli ve dengeli beslenmeme, karpal tünel sendromu, inme, şeker hastalığı, iskemik atak; sağ kol uyuşması sebeplerindendir.

Uyuşma hangi uzuvda olursa olsun ihmal edilmemeli ve mutlaka sebebi araştırılmalıdır. Vücut doğru dinlendiğinde, verdiği mesajlar doğru anlaşıldığında pek çok hastalığın tespiti erken dönemde yapılabilir ve tedbirleri alınabilir. Uyuşma da bu mesajlardan biridir. Vücuttaki kan dolaşımının tehlikede olduğunun bilgisini verir. 

Kol Uyuşması Nasıl Giderilir?

Kol uyuşmasının en çok sebebi damar tıkanıklığıdır. Damar tıkanıklığının sebebi ise; kalitesiz beslenme, sigara ve alkol tüketimi, hareketsiz yaşam tarzıdır. 

Yani sebze ağırlıklı; düzenli beslenme sağlanır, düzenli spor yapılır, sağlıklı kiloya ulaşılır ve kötü alışkanlıklar terk edilirse kol uyuşmaları da dahil olmak üzere pek çok hastalık iyileştirilebilir. Ancak tabii ki ileri derecede olan ve mutlaka tedavi gerektiren durumlarda ihmal edilmemeli ve ihtiyaç duyulan tedavi alınmalıdır.


 

Tırnak Batması Nedir? Tedavisi Nasıldır?
Tırnak batması sıklıkla karşılaştığımız ve özellikle hareketli kişilerin yaşam kalitesini  bozan bir hastalıktır
Üstüne Görmek (Üste Görmek) Nedir? Nasıl Anlaşılır?
Üstüne görmek, üste görmek, üstüne adet olmak, yerleşme kanaması gibi ifadeler doğurganlık çağındaki kadınlar tarafından sıklıkla merak edilen konular arasındadır.…
Derin Ven Trombozu (DVT) (Venöz Tromboemboli) (VTE) Nedir?
Derin ventrombozu, venöz tromboemboli damarlarda pıhtı oluşumuna bağlı tıkanıklık oluşturması sebebiyle insan hayatını tehdit eden önemli bir hastalıktır.Bu yazımızda nu hastalığın ne olduğu,…
MS (Multipl Skleroz) Ölümcül müdür? MS Belirtileri ve Tedavisi Nedir?
Bu makalemizden MS hastalığının, belirtilerinin neler olduğunu, tedavi sürecini ve olasıı komplikasyonların neler olabileceğin ve ölümcül olup olmadığını öğrenmeniz mümkündür.
Fıtık Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Toplumumuzda yaygın olarak görülen fıtık, kişide ağrılı bir yaşam ve işlev kaybına neden olmaktadır. Fıtık, bir organın veya dokunun olması gereken bölgenin dışına taşması halinde oluştuğu…
Vertigo Nedir ?
Vertigo,  Latince  ‘dönmek’  fiilinden türemiş, kabaca baş dönmesi ve hareket duygusunun yitirilmesidir. Vertigo bir hastalık olmayıp beraberinde  altta…
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com