Sağlıklı Giyinme Tavsiyeleri

27.02.2018 10:10 | Güncelleme: 25.04.2021 04:20 | Yazar: Biyolog Nesibe Şanaldı Alpoğlu
Kıyafetlerin mevsime uygun olması son derece önemlidir. Bu sayede kıyafete bağlı sorunlar ortadan kaldırılmış olur. 
Sağlıklı Giyinme Tavsiyeleri
A

Kıyafetler gün boyu vücudumuza temas eder. O nedenle sağlık kıyafet seçimi oldukça önemlidir. Kıyafetlerin seçiminde iki önemli husus vardır. İlki kıyafetlerin kumaş kalitesidir. Hava alabilen ve doğal ürün kumaşları en sağlıklısıdır. İkinci husussa kıyafetlerin mevsime uygun seçilmesidir. 

Yazlık Kıyafetler Nasıl Olmalıdır?

Kıyafetlerin mevsime uygun olması son derece önemlidir. Bu sayede kıyafete bağlı sorunlar ortadan kaldırılmış olur. Yazlık kıyafetler;

İnce olmanın yanında, hafif de olmalıdır. Çünkü zaten güneş enerjisiyle terleme fazladır. Bir de kıyafetler ağır olduğunda terleme oranı artar ve vücut daha güçsüz kalır.

Pamuklu kıyafetler tercih edilmelidir. Kıyafetler teri emmelidir. Aksi takdirde en ufak rüzgar, cereyan; sırt ve bel ağrılarına sebep olacaktır. 

Bol kıyafetler giyilmelidir. Bu sayede yapışmaya bağlı terleme ve ağırlaşma hissedilmeyecektir. Ayrıca bol kısımlardan giren hava, cilt tıkanıklıklarını, terlemeye bağlı pişikleri engelleyecektir. 

Özellikle ayakkabı tercihine dikkat edilmeli, hava alan ayakkabılar tercih edilmeli ve pamuklu çorap giyilmelidir. Ayak, tüm vücuttaki damarların toplanma bölgesidir. Burada aşırı ısınan kan, yaz aylarında vücutta hararet meydana getirecek ve terleme oranını artıracaktır. 

Kışlık Kıyafetler Nasıl Olmalıdır?

Kışlık kıyafet seçimleri de en az yazlık kıyafet seçimleri kadar önemlidir. Peki kışlık kıyafetler nasıl olmalıdır?

Sıcak tutmalı ancak ağır olmamalıdır. Kışın kıyafetlerin sıcak tutması, vücut sıcaklığını korumada son derece önemlidir. Ağır kıyafetler kişinin hareketini kısıtlar haliyle daha az hareket, kişinin daha çok üşümesine sebep olur. 

Sıcak tutmanın yanında, terletmeyen kumaşlar tercih edilmelidir. Aşırı terleme, kış aylarında da pişiklere sebep olabilir. Terlemeyi engellemek için yine pamuklu kumaşlar tercih edilebilir. 

Ayaklar sıcak tutulmalıdır. Yaz aylarında nasıl ayakların hava alması tüm vücudun serin kalmasını sağlıyorsa, kışın da ayakların ısınması, vücudun ısınmasını kolaylaştırır. Nabız Ölçümü Neden Önemlidir?
Nabız; kanın vücut içinde pompalanırken damarlara uyguladığı basınç sayesinde kasılıp gevşemesi hareketinin izlenmesidir. Damarlar elastik bir yapıya sahiptir. Kan, organlar arasında…
Aşerme Nedir?
Gebelerin ilk 3 aylarında bazı gıdalara yatkınlığının olması ve bu gıdaları tüketmek için istekli olması ve canı istemesidir aşerme olarak adlandırılır.
SHIH POO Cinsi Köpeklerde Görülen Sağlık Sorunları
Shih Poo nadir bir köpek türüdür.Ancak çok sevimlidir.Shih Poo, Shih Tzu ve Poodle köpeklerinin karışımı sonucu oluşmuş ayrı bir cinstir.
Jooble Nedir?
Bu yazımızda iş bulmanıza yardımcı olacak Jooble arama motorunu tanıtmak istiyoruz.
Karaciğerimizi Nasıl Koruruz?
Karaciğer son derece dayanıklı bir organdır. Ancak yaşam ve beslenme tarzındaki bazı değişiklikler, bazı hastalıklar ve ilaç kullanımı karaciğer fonksiyonlarını olumsuz olarak etkileyebilir.Karaciğerimizi…
Hipnoz Nedir?
Hipnoz, geçmişten günümüze hep merak uyandırmış ve araştırılmış bir konudur.
Baba Olma Şansını Artıran Besinler
Çocuk sahibi olmak isteyen babalar tükettikleri besinlere dikkat etmelidir.Baba olma şansını arttıran besinleri sizler için derledik.
E Konsültasyon (Online Doktor Hizmeti) Nedir?
E Konsültasyon diğer bilinen adıyla da Online Doktor Hizmeti günümüzde sıklıkla tercih edilen dijital ortamda verilen bir sağlık hizmetidir.Özellikle Covid 19 pandemisi sonrası…
Regl Olmanın Faydaları Nelerdir?
İnsan vücudunda gerçekleşen hiç bir olay gereksiz değildir. Regl olmak olarak da bilinen adet görmenin de kadınların üreme ve cinsel fonksiyonları yönünden kuşkusuz…
Gaz, Gebelik Belirtisi Midir?
Gebelik, ilk oluştuğunda hemen anlaşılabilen bir olgu değildir. Gebelik şüphesi duyan kadınlar gaz şikayetlerinin bir gebelik belirtisi olup olmadığını merak eder.Gaz, gebelik belirtisi midir? Bu…
tahlil.com
tahlil.com
tahlil.com